Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kima - hopsající míček

  12:00aktualizováno  1. listopadu 2:29
Nemáte u sebe žádný míček a rádi byste si s ním pohráli? Tak neváhejte a zkuste si zahrát s tímto asijským neposedným balónkem, který dokáže neskutečné věci, ovšem pouze s vaším patřičným přičiněním.

Kima

Platforma: Freeware
Výrobce: E. Hashimoto

Stáhnout

KimaDnes jsme připravili ke stažení originální 2D plošinovou hru, jakou jste doposud ještě určitě nehráli. Její původ je až v daleké Asii, ale to nic nemění na skutečnosti, že se jedná o dobře zpracovanou hru, přestože hned v úvodu se objeví jakési prapodivné asijské nesrozumitelné znaky. Až se vzpamatujete z prvního překvapení a zjistíte, že hra je navzdory těmto skutečnostem zpracována v angličtině, určitě to přijmete s povděkem. Je rozhodně příjemnější si přečíst možnosti ovládání a jiné důležité informace v tomto světovém jazyku, než luštit nějaké neznámé čínské, nebo japonské znaky. Takže pokud jste si už vše podstatné prohlédli, můžete začít hrát, zmíněný míček už netrpělivě čeká.

Jakmile spustíte start, máte ještě možnost si změnit ovládání, doporučuji však ponechat si původní nastavení, neboť je zcela vyhovující. Připraveno je pro vás celkem šest různých hracích prostředí, která mají různý počet jednotlivých kol. Zpočátku máte přístupnou pouze první oblast, postupem času se ale budou objevovat i další a ty už zůstanou otevřeny, takže se tam budete moci kdykoliv vrátit a vyzkoušet si tak znovu vše, co se vám zalíbilo. Princip hry spočívá v tom, že máte za úkol dostat žlutý míček do pěkně vyzdobené jamky, nad kterou se pyšně tyčí jakási prapodivná zástava, silně připomínající indiánský totem. Není to však tak docela jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát.

KimaKaždá oblast má na cestě nějakou překážku, kterou je nutno zdolat, aby se vám podařilo dostat míček do jamky a to na co možná nejmenší počet pokusů, čím více jich budete mít, tím hůře jste bodováni. Do dalšího kola se dostanete až tehdy, pokud se bude tento počet rovnat nule, nebo umístíte míček přímo do jamky. Nežli se rozhodnete míček odpálit k jamce, nejdříve si pomocí kurzorové šipky vyzkoušejte, jak dlouhá bude jeho dráha. Ukazují to malé bílé terčíky, vystřelované přímo z míčku. Při tom je nutno sledovat všechny dostupné ukazatele dole na obrazovce a pomocí mezerníku potom nastavit správnou rychlost, dráhu a úhel jeho letu, samozřejmě je nutné počítat i s již zmíněnými překážkami.

KimaPodle toho, jak přesně jste si propočítali jeho dráhu letu, buďto jamku trefíte, nebo minete. Je lepší se tedy trefit hned napoprvé a zabránit tak zisku trestných bodů, je to předpoklad pro dosažení dalších oblastí. Ve hře neuvidíte žádné postavičky, jen tento neposedný balónek, s kterým jak brzy zjistíte, se ale dají dělat neuvěřitelné kousky. Místy mi to připadalo, že se chová jako profesionální kaskadér. S úsměvem jsem si při hraní vzpomněla na známou českou pohádku Míček-Flíček, neboť to někdy vskutku vypadalo, jako by byl živý, nebo poskakoval na pérech, jako známý filmový Pérák. Nutno ovšem také přiznat, že byl často nevyzpytatelný a těžko zvládnutelný, dokud jsem se s ním nenaučila řádně zacházet.

Grafická úprava odpovídá tomuto typu hry a je dokonce nadprůměrná, pokud si uvědomíte, že se autorům podařilo vše vtěsnat do pouhých 0.5 MB. Nutno uznat, že hýří barvami a tak lahodí oku. Po celou dobu uslyšíte při hraní docela vkusnou doprovodnou hudbu, což lze rovněž považovat za přínos. Zamlouvalo se mi i herní ozvučení, cvakot nastavených parametrů je opravdu věrohodný a svistot létajícího a poskakujícího míčku připomíná prudké máchnutí holí, rozrážející okolní vzduch. Jsem tedy přesvědčena, že hra vás zaujme a rozhodně stojí zato si ji stáhnout, neboť její princip je vskutku originální.


Autor:


Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...Najdete na iDNES.cz