Doporučujeme

JetSet Willy - další plná hra zdarma

  • 8
Po legendárním, geniálním a originálním Manic Minerovi vám přinášíme další variaci na zadané téma, další konverzi této herní klasiky pro platformu PC - plnou hru Jet Set Willy, kterou nám navíc poslal jeden z jejích autorů - James Burton, angličan žijící v Praze.

JetSet Willy

Platforma: Freeware

Stáhnout
JetSet Willy

Patří k bontónu téměř každého služebně staršího hráče (a tím spíše redaktora herního magazínu) s nostalgií vzpomínat na doby dnes již mystických "osmibitů", na doby her překypujících hratelností, na doby, kdy jeden sebevědomý obrýlený mladík hrdě prohlašoval, že "640 kilobajtů paměti přece musí stačit každému". Dnes, kdy se ze zábavy nadšenců stalo prosperující odvětví zábavního průmyslu s mnohamiliardovým obratem, kdy jsme zahrnováni kvanty nových a nových her, v době několikacédéčkových hi-res true-color trilinear filtered a búhvíco ještě herních ság, je to až k nevíře, že ještě před takovými 10-15 lety existovaly hry, které se vešly na jednu disketu (takovou tu v papírovém obalu, co jsem se skrz ni loni koukal na zatmění slunce) - a zábavy se s nimi dalo užít možná více, než s výše zmíněnými hi-res true blabla hrami. Z těch dob nám (teda spíše oněm již zmiňovaným redaktorům herních magazínů) zůstaly pouze legendární gumáky ZX Spectrum někde hluboko ve skříni, čas od času nostalgicky oprašované se slzou v oku a vzpomínkami "Jó tenkrát...", eventuelně využívané již mnohokrát zmíněnými redaktory herních časopisů ke zdůraznění faktu, že oni hráli hry už v dobách, kdy vy jste si ještě hráli s kachničkou na kolečkách. No, abych nekecal, ještě nám z té doby zůstal onen sebevědomý obrýlený mladík - akorát je teď ještě sebevědomější a jeho konto o pěkných pár miliard tučnější (jen o těch 640 kb paměti už tak přesvědčivě nehovoří).

JetSet Willy

Musím se přiznat, že ač je můj věk vděčným zdrojem ironických poznámek (nejen) páně šéfredaktorových, éra osmibitů mne víceméně minula (já přes svůj mladistvý věk zažil alespoň její doznívání - by Vreco). I když pár míst, kde se naše cesty potkaly, by se našlo - nejzábavnějším místem mého setkání se slavným "gumákem" byla celnice letiště Pulkovo v Leningradě, kde jsme se s kamarádem (majitelem zmíněného Spectra) snažili iniciativnímu ruskému celníkovi vysvětlit, co to vlastně vezeme. Ten dialog mohu dodnes citovat doslova (zachovám originální znění):
Celník: "Što éto???" (podezřívavě)
Kamarád: "Kompjútěr..."
C: Što???" (údivem zvednuté obočí)
K: "Nu kalkuljator takoj..."
C: "Kalkuljator?" Ten pan celník zjevně už zjevně někde viděl, protože zadal technickou otázku: "A jesli eto kalkuljator, to gdě u něho displej?
K: "Nět displeja - on k televízoru podključajetsja..."
Tato informace celníka zarazila, zjevně usilovně přemýšlel, jestli si z něj děláme srandu nebo ne. Nedůvěřivě otáčel gumáka v rukách, a nakonec vypálil poslední záludnou otázku: "A pačemu u něho knopki raznymi cvetami razpisany? (= proč mají tlačítka různobarevné popisky?). Na to jsme oba s kámošem reagovali nekontrolovatelným výbuchem smíchu "Aby to bylo hezčí, vole!!!" Následovala dvouhodinová detailní prohlídka všech našich zavazadel...

JetSet Willy

Další moje setkání se zmíněným gumákem (a později i s Atari 800) probíhaly za přece jen klidnějších okolností, i když právě a jen tehdy (a od té doby už nikdy) jsem zažil dvaasedmdesátihodinovou téměř nepřetržitou pařbu a atarácký River Raid je dodnes jednou z her, na které vzpomínám nejraději (ksakru, tak jsem se té nostalgii nevyhnul ani já). Nicméně plošinovky, skákačky a hopsačky mě tehdy nijak zvlášť nebraly (a nic mi neříkají dodnes) - snažit se po tisícíšestistédvacátéosmé doskočit s tím hloupým panákem odněkud někam je dodnes nejspolehlivější cesta, jak mi zhnusit jakoukoliv hru a donutit mě začít vážně uvažovat o fyzickém násilí vůči nevinnému počítači (zdravím slečnu Croftovou).

No a o tom vlastně celý Jet Set Willy je. Jak jsem již v začátku uvedl, jedná se o variaci na Manic Minera, takže vaším úkolem je provést panáka (to bude asi ten Willy) řadou místností (obrazovek/úrovní), přičemž máte za úkol sbírat různé předměty (slečna Croftová by řekla artefakty) a nenechat se při tom zabít jinými padajícími nebo létajícími předměty, případně nebýt sežrán různými zpotvořeninami, které pobíhají sem a tam se zjevným úmyslem v očích. Rozdíl je snad pouze v tom, že zatímco šílený havíř poklidně kráčel/pobíhal, Willy se přemisťuje poskakováním (pokud k tomu má dostatek vertikálního rozměru) - to bude asi to Jet Set.

JetSet Willy

Technické zpracování je samozřejmě poplatné době vzniku hry (upozornění pro mladší hráče - pokud se váš 21palcový monitor po zapnutí hry přepne z vašeho oblíbeného rozlišení 1600x1200 na hodnoty šestkrát nižší a místo původních 16 milionů barev jich vidíte pouze 16 - slovy šestnáct, není to důvod k reklamaci ani monitoru, ani vaší GeForce - tato hra opravdu běží jen a pouze v šestnáctibarevném VGA režimu v rozlišení 320x200). Rovněž divné zvuky, linoucí se z vašich reprobeden, jsou autentické - a vězte, že ve své době to byl vrchol počítačové hudby!!! Hra běží v DOSu, ale naštěstí na rozdíl od mnoha jiných starých dosovských her se s Windows celkem snáší (v celoobrazovkovém režimu).

No a závěrečné shrnutí? Pokud patříte mezi pamětníky (myslím pamětníky éry osmibitů, ne takové ty důchodce, co se v neděli po ránu dívají na Primě na filmy s Natašou Gollovou a Oldřichem Novým), tak si můžete s nostalgií zavzpomínat na ty staré dobré časy, kdy koráby byly ze dřeva a muži ze železa (pardon, to už jsou zase jiné vzpomínky). Pokud patříte k mladší generaci, můžete si Willyho zahrát ve chvílích oddechu po vašich dobrodružstvích se slečnou Croftovou a porovnat, jaké byly hry v dobách, kdy velcí byli malí (to NENÍ narážka na onoho sebevědomého obrýleného mladíka) a jaký pokrok za relativně krátkou dobu učinily. Každopádně si Jet Set Willyho můžete u nás stáhnout zdarma, tak proč to nezkusit?


  • Vybrali jsme pro Vás