Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kat - vykonavatel spravedlnosti

  12:00aktualizováno  14. srpna 2004 12:56
Ve středověku byl po malomocných nejopovrhovanější postavou městský kat. Zároveň se ale vždy našli tací, kteří si dokázali jeho práce vážit a chápali, že bez něj by šel jen těžko zjednat pořádek. Pokuste se i vy dokázat, že kat nebyl jen brutální vrah, ale že musel mít i smysl pro spravedlnost.
70

Kat

Platforma: Freeware
Výrobce: MPPR

Stáhnout

KatV poslední době se nám s českými freewarovými hrami roztrhl pytel. Sotva jste se stačili vzpamatovat z jedné, už se na vás hrne další. A stejně jako včerejší Kvadragon, i dnešní Kat od programátorské skupiny MPPR by šla zařadit do kategorie logických. Každopádně se ale nejedná o logický rychlík, hra má nádech spíše adventurní. Jak už napovídá její název, děj se odehrává v malém středověkém městečku. Vy jste místním katem a vracíte se do práce po zasloužené roční dovolené. Jak ale s hrůzou zjišťujete, nejen, že se vám během vaší nepřítomnosti nakupila práce, ale navíc vám nějaký pobuda mezitím rozkradl mučící nástroje. Nezbývá vám tedy nic jiného, než sáhnout do své kapsy a postupně si kupovat nové.

KatHerní systém Kata je velice jednoduchý. Každé kolo řešíte (v lepším případě) jeden případ a záleží jen na vás, jestli označíte obviněného za skutečného viníka, nebo zda jej propustíte na svobodu. Pokud je to podle vás opravdu zločinec, pak záleží na povaze jeho činu. Pokud se jedná jen o přestupek, je přivázán na den na pranýř. Při závažnější trestné činnosti přichází ke slovu vaše mučidla, na kterých může obviněný buď vypustit z úst slova přiznání, nebo duši. V prvním případě se můžete radovat, protože spravedlnosti bylo učiněno zadost, vrah, zloděj či loupežník putuje na mučidla a do vaší kapsy zase hromádka zlatých mincí. Pokud jste ale na něj byli při výslechu příliš hrubí, musíte zaplatit pohřeb z vlastní kapsy, což vám radosti příliš nepřidá.

KatHra se ale neskládá pouze z určování viny a neviny. To by bylo příliš jednotvárné, ačkoliv některé případy jsou poměrně zajímavé a vtipné (jako ten s volem a radnicí, tam jsem bez váhání obžalovaného zprostil viny). V každém kole tedy můžete provést ještě několik různých akcí. Za jistý poplatek si můžete například naklonit biřice a duchovní, aby vám hlásili každý prohřešek, který se k nim donese. Vaše ohodnocení je totiž přímo závislé na počtu vyřešených případů, a tak každé kolo bez soudního procesu je pro vás ztracené.

Dále si můžete za takto utržené peníze nakoupit u kováře nové mučící nástroje. Zpočátku totiž nejen že žádné nemáte, ale to, které již máte, se vám postupně opotřebovává a časem si jej budete muset koupit znovu. Poslední možnost, která se vám nabízí, využijete nejspíše pouze v případě, že se dostanete do velice tísnivé finanční situace. Je jí totiž vydírání obyvatel Katměsta, abyste ututlali jejich drobné hříšky a oni mohli klidně spát. To se ale příliš nedoporučuje, protože podobná nečestnost se nakonec stejně obrátí proti vám.

A jak hra končí? Častější závěr je ten, že král přišel na vaše nekalé rejdy (vydírání, špatné řešení svěřených případů) a rozhodl se vás popravit. Protože jste ale jinak sloužili věrně, dá vám alespoň vybrat, jakým způsobem chcete zemřít. Druhý možný závěr je podstatně lepší, i když dlužno říct, že kapku nedotažený. Pokud vydržíte provádět své řemeslo devadesát pět kol, vyřešili jste nejspíše všechny případy ve městě a hra končí. Z ničeho nic, bez jakékoliv gratulace. Blik.

To všechno se ale možná ještě změní. Zde uveřejněná verze má pořadové číslo 1.0 a tvůrci slibují, že na svých internetových stránkách budou zveřejňovat nové patche, rady a triky. Doufejme tedy, že následující verze Kata budou mít všechny kvality toho současného, ale nebudou už mít jeho nedostatky.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

79 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 84 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

Další z rubriky

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...

V Keep Them Below musíte vykopat z hrobu svou babičku

Keep Them Below

Zdědit farmu, kterou vůbec nechcete je horor. Alespoň podle povedené a pořádně děsivé Keep Them Below. Nejenom že na...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Najdete na iDNES.cz