Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jessica Plunkenstein and the Dusseldorf Conspiracy

  12:00aktualizováno  20. září 11:12
Název téhle adventury nepůsobí moc důvěryhodně. Věřte mi ale, že tak vtipnou freewarovku jste ještě nehráli. Rozsáhlá, s citem napsaná adventura přestavuje nejšílenější, vypointované dialogy, postavy a humor, který složí pod stůl i největší suchary!
80

Jessica Plunkenstein and the Dusseldorf Conspiracy

Platforma: Freeware
Výrobce: greGAMES!

Stáhnout

Jessica Plunkenstein and the Dusseldorf ConspiracyHumor je kořením života, přesto je současná herní produkce neuvěřitelně suchá. Kdo by si chtěl odpočinout od smrtelně vážných, epických, vznešeně nafouknutých zápletek o nesmrtelné lásce a hrozbě, která visí nad zemí, světem, či rovnou celým vesmírem, musí se vrátit hluboko do historie, do doby, kdy ještě scénáristé v Lucas Arts či Sierra On-line měli smysl pro humor, dovedli shodit své postavy, děj, i sebe samotné. O to nadšeněji je přijímána volně šířitelná hitovka pozdního letošního léta: nenápadná, i když macíkovitá point 'n click adventura Jessica Plunkenstein and the Dusseldorf Conspiracy.

Název je to patřičně krkolomný, a tak není divu, že obvykle nevzbuzuje příliš důvěry. Kdo ale stáhne, neprohloupí. Už od začátku nutí děj alespoň se pousmát: hlavní hrdinka má být svými rodiči odeslána do speciálního ústavu, dívčí polepšovny, namísto toho ji ale na základě vyměněné letenky všichni považují za agenta Harrise - a tak se jí dostane pochybné cti řešit složitý případ operní msty barona Dusseldorfa namísto indianajonesovského hrdiny. Jessica Plunkenstein and the Dusseldorf ConspiracyUž její úvodní briefing asi osoby se slabší bránicí vydýchají jen ztěžka, následující cesta přes Llama Land, deštné pralesy a alpské vrcholky pak nabízí zážitek, který se dá srovnat s monty-pythonovskými skeči či Červeným trpaslíkem.

Fantastický scénář a dialogy jsou hlavním trumfem Jessicy Plunkenstein. Vtipům je zde podřízeno vše - včetně logiky řešení puzzlů, takže je hra poměně obtížná a náročná na dokončení. Bohatě se to ale vyplatí, stejně jako stažení takřka sto dvaceti megabajtů instalačního souboru. Velikost je dána krom celkového rozsahu také tím, že všechny dialogy byly namluveny. A to na poměry freewarovek více než solidně. K profesionálům mají hlasy herců daleko, až na samotného barona ale nepřehrávají a rozhodně je lepší slyšet je, než pouze číst titulky. Oproti tomu grafické zpracování má k dokonalosti daleko. Drží si komiksový styl, zahlazení ostrých hran a hezčí animace by hře ale rozhodně prospěly. Jinak engine AGS odvádí dobrou práci co do point 'n click ovládání, hra je navíc ve verzi 1.4 bezchybná, zbavená všech bugů, a umožňuje veškerý save/load komfort.

Jessica Plunkenstein and the Dusseldorf ConspiracyZávěrem ospravedlnění dvou faktů. Recenze neprozrazuje prakticky nic z příběhu a známka na konci je snad až neadekvátně vysoká. Málokdy se ale stává, že hra skončí a člověk sedí s prázdným pocitem v hrudi před černou obrazovkou s přáním, aby to ještě nebylo všechno, aby se náhle jako papíroví čertíci hrdinové znovu vynořili a s výkřikem "překvapení!" začali nová dobrodružství. Kouzlo neopakovatelného zážitku a nutkání podělit se o něj s ostatními je však zrádné: přijít o některé z mnoha překvapení, jež ve hře čekají, by byla obrovská škoda. Takže jen: málokterá hra dovede tak spolehlivě rozesmát, dlouho tu nebyla lepší adventura. A teď už stahujte, šup, šup!

P.S.: Zábavný a podrobný návod najdou zakyslíci zde.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

59 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 18 čtenářů

Témata: Země (planeta)

Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Další z rubriky

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

Taktická City of the Shroud má nejpodivnější soubojový systém

City of the Shroud

Taktické strategie nemusejí být nutně klony X-Comu. Prapodivný příběh téhle hry předčí snad jenom sám soubojový systém,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz