Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Johny´s Adventure - skutečné dobrodružství

  12:00aktualizováno  30. srpna 10:54
Kdo by si nechtěl někdy prožít nějaké to svoje opravdové dobrodružství, u kterého by se bál, radoval a vlastně střídal všechny možné pocity? Jedno takové dobrodružství si budete moci prožít i v dnešní hře, která se opět řadí mezi nadprůměrné kousky. S malým hošánkem totiž prolezete snad každý kout Světa.

Johny´s Adventure

Platforma: Freeware
Výrobce: Monkey Inc.

Stáhnout

Johny's Adventure

Jak já miluji tento herní žánr. Arkády vždycky patřily mezi mé nejoblíbenější hry a vlastně už mi bylo jedno, zda se jedná o titul podprůměrný, průměrný anebo nadprůměrný. Prostě každá hra tohoto typu v sobě skrývá nějaké to kouzlo, na které přijde jen malá část herních fandů. Já mezi ně samozřejmě patřím, a proto by nebylo fér připravit i ty ostatní nadšence o další poměrně kvalitní a hratelný produkt z dílen týmu Monkey Inc. V něm budete moci okoštovat vůni celkem čtyř hezky graficky zpracovaných divů Světa, z nichž každý ještě k tomu obsahuje minimálně dvě nelehká kola. Nebudu vás více napínat a rovnou vás pozvu do devíti různě těžkých (lehkých) levelů.

Abych se přiznal, tato hra mi už ležela delší dobu na disku. Při první zkoušce mi ale moc do oka nepadla, a tak jsem ji na několik dní odložil. Až nedávno jsem se k ní vrátil a nutno přiznat, že byla hloupost nepokračovat dále a na její kvality už nepřijít dřív. Už teď by ji mohla spousta hráčů pařit na svých počítačích a v diskusích ji jen a jen vychvalovat :-))!!

Johny's Adventure

Jakmile jsem hru spustil poprvé, čekal jsem pochopitelně klasické menu s pár nabídkami. Jak to ale mají tito autoři ve zvyku, na prvním místě je jejich reklama. Nuže, čekal jsem minutu, dvě, tři a pak raději zkusil radikální řešení – stisknout mezerník. Pokud uděláte to samé, dostáváte se do prvního kola.

Cílem hry je pochopitelně ji celou přetočit. Tím je myšleno udělat ji až na samotný konec. To by pro některé z vás (doufám, že pro všechny) neměl být moc velký problém při tom množství her, kterými vás denně zásobujeme. S hrdinou, kterého tentokrát autoři pojmenovali jako Johny, tedy Honza (ne hloupý :-)) se budete muset snažit projít celým kolem, po kterém je poházena spousta magických knih. Ty je nutno všechny posbírat, jinak byste se nedostali do dalšího kola. Jakmile bude i ta poslední knížka ve vaši kapse, můžete se těšit na další nástrahy příštího kola. A že jich tam je…!!!

Johny's Adventure

Tou první nástrahou budou vaši úhlavní nepřátelé. Existuje jich několik druhů, jenže všichni konají stále ten samý pohyb, takže se liší akorát vzhledem. Mohou to být různí pavouci, duchové nebo zmrzlé kornouty. Ti na vás padají seshora, takže vám budou dost často zatápět, jelikož se jedná o skákací gamesku. Kromě nich tu jsou i ostnaté jehly, na které bych si být vámi dával obzvláště pozor – často mě vytočily víc, než ty ohavné padací potvory. I když se jedná o hru hop sem, hop tam, nebude vám kolikrát vaše abnormálně vyvinutá schopnost pro skákání stačit. V tomto okamžiku na scénu vstupuje první pomocník, kterým jsou skákací péra. Ve hře můžete narazit na dva druhy, které se od sebe liší sílou, kterou vás vymrští. Takto se můžete dostat třeba na hodně vysoký kopec, na který byste se jinak horko těžko vyšplhali. Druhým takovým pomocným bodem jsou malé krabice, na které když kliknete (ano, čtete dobře, hra se ovládá nejen klávesami, ale také i myškou), tak se vám otevře tajné místo, za kterým se skrývá další část hry.

I když bych vám to asi neměl psát, jelikož by se už tak pro některé borce mohla hra zdát až neuvěřitelně jednoduchá, tak i zde máte možnost uložení hry a opětovného načtení. Vše vám obstarají klávesy S(ave) a L(oad). Pro někoho mám docela dobrou zprávu, která se týká možnosti uložení aktuální pozice, která se jinak nazývá Quick Save/Load. V dobách neúspěchu tedy nebudete muset kolo začínat od začátku, ale přímo od pozice, kterou jste si předtím uložili. Co se mi ale moc nelíbilo, bylo nekonečné množství životů, takže se vám nikdy nestane (pokud vás teda nepotká vypnutí elektriky nebo vás Johny´s Adventure nepřestane bavit), že byste skončili úplně.

Johny's Adventure

Velmi silnou stránkou hry je nejen grafika ale i hudba. Oba dva tyto prvky se mohou pyšnit slovem „paráda“, jelikož se ve hře hodně často mění. Prostředí nejsou nikdy stejná (nejedná-li se teda o Světy) a vždy jsou hezky barevně provedená. Akorát mi vadilo moc husté sněžení v jednom kole, kdy jsem kolikrát ani neviděl, kam padám. Muziky si tu zde také užijete dostatečně. Příjemně doprovází příběh a atmosféru hry perfektně doplňuje.

Co říci stručným závěrem? Máme tu další kousek zábavného softwaru, který jsem si ještě více oblíbil, zvláště pak, je-li hlavní postavou můj jmenovec…

Autor:


Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!Najdete na iDNES.cz