Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karate Warrior – souboj nejlepších bojovníků

  12:00aktualizováno  23. září 1:01
Vzpomeňme nyní na období před zhruba deseti lety, kdy jsme pařili úžasné gamesky v jednoduchém provedení. V té době byly velice chytlavé a mnozí z nás na tuto začínajících herní éru vzpomínají jen v dobrém. Dnešní hra si bere za příklad právě staré dobré souboje karatistů, které byli dříve především chlapskou záležitostí.

Karate Warrior

Platforma: Freeware
Výrobce: HT Software

Stáhnout

Karate WarriorhNa přelomu devadesátých let tohoto století (možná i dříve) se i do našeho postsocialistického státu začali dostávat stále kvalitnější hry, a to ať už na konzole (např. Amiga), tak na počítače (např. 286). Kouzlo těchto her nebyli v technickém pojetí (grafika, zvuky,..), ale hlavně v hratelnosti, která byla obvykle vynikající. V té době toho totiž na výběr, jako je tomu dnes, moc nebylo. Hráči tedy neměli ani možnost moc srovnávat. Právě proto, především starší generace, vzpomínají na legendy, jakým kdysi byli například Duck Tales, Prehistorik, Tetris či Arkanoid. Jelikož se do popředí filmového plátna dostávalo bojové umění, pak jsme se dočkali i počítačového ztvárnění. Jistě můžete potvrdit z vlastní zkušenosti, že karate opravdu frčelo. Dnešní stejnojmenná hra v sobě skýtá nejen vzpomínku na staré zlaté časy, ale především dávku kvalitní zábavy.

Němečtí vývojáři z HP Software se rozhodli obdarovat nás dalším svým produktem. Jako vždy se jedná o zajímavý titul, takže se rychle pusťme do samotných informací o Karate Warrior. Žádné dlouhé rozhodování ohledně stahování nedělejte, neboť se vám harddisk zaplní opravdu malým místečkem. Po spuštění si budete moci ihned prohlídnout jednoduché menu, kde není na škodu zavítat do položky s nápisem “instructions”, v níž naleznete základní informace o ovládání, které je skutečně jednoduché. Následně vám nic nebrání vstoupit do očekávaného boje.

Karate WarriorPředtím si však ještě musíte zvolit místo konání souboje. V barevném menu můžete zavítat do třech různých, leč graficky velice podobných, míst. Jedná se o Bridge, chinese Garden a nebo Graveyard. Není tedy nikterak důležité, jaký plac zvolíte. Jak jistě sami tušíte, proti sobě se postaví dva karatisti. Zde musím podotknout, že to budete vy a osoba sedící po vašem boku u jedné klávesnice. Tato hra je totiž pouze pro dva hráče! Bojovníci jsou ztvárněny vskutku obyčejně, jak je můžeme znát z tělocvičen. Svalnatí chlapíci s bílým kimonem a páskou rozdílné barvy přes čelo. První hráč má červenou a druhý modrou, jak ihned zjistíte po vstupu na bitevní pole. Také si budete moci všimnout dvou pruhů energie pro každého bojovníka. První znamená zbývající život a druhý jakýsi bonus. Na korektnost celého boje bude dohlížet starý mistr karate.

Chvaty zde budete moci použít celkem čtyři a to dva druhy úderů nohou a dva rukou. Již zmiňovaný bonusový pruh je jakási energie, která se vypotřebuje po kombinaci určitých tlačítek, čímž karatista dokáže z dlaní vypálit zářivou ohnivou kouli. Tato věcička zapříčiní razantní snížení života na protivníkově straně. Během momentu se bonus energie doplní a opět můžete použít tuto nereálnou (i když, kdo ví?:-) zbraň. Boj skončí samozřejmě tehdy, pokud zdoláte nepřítele. Tímto si připíšete bod vítězství na svoji stranu. Statistika soubojů je zobrazena v druhém menu, kde si vybíráte mezi lokalitami. Můžete tedy hrát nekonečně mnoho her. Bohužel po nějaké době to omrzí.

Karate WarriorCo říci o technickém provedení Karate Warrior? No z obrázků, které jsou porůznu rozházené kolem tohoto textu, si můžete vydedukovat, že se skutečně jedná o retro gamesku. Grafika tedy, taková, jaká „bejvávala“ :-). Zvuky sice trochu pokulhávají, ale i přesto je to stále hra na slušné úrovni. Hratelnost nejspíše nebude nijak závratná.

Karate Warrior si najde řadu svých příznivců a autoři jistě uznání zaslouží. Tato plná hra zdarma nám totiž nabízí návrat do počátků počítačových her, kdy karate patřilo mezi velice žádaný a oblíbený žánr. Snad tomu nebude dnes jinak. Úsudek si ale musíte udělat především vy sami. Závěrem zanechávám vzkaz - pro nostalgiky je Karate Warrior nutností!

Autor:


Nejčtenější

Další z rubriky

Akční Lay Lines vám nedovolí vypnout mozek

Lay Lines

Se svou egyptskou tématikou vzdáleně připomíná Serious Sama, ale nenechte se mýlit. Hektickou akci v Lay Lines doplňují...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.Najdete na iDNES.cz