Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kalle - malované dobrodružství

  12:00aktualizováno  23. listopadu 10:03
Pokud jste si už dlouhou dobu nezahráli nějakou opravdu bláznivou, ale přitom zábavnou hru, pak byste si neměli nechat ujít tuto malovanou novinku. Jedná se o hru v žánru arkády s jednoduchým ovládáním, pohodovou muzikou a zajímavými koly, při jejichž překonávání se leckdy pěkně zapotíte.

Kalle

Platforma: Freeware
Výrobce: JETA

Stáhnout

Kalle

Jak jsem už v úvodu naznačil, hra má jednoduchou malovanou grafiku, takže nečekejte žádné propracované postavičky. Tomu ale také odpovídá nevídaná velikost souboru, který si budete muset na své počítače stáhnout. Po tomto kroku, který by měl být otázkou několika vteřin, si budete muset na pomoc přivolat svůj komprimační prográmek, který vám ze staženého souboru vysype ještě jeden – spouštěcí! Jelikož se ale jedná o hru, kterou samu o sobě nespustíte, budete muset opět použít prográmek Game Maker stejně tak, jako tomu bylo u hry s názvem Goomba´s Revenge. Po několikavteřinovém načítání se už můžete jenom těšit na první kolo.

O hlavní postavu ve hře se postaral jakýsi modrý mužíček, se kterým se budete muset snažit ve zdraví projít celkem 18 levelů, u kterých obtížnost stále graduje. Na samém konci celého putování se utkáte tváří v tvář s vaším úhlavním nepřítelem, kterého pro úspěšné dokončení mise musíte jednou provždy poslat do pekel. Jenomže dostat se až k němu nebude žádná procházka růžovým sadem, ale pořádná fuška, při které by se mohlo klidně stát, že vyletíte vzteky ze židle:-). I když se většina kol dá udělat okolo pěti minut, některá kola vám budou jistě dělat větší problémy.

Kalle

Nejčastější překážkou pro vás asi budou desítky nepřátel, které vám budou cestu křížit na každém kroku. Většinou se bude jednat o velké brouky a pochodující panáčky, ale občas také narazíte na nějakého toho pavouka. Kromě těch pavouků se dají všechny ostatní příšery snadno likvidovat, ale sami brzy poznáte, že bonusy k tomu určené se nevyplatí plýtvat jenom na ně. Tato gameska totiž není určená k obyčejnému procházení, střílení a podobně. Do hry budete muset také zapojit vaši hlavu. V každém kole totiž narazíte na nějaké to kolečko s písmenkem uvnitř, které znamená nějaký ten bonus. Například bonus s „A“ uvnitř znamená možnost si jednou vystřelit. S bonusem „P“ zase můžete bourat zdi. Vše je ale omezené na jedno použití, takže pokud si vystřílíte všechna „A“, je také možné, že se nedostanete dál k vašemu dřevěnému kůlu. Ten vám totiž ukončuje kolo a posouvá vás do kola následujícího. Pak vám tedy nezbývá nic jiného, než se dostat k nějaké obludě a nechat se od ní zabít. To totiž znamená restart celého kola. Vždy je tedy lepší si všechno předem promyslet.

Na(ne)štěstí tu ale nehraje žádnou roli počet životů, protože těch tu máte nekonečně mnoho. Můžete tedy experimentovat, jak se vám zlíbí:-). Danou pozici si také můžete uložit a opět načíst. K tomu vám poslouží klávesy F5 a F6. Sice moc nechápu, proč tuto funkci autor do hry zasadil, když máte neomezeně životů, ale třeba to někomu přijde vhod.

Kalle

Co se týče technického zpracování, tak tam jsem byl celkem spokojen. Grafika by pravda mohla být o něco lepší, ale když vezmu poměr kvalita/velikost, tak mi dá snad každý za pravdu, že je to ještě slušně zpracované. Hudební stránka se také nikde nekrčí v pozadí. Příjemně doprovází našeho hrdinu a vytváří hezkou atmosféru. Jedinou připomínku bych asi měl ke střílení. To je možné pouze do pravé strany, což se mi zdá jako zbytečné omezení. Jinak na ovládání pomocí šipek a střelbu mezerníkem si zvykne snad každý.

Pokud tedy rádi hrajete jednoduché hry s velkým množstvím kol, finský produkt Kalle byste rozhodně neměli nechat plavat. O zábavu tu je postaráno, to mi věřte.

Autor:


Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Další z rubriky

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

Taktická City of the Shroud má nejpodivnější soubojový systém

City of the Shroud

Taktické strategie nemusejí být nutně klony X-Comu. Prapodivný příběh téhle hry předčí snad jenom sám soubojový systém,...

Hlavní hrdinka Ten Weeks nepoznává ani vlastní rodinu

Ten Weeks

Ztráta vlastní identity je hrozná. V této experimentální adventuře, která vám ukáže, jak děsivá může být psychologická...Najdete na iDNES.cz