Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jardinains - kolik bodů nahrajete?

  12:00aktualizováno  2:47
Různých variant Arkanoidů, méně či více zdařilých již existují spousty, ale vždy, když se objeví nějaká nová, nedá mi to, abych si ji neprohlédla. Tato varianta se však svému autorovi velice vydařila, obsahuje několik zcela nových prvků a zajímavých nápadů a tím se zcela vymyká svým různým jí předcházejícím klonům, přesvědčíte se?

Blip a Blop

Platforma: Freeware
Výrobce: Thomas Darby

Stáhnout

jardinains

Vždy jsem byla pevně přesvědčena o tom, že od her na téma Arkanoid už nemohu čekat nic nového, neboť jich byla zpracována již taková spousta, že se v nich objevovaly stále stejné, jen snad trochu pozměněné prvky. Po zhlédnutí této zajímavé hry jsem si však svůj názor musela velmi rychle opravit. Zjistila jsem totiž, že hra obsahuje mnoho zcela nových prvků, které ještě nikdy nespatřily světlo tohoto světa a které jsem v žádném z jiných klonů této hry nenašla. Musím se i přiznat k tomu, že z ní na mne dýchlo i kouzlo blížících se Vánoc, což bylo způsobeno některými zajímavými prvky, jako jsou malí hezcí trpaslíčci, kteří mně svým vzhledem připomněli vánoční ozdoby.

Také to mohlo být tím, že při přechodu do následujících levelů se na obrazovce objevuje jakési sněžení a sníh přece k těmto nádherným svátkům neodmyslitelně patří. Hra se skládá z celkem 50-ti levelů, i tato skutečnost se vymyká z obvyklého počtu kol v příbuzných hrách. Aby toho však nebylo ještě dosti, můžete si v zahajovacím menu klepnout na klávesu E, najet si na ukazatel 51. level a další a podle zcela srozumitelného návodu si vytvořit levely nové podle vlastních představ a požadavků. Vskutku je tato novinka víc než zajímavá. Z těchto údajů jednoznačně vyplývá, že pokud najdete ve hře zalíbení, máte opravdu do již zmíněných vánočních svátků co hrát, fantazii se meze nekladou.

jardinains

Sám autor si byl zřejmě vědom toho, že hra vzhledem ke své velikosti se nedá dohrát na jeden zátah, proto je možné klávesou P si kdykoliv nastavit přestávku a opětovným stisknutím této klávesy se do hry zase vrátit. Ovládání hry je velmi jednoduché, plně si vystačíte s myší a jejím levým tlačítkem, ale to již jistě všichni znáte. Odrazovou pálkou vracíte míčky zpět na jednotlivá barevná políčka, která takto sestřelujete. Shora na vás dopadají různé předměty, jejichž účinek je ale rozdílný. Chycením magnetu zůstane míček v klidu na pálce a zpět ho odrazíte levým tlačítkem myši. Zachycením jiných předmětů můžete získat body navíc, zdvojit míčky, zúžit nebo roztáhnout pálku, někdy i obdržet život navíc.

Převratnou novinkou je zde výskyt již zmíněných trpaslíků, kteří se umějí škodolibě zasmát nad chybou ve hře a navíc ještě shazují dolů květináče, které když pálkou zachytíte, ubírají dosažené body. jardinains

Pokud zasáhnete barevnou cihličku, na které sedí trpaslík, ten začne padat dolů a když si s ním dokážete pohazovat sem a tam, naopak získáváte body k dobru, což se trpaslíkovi nelíbí a dává to hlasitě najevo. Nesmíte ovšem při tom zapomenout na současné odrážení míčku, jinak přijdete o jeden ze tří počátečních životů. Po ztrátě všech životů hra samozřejmě končí. Po celou dobu hry je možno slyšet milou doprovodnou hudbu, je to pět různých světově známých melodií, obzvláště mne zaujala melodie, vyťukávaná na xylofonu.

Samotnou grafiku hry považuji za nadprůměrnou, zvukové efekty jsou velmi zdařilé, obzvláště se mně zalíbil chechot zlomyslných trpaslíčků a jejich povzdechy. Hraní není nikterak zvláště obtížné a při troše pozornosti nebudete tudíž přicházet o životy v důsledku ztrácení míčků. Celkový dojem na mne zapůsobil tak, že si dovolím tvrdit, že se jedná o neobyčejně zdařilé dílko, které se samo svým způsobem provedení postavilo zajisté do čela her typu Arkanoid.

Autor:Nejčtenější

Další z rubriky

Před nepřáteli v Brother Wake Up se budete muset perfektně schovávat

Brother Wake Up

Černobílý svět této adventury se sice podle všeho nachází ve snu, ale spíš je to pěkná noční můra. Pomalu ubíhající čas...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...Najdete na iDNES.cz