Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knytt - originální atmosférické dobrodružství

  12:00aktualizováno  5. prosince 6:14
Od autora Within a Deep Forest přichází další originální atmosferické dílko, v němž se vedle neohroženého hrdiny objevuje i vesmírná loď stejně jako celá řada dalších zajímavých objektů.
80

Knytt

Platforma: Freeware
Výrobce: Nifflas

Stáhnout

Knytt Když se pod nějakou hrou objeví jméno Nifflas mohou si být všichni bez váhání jisti, že máme co dočiněn s originálním dílkem s neotřelou hratelností. Jen vzpomeňte na zhruba pů roku stará Within the deep forest nad nímž jsme se rozplývali v této recenzi. Ač tomu jméno zprvu nenasvědčuje, Knytt je jeho pokračovatelem.

Celé toto miniaturní atmosférické dobrodružství s nepřehlédnutelným rukopisem samotného Nifflase začne jedna malá vesmírná loďka, které našeho hrdinu a unese a po havárii nedobrovolně vysadí v pro něj neznámém prostředí a na němž bude se z něj pochopitelně dostat.

OKnytt značit Knytt za tuctovou arkádu by bylo prachobyčejným lhaním. Zaprvé byl Knytt oklestěn ode všech akčních a násilnických projevů a sází spíše na atmosféru a příjemné a ničím nerušené hopsání, v němž náš hrdina vyniká. S jednoduchými skoky by si ale v zdejším nepříjemném prostředí s největší pravděpodobností nevystačil a tak mu byla do vínku nadělena další schopnost, jíž je šplhání po jakékoliv stěně, na níž se Knytt hbitě zachytí. Využívat to budete praktiky neustále.

Spíše než adrenalinovým a napínavým dobrodružstvím je tato hříčka poklidným atmosférickým vyprávěním o napínavé cestě hrdiny – a nutno podotknout že autoři rozhodně tušili, jak z takovéto hříčky udělat zajímavé interaktivní dílko. A tak budeme spolu s hrdinou prolézat roztodivnou směsici prostředí, které se nesoustředí jen na zemský povrch, ačkoliv se po něm budete pohybovat valnou většinu herního času. Knytt Zbytek vyplňují fáze, kdy se budete plazit po vysokých hliněných kvádrech do vzduchu, abyste překonali překážku, normálně ze země nemožnou obejít. Občas také zavítáte pod zem – vůbec se tedy nemusíte bát jedno za čas propadnout mezi dvěma plošinkami, což v jiných arkádách znamená okamžitou smrt – zde je to pouze známka vypovídající o přesunu do zase o fous odlišného prostředí.

Vizuální kabátek je velice podobný zmiňovaného Within a Deep Forest, což není vůbec na škodu. Zvlášť pokud si k tomu všemu přidáme atmosférickou hudbu, která výsledný dojem ještě dotváří. Celkově se tedy jedná o jedinečné arkádové dílko, které ve srovnání se svým předchůdcem jen trochu ztrácí dech v oblasti hratelnosti, která byla u Deep Forestu o fous více variabilní.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

52 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 13 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...Další z rubriky

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...

Peace-Keeper je nepřetržitá a brutální řežba

Peace-Keeper

Skvělých 3D akcí je mezi Plnými Hrami pomálu a Peace-Keeper je o to cennějším přírůstkem. Krvavá a rychlá akce se tady...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz