Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kasp - remaky nevymřou

  12:00aktualizováno  1:12
Programátor je nejlepší přítel člověka. Potvrzuje to i dnešní logická gamesa Kasp, která byla vytvořena právě pro to, aby se člověk dobře bavil třeba i v sychravých podzimních dnech, kterých si v listopadu užijeme do sytosti. A co že to vlastně Kasp je? No přeci další remake populárního Sokobana...
60

Kasp

Platforma: Freeware
Výrobce: KENOD

Stáhnout

Kasp V dobách, kdy populární britský zpěvák Elton John byl na výsluní hudební scény a časovaná černobylská jaderná elektrárna byla ještě vcelku provozuschopná, se na počítačových monitorech po celém světě proháněly pouze bitmapové skvrny, honící jiné podobné přehršle několikabarevných pixelů.

A mezi velkým množstvím takovýchto skákaček, hopsaček a arkád svítilo neveliké množství logických her. Podobně jako svítí malé hejno hvězd na noční obloze nebo jako se blýská ostrov v širém moři.

Většina z těchto her byla na nevalné úrovni. Jiné ovšem inspirují herní programátory a tvůrce zábavného softwaru dodnes. Jmenujme například Tetris od ruského tvůrce Alexeje Pažitnova, čínsko-japonské Jewlery nebo Mah-Jongy, Bouldera Dashe, Pango, Flappy nebo Sokobana. Posledně jmenovaná gamesa je v podstatě i jedním z předchůdců nenásilné české logické freewarové hříčky Kasp, o níž budu nyní hovořit.

Kasp Ve hře Kasp ovládáte jakéhosi zeleného pavouka ve třetím stádiu mutace, který zasouvá bedny s vyhořelým radioaktivním materiálem na správná a předem určená místa. Proč to však dělá se asi nikdy nedozvíme, naštěstí to ale není pro zábavnost gamesy podstatné. Evidentně to však onoho zeleného zmutovaného pavouka baví, jinak by jistě dělal něco jiného.

Nyní si rozebereme Kasp trošku více dopodrobna. Povězme si nejprve o tom, co má Kasp společného s legendárním Sokobanem a o tom, o co v obou hrách vlastně běží…

Je to vcelku jednoduché. V obou případech jde v podstatě pouze o to, dotlačit nějaké předměty, které se nacházejí v bludišti na předem určená místa. Velkým problémem však je, že v bludišti jsou značně omezené podmínky pro pohyb a tak se spíše než na rychlost a obratnost musíte spoléhat na to, co máte ve vašich hlavách - na mozkové závity.

Předměty, jež přesunujete jsou v bludišti navíc rozmístěny tak rafinovaně, aby je člověk omylem odvlekl do kouta z něhož už je potom nedostane.

Kasp Tak to by byla podobnost s legendou, ale teď už se budu věnovat jen tuzemské gamese Kasp. Kasp je logika napsaná v českém vývojovém prostředí Petr, tedy ve vývojovém programovacím interpretu, jenž je plně schopen konkurovat podobným vývojovým nástrojům ze zahraničí a již několik let je vyvíjen firmou Gemtree z Rožnova pod Radhoštěm. Pracují na něm ti stejní lidé, jací vytvořili například i nejznámější českou freewarovou logickou hru Vlak, což je nejen pro mě zárukou kvality.

Grafika Kaspu je v podstatě bitmapová a je složena z jakýchsi "ikon" nebo lépe řečeno z několika bodových obrázků. Díky tomuto způsobu provedení grafické stránky hry si může každý z uživatelů přizpůsobit velikost herního okna svému vlastnímu vkusu a uměleckému cítění. Bitmap však není polygonem a proto některé kombinace velikosti okna jsou při hraní Kaspu spíše překážkou než zkrášlením herního interface a zpříjemněním hraní gamesy samotné.

Co na hře praští přes srdce a naštve mozek, je fakt, že hra neobsahuje příliš veliký počet kol.

I když na druhou stranu dohrát Kasp dá člověku docela fušku už proto, že je zde narozdíl od některých jiných her nutné přemýšlet. Každý uživatel si navíc také může své vlastní levely vytvořit pomocí editoru Skasp, který je ke stažení na (http://www.kenod.host.sk/stahni.htm).

Hru vytvořil programátor Petr Daněk a uvolnil ji k volnému šíření jako FREEWARE. Můžete si ji tedy stáhnout i vy.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

29 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 7 čtenářů

Témata: Vlak

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!Najdete na iDNES.cz