Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Katawa Shoujo – love story bez bariér

aktualizováno 
Hra, u jejíhož zrodu stál nechutný internetový vtip, šokuje svou dojemností.
90

Katawa Shoujo

Platforma: Freeware
Výrobce: Four Leaf Studios

  • Grafika
  • Téma invalitidy a jeho pojetí
  • Trvanlivost
  • Menší poměr interaktivity ku čtení

Stáhnout

Katawa Shoujo

Katawa Shoujo

Katawa Shoujo

Jako prvotřídní příklad visuálního románu je Katawa Shoujo výkladní skříní brilantních dialogů i přímočarého děje. Není se čemu divit, právě to jsou klady a zápory všech zástupců tohoto žánru. Nevěšme si ale bulíky na nos – u Katawa Shoujo jde o děj a vyprávění až v první řadě. A tento příběh o mladíkovi, jenž randí s několika tělesně postiženými dívkami, ukazuje, že láska nezná žádných bariér.

Neznáte-li žánr visuálního románů (visual novel), ve stručnosti jde o videoherní škatulku, která tak trochu popírá své interaktivní médium. Název je sebepopisný. Hry na své majitele doslova chrlí tuny textu doprovázené obrázky. Jelikož má visuální román původ v Japonsku, grafika jde nejčastěji ve stopách kreseb manga. Na hráčově vůli (a trpělivosti) pak je čas od času změnit kurz děje. Celkově jsou ovšem visuální romány po většinu doby přímočaré jako prkno. Katawa Shoujo ze svého žánru bere to dobré i to zlé.

Katawa Shoujo

Katawa Shoujo

Katawa Shoujo

Katawa Shoujo

Dávno před svým vydáním se titul proslavil svou nezvyklou genezí. Na jejím počátku byl kreslený vtip z fóra 4chan (pocházejí odtud také hacktivisté Anonymous), jenž zobrazoval pětici dívek s různými druhy invalitidy. Popáleniny, chybějící ruce, chybějící nohy i slepota. Pointou črtu ale především bylo vzbudit šok – i přes své postižení totiž slečnám nechyběl hutný "japonský sexappeal". Není proto divu, že tento rozpor zaujal další kreativce. Co následovalo, bylo pět dlouhých let herního vývoje.

Mohlo by se zdát, že Katawa Shoujo tedy pojímá téma tělesného postižení laciným a šokantním způsobem. Největším překvapením Katawa Shoujo je tedy především její citlivý a až romantický přístup.

Hlavní hrdina a hráčovo alter ego je mladík, jemuž byla diagnostikována chronická arytmie. Čelíc možnosti okamžité smrti je přesunut na školu pro studenty, kteří vyžadují neustálý dohled zdravotníků. Právě zde se postupně seznamuje s onou pěticí dívek a je jen na hráčových volbách, kterou z nich se rozhodne sbalit. Celým příběhem provází dialogy, jimž nechybí snaha vykreslit tělesně postiženou minoritu v kladném světle a vštípit hráči přesvědčení, že jde o stejné lidi, jako je zbytek zdravé populace. Myšlenkou, grafikou i atmosférou jde o titul, jenž se z gruntu může postavit nemnoha dalším seriózním hrám.

Ukecaná Katawa Shoujo

Ukecaná Katawa Shoujo

I přesto se ale Katawa Shoujo nevyhnuly přešlapy, přičemž ten nejhorší souvisí právě se zvoleným žánrem. Visuální romány bývají dlouhé a lineární, často ale nabízejí alespoň zdání, že hráč je víc než jen skoro-pasivním určovatelem, jak skončí ta která kapitola. U Katawa Shoujo ovšem není problém narazit na padesát či i sto pasivních obrazovek na jednu interaktivní. V terminologii hratelnosti to znamená, že většinu dobu hráč může pouze číst předem napsané dialogy a ovlivnit je sotva jednou za deset minut.

Může se jednat o daň za vysokou trvanlivost hry, stejně jako o vlastnost typickou jiným delším visuálním románům. Je ale třeba ji vypíchnout jako negativum, zvláště když řada jiných visuálních románů nabízí mnohem širší větvení děje.

Navzdory tomu, že Katawa Shoujo je spíše obrazový román než klasická hra, jde ale o jedinečnou ukázku dospívající herní scény. Sotva před dekádou či dvěma by podobný titul, nota bene obsahující pornografii (sic až po úspěšném dosažení milované dívky), zdaleka nezískal takovou publicitu a mnohem snáze by sklouznul k humorné exploataci.

Katawa Shoujo

Katawa Shoujo

Vtipkující Katawa Shoujo

Vtipkující Katawa Shoujo

Závěrem si dovolím ještě osobní komentář. Vážené dámy, vážení pánové, pokud jste dočetli až sem, máte tu pochybnou čest s poslední recenzí autora tohoto textu. Po takřka čtyřech letech psaní a stovkách recenzí na dobré i horší tituly (a nikdy nedokončeném seriálu o webových hrách) je třeba zamáčknout slzu, kopnout do vrtule a zvednout kotvy.

Je myslím příznačné, že se můj poslední traktát zaobírá hrou, jež se snaží posunovat hranice vnímání videoher jako média – tak, jako se o to snaží i mnoho jiných nezávislých her. Jenom díky nim náš oblíbený interaktivní žánr nabízí pestrou škálu chutí, o které komerční hry často ani nezavadí.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

89 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 126 čtenářů

Nejčtenější

Not Alone je plný atmosféry a také obskurních hádanek

Not Alone

Co může být větší horor, než opuštěná nemocnice s nesmrtelným monstrem? Co takhle opuštěná nemocnice s nesmrtelným...

Hlavní hrdinka Ten Weeks nepoznává ani vlastní rodinu

Ten Weeks

Ztráta vlastní identity je hrozná. V této experimentální adventuře, která vám ukáže, jak děsivá může být psychologická...Další z rubriky

Sheep Dreams Are Made Of This je snad ta vůbec nejpodivnější hra

Sheep Dreams Are Made Of This

Ve světě nočních můr je možné všechno. Tahle nevšední plošinovka vás překvapí svou neopakovatelnou atmosférou a...

Ultimate Custom Night je kompilace v podobě jedné velké noční můry

Ultimate Custom Night

Five Nights At Freddy's znova a znova. Tentokrát s volitelnou obtížností a celými pěti desítkami známých i méně známých...

Not Alone je plný atmosféry a také obskurních hádanek

Not Alone

Co může být větší horor, než opuštěná nemocnice s nesmrtelným monstrem? Co takhle opuštěná nemocnice s nesmrtelným...Najdete na iDNES.cz