Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knights of Zarria – potulný rytíř z budoucna

  12:00aktualizováno  29. října 2003 9:12
Freewarových dungeonů je opravdu velice málo a ještě méně z nich je kvalitních, a tuto skutečnost si uvědomil Ryan Clark a spolu se svým týmem vytvořil opravdu skvělé rpgčko, které disponuje řadou dosud neviděných nápadů a originálních možností. Zkuste se vžít do role rytíře z budoucna a bojovat proti velkým netvorům, létajícím příšerám a přerostlým mravencům, uvidíme, jak se vám bude dařit.

Knights of Zarria

Platforma: Freeware
Výrobce: Ryan Clark

Stáhnout

Skutečnost, že freewarových dungeonů moc nenajdete, je i laikovi, co jen občas zavítá na naše stránky, důvěrně známá, proto je s jásotem vítáno každé RPGčko, byť i horší kvality. Nebojte se, dnes vám nic podprůměrného nepřinesu. Dnes, i když není neděle, tu máme hru zcela mimořádnou a jedinečnou ve svém žánru a kvalitě, která dominuje mimo jiné spoustou skvělých nápadů a originálních myšlenek.

Knights of ZarriaKdyž jsem měl zvažovat, do jakého žánru dnešní gamesku zařadím, byl jsem skutečně na vážkách. Tak úplně ryzí RPG to není, ale na obyčejnou akci to taky nevypadá. Ono totiž v této hře nebudete hrdinou, který s dvojručním mečem a stokilovým brněním zdolává několikanásobně větší nepřátele neskutečného formátu a nevšedního kalibru, ale zahrajete si roli prchajícího rytíře, který nemá kromě chabého kouzelného štítu a rychlých nohou nic, čím by se mohl bránit. Musí utéci a prokličkovat se přes kupu všelijakých nepřátel k časovému teleportu a pak dál a dál.

Po spuštění hry se před vámi otevře okno s nabídkou. Kromě Startu tu máte volby Audio, Video a Controls. Tedy si nastavíte zvukovou kartu, zvolíte rozlišení či zobrazení, navolíte ovládání a pustíte se do akce. Celou hru vidíte pohledem shora a našeho hrdinu ovládáte pouze šipkami. Jiná tlačítka vás nebudou muset nijak zajímat.

Knights of ZarriaCo vás upoutá hned na začátku, je skvělé technické zpracování a dobře provedená grafika, kterou hra bezpochyby disponuje. Dobře jak graficky, tak technicky jsou udělány, hrboly a kopce, jezera i moře. Třeba když stojíte na svahu za kopcem, je jasné, že vás nikdo z druhého opačného svahu nemůže sejmout. Že nahoru se jde pomaleji než dolů, a voda je hustší než vzduch, to si autoři uvědomili skutečně dobře a nebrali to na lehkou váhu. Jednotlivá kola se odehrávají většinou na nějaké tmavé louce u jezera či na poušti.

Nepřátelé, kteří na vás čekají, jsou často opravdu velice nebezpeční. I když si to šinete nejrychleji, co to jde, jsou na oné zeměploše i rychlejší a důmyslnější tvorové. Smiřte se s tím, že pokud na vás budou útočit létající únosci, musíte udělat vždy to, co čekají nejméně - tedy uhnout ze směru nebo těsně před jejich dopadem zastavit. Jestli tak neučiníte, pravděpodobně vás chytí do svých spárů, vynesou na oblohu a v povážlivé výšce shodí dolů. Kdyby nebylo vašeho kouzelného štítu, tak vám garantuji, že byste nepřežil. Ale nemyslete si, že se nemáte čeho bát. Na ně vy nijak nemůžete zaútočit, naopak oni na vás ano. A vězte, že podběrák od obra gigantických rozměrů ve třetím kole mě takřka odstavil. A pak stačilo jen pár dalších oblud a dílo bylo dokonáno, já skonal. Nic netrvá věčně, a i když štít vydrží dost, není nemožné ho rozbít. Pravda, je sice možno najít nějakou obnovovací obranu, ale zase tak často se tam nevyskytuje, zvláště ve vyšších levelech ne.

Knights of ZarriaHra naštěstí není nijak omezená, co se životů týče. Startujete vždy na začátku kola a máte tolik pokusů, kolik jen chcete. Ovšem uložit si pozici nemůžete. Jinak se snažte co nejrychleji najít exit. Nebude to vždy jednoduché a věřte, že za humny rozhodně skrytý nebude. Spíše je pravděpodobnější, že se budete prodírat spoustou goblinů, obrů, gigantických želv, hadů, ryb a desítkami dalších potvor, které jsou v každém kolem větší, chytřejší a silnější. Tedy čest vaší památce.

Nové kolo se odehrává vždy v trošku jiném prostředí a jiná je i hudba. Konec konců, jsa vlastenec, nesmím zapomenout na fakt, že hru dělat český vývojář Jiří Vlašťovka a opravdu se mu povedla. Skvělé profesionální skladby a melodie, výborně doplňují celkovou atmosferu hry, která je díky suprovému zpracování, nádherné grafice a výjimečné hratelnosti skutečně veliká. I přes trošku větší velikost vám vřele doporučuji si hru stáhnout, protože si myslím, že byste jinak udělali dosti zásadní chybu.

P.S. Ještě si nemůžu odpustit připomenout, že ke spuštění hry budete potřebovat novou verzi dynamické knihovny DirectX 8, bez které se vám hra nerozjede a bude hlásit chyby. DirectX lze sehnat na téměř každém CD u nějakého tištěného počítačového časopisu nebo na stránkách Microsoftu (http://www.microsoft.com).

Autor:


Nejčtenější

Další z rubriky

Akční Lay Lines vám nedovolí vypnout mozek

Lay Lines

Se svou egyptskou tématikou vzdáleně připomíná Serious Sama, ale nenechte se mýlit. Hektickou akci v Lay Lines doplňují...

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Při hraní Indagar se vám jistě vybaví Silent Hill

Indagar

Je tady nebezpečné monstrum, měnící se stěny za zvuku sirén i neoblomný časový limit. Ano, všechno je na svém správném...Najdete na iDNES.cz