Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jet Ski - honičky na vodě

  12:00aktualizováno  18. srpna 2004 3:21
Stále častěji se poslední dobou na poli freewarovek setkáváme s nejrůznějšími simulacemi tradičních i méně známých sportů. Ani dnes proto nebudeme vybočovat ze zaběhlého trendu a akčně, arkádově, sportovně a závodně založeným z vás nabídneme zajímavou vodní alternativu arkádových závodů malinkých bugin.
50

Jet Ski - honičky na vodě

Platforma: Freeware
Výrobce: Grey Olltwit

Stáhnout

Když jsem na tomto místě včera pěl ódy na oblíbenost zimních sportů v našich luzích a hájích, rozhodně bych si býval nepomyslel, že budu mít hned další den na harddisku k zrecenzování freewarovku, jež se zabývá pro změnu simulací sportovního odvětví mrazivému chladu nahony vzdálenému. Popravdě jsou ale Jet Ski spíš než sportovním simulátorem vodní alternativou k věčnému a místy už omšelému ježdění motokár se vším, co k tomu patří - rychlými čluny, průzračnou třpytivou vodní hladinou a několikerou havětí pod ní.

Jet Ski - honičky na voděTo, že se hra ani nesnaží tvářit nijak komplexně a na nic si nehraje je u her známého freewarového tvůrce Greye Olltwita v podstatě nepsaným pravidlem. Před samotnou akcí vás tak čeká pouze výběr barvy nátěru vašeho vodního tryskáče a stejně tak i volba počtu kol, jež budete muset při cestě za vysněným triumfem překonat. Jakákoliv další nastavení, hejblátka, možnosti či cokoliv jiného byste tu hledali marně - taktéž podpora multiplayeru už se Greyovi do jeho vývojářského deníčku již nevešla.

Všechny tyto prakticky nepodstatné detaily ale výslednou kvalitu Jet Ski nijak nesničují. Hra je především díky trefné a stylové MIDI muzice efektní a zvižná, nestojí na grafických efektek, ale na své obsahové stránce, což je jedině dobře. Snad jen větší variabilita doprovodných skladeb by neuškodila, protože neustálé opakování té samé, ač více než kvalitní melodie začne každému po pár přehráních přinejmenším vadit. Taktéž zvuková stránka hry by si rozhodně větší snahu tvůrce zasloužila - i tak se ale bez větších potíží dokáže držet zaběhnutého standardu.

Grafickým zpracováním mi Olltwitovy závody motorových člunů skoro až přespříliš připomínají nejrůznější micromašiny, buginy a obdobné prťavoidní čtyřkolky, přesto si ale částečně dokázaly zachovat svou osobitou tvář. Zásluhu na tom má nejen netradiční umístění samotného závodu (ruku na srdce, v kolika novějších hrách jste si mohli na vlastní kůži vyzkoušet řízení čehokoliv plujícího/pojíždějícího po vodě?), ale také sympaticky vyvedené závodní stroje a silná motivace vyhrát, jež navíc ještě za silné podpory oponentů v průběhu adrenalinového předjíždění a sekání zatáček neustále graduje.

Jet Ski - honičky na voděHratelnost Jet Ski se taktéž pohybuje na velice slušné úrovni. Závodění na té samé trati sice po chvíli začne zavánět stereotypem, nicméně soupeření s počítačem řízenými oponenty (resp. proti nim) si můžete snadno okořenit zvýšením obtížnostní úrovně, případně přidáním několika kol do celkové délky závodu. Ozvláštňujícím a vítaným prvkem, jež trať činí autentičtější a věrohodnější je porhánějící se žralok, který vás, ačkoli se objevuje pouze velmi zřídka, dokáže pořádně potrápit. Kolize s ním má totiž stejné následky jako srážka s oponentem či ohraničením okruhu - u masožravých mořských potvůrek a virtuálních počítačových pirátů moří je ale srážka zvlášť nepříjemná; velice často se totiž stává, že po kontaktu s oponentem nastane řetězová reakce neustálého narážení a oddalování, která končí až opatrným odjetím od inkriminovaného objektu.

Tak jako tak je ale Jet Ski velice kvalitní a relativně nenáročnou freewarovkou, jejíž stáhnutí nebude bezesporu činit potíže ani těm nejmizerněji připojeným dialupistům. Nelze od ní čekat okouzlující grafické zpracování ani dechberoucí hratelnost - pouze krátkou dobu čisté, adrenalinové a ničím nerušené zábavy (a snad i trochu toho vzteku, který ve vás může neustálé odrážení od okrajů dráhy velice snadno vyvolat). Pokud patříte mezi fanoušky rychlých závodů viděných z ptačí perspektivy a chcete si vyzkoušet něco zajímavého a netradičního, určitě si Jet Ski stáhněte. Nechávají-li vás jakékoli závody chladnými a zvedá-li se vám při pomyšlení na rychlost vyšší než ta, jakou se pohybuje průměrný brněnský trolejbus (pro neznalé - velice pomalu), není toto vodní řádění ničím, co by vás mohlo zaujmout.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

59 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 27 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Akční Lay Lines vám nedovolí vypnout mozek

Lay Lines

Se svou egyptskou tématikou vzdáleně připomíná Serious Sama, ale nenechte se mýlit. Hektickou akci v Lay Lines doplňují...

Taktická City of the Shroud má nejpodivnější soubojový systém

City of the Shroud

Taktické strategie nemusejí být nutně klony X-Comu. Prapodivný příběh téhle hry předčí snad jenom sám soubojový systém,...

Při hraní Indagar se vám jistě vybaví Silent Hill

Indagar

Je tady nebezpečné monstrum, měnící se stěny za zvuku sirén i neoblomný časový limit. Ano, všechno je na svém správném...Najdete na iDNES.cz