Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Janitor Dan the Spaceman – vaše odpadky, moje práce

  12:00aktualizováno  20. dubna 12:45
Chcete být vesmírným uklízečem? Že nevíte co to je? Inu, to je pak snadná pomoc – stačí si zahrát dnešní plnou hru a pochopíte. A nikdy nebudete chtít vykonávat nic jiného, to vám garantujeme.
80

Janitor Dan the Spaceman

Platforma: Freeware
Výrobce: Troy S. Carlson

Stáhnout

Janitor Dan the SpacemanUklízet odpadky po sobě je opruz. Uklízet odpadky po někom jiném je ještě větší opruz. Na druhou stranu se ale najdou se tací, které tato nevábná činnost baví. Jedním z nich je i hrdina dnešní plné hry Janitor Dan the Spaceman. Ten nejenom že nepořádek vyhledává, on si v něm přímo libuje! Říkáte, že žádný člověk na Zemi by nemohl mít tak podivné choutky? A máte svým způsobem pravdu, protože Dan není obyčejný uklízeč pracující někde po nocích za pár šupů. Je to vesmírný kovboj 21. století, který brázdí galaxii ve svém malém korábu a čistí ji od veškeré špíny. Na první poslech to možná nezní nijak obdivuhodně, avšak spíše opak je pravdou - všechny děti chtějí být jednou jako on a jeho smeták s teleskopickou rukojetí mu může závidět i sám Horst Fuchs. No prostě, co vám budu povídat, kariéra k pohledání.

Janitor Dan the SpacemanPřekvapení, tak lze jedním slovem charakterizovat pocity, které ve mně Janitor Dan the Spaceman vyvolal. A nutno podotknout, že překvapení velmi příjemné. Po pár minutách hraní totiž zjistíte, že máte tu čest s jednou z nejpropracovanějších her poslední doby, alespoň se se vlastního konceptu týče.

Autor hry vsadil na osvědčený model Pirates! Sida Meiera a vyšlo mu to. Stejně jako ve Wazzalu, který jsme tu měli kdysi dávno, i v této plné hře na počátku létáte s malou raketou vesmírem. Ten však není vůbec bezpečný, všude kolem se potulují piráti prahnoucí po vašem sestřelení, sem tam natrefíte na roj asteroidů, z čehož vám do smíchu dvakrát nebude. Buď si tedy můžete jen tak létat vesmírem a ničit nepřátele, nebo se věnovat tomu, co je vaším povoláním a za co jste placeni – uklízení. Na radaru totiž máte vyznačeno obstojné množství planet, které potřebují váš uklízečský zásah. Navíc je máte rozděleny pěkně podle obtížnosti, takže si stačí jen vybrat a letět...

Janitor Dan the SpacemanJakmile někde přistanete, z prostinké vesmírné střílečky se stane rázem velice povedená plošinovka, kdy musíte v daném levelu (tj. jedna planeta) zlikvidovat všechny nečistoty. Způsobů, jak toho dosáhnout, je několik. Jako první, co musíte vždy udělat, je najít skříň, kde se skrývají nějaké ty pomůcky, bez nichž se žádný pořádný uklízeč neobejde. Ptáte se, co k takové povinné výbavě patří? Inu, je to prosté, mnoho byste nedosáhli bez pořádného vysavače, stěrky na sklo, pasti na myši nebo třeba zvonu na pročišťování ucpaných záchodových mís. Chce to tedy pěkně píď po pídi projít celou úroveň a odprostit ji od všeho, co do ní nepatří. Nicméně vaše práce nepůjde tak snadno jako nahřátý nůž máslem, poněvadž ve vašem snažení vám budou bránit nepřátelé a překážky. Janitor Dan the SpacemanPanečku, že jich je! Od obyčejných robotů, přes poletující miny až po různé elektrické výboje. Náš hrdina je poměrně schopný, takže umí vedle uklízení ručkovat po plotech nebo třeba létat. To všechno ve výsledku dává pořádný akcí nabitý mix, který je opravdu radost hrát. Snad jen obtížnost by mohla být o chlup menší.

Z hlediska zpracování nelze hře nic vytknout. Neoplývá sice nejmodernějšími technologiemi, ale za to na druhou stranu je hodně stylová, byť vám postupem času mohou jednotlivé levely připadat lehce fádní. Stejně tak jsou jisté rezervy v oblasti hudby a zvuku, ale netřeba být malicherný kvůli několika malým detailům, které stejně zastíní výborná hratelnost. Suma sumárum, málem jsme tu měli jasný devítkový titul, ale toto číslo Danovi takříkajíc o prsa uniklo. Avšak to nic nemění na skutečnosti, že Janitor Dan the Spaceman stojí za hřích. Rozhodně doporučuji.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

75 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 26 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...Další z rubriky

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz