Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knytt Stories - hit letošního léta konečně vydán!

  12:00aktualizováno  28. srpna 5:00
Jedna z nejočekávanějších zahraničních freewarovek nakonec vydána s dvoudenním předstihem! A nutno podotknout, že Nifflas rozhodně nezklamal. Seznamte se s nejatmosferičtější hrou poslední doby.
90

Knytt Stories

Platforma: Freeware
Výrobce: Nifflas

Stáhnout

Knytt StoriesZnačnou část novinek významných herních serverů pokrývají oznámení o zpožděném vydání některého z projektů, přičemž podobných zdržení se v případě obzvláště známých her může nakupit i několik a v součtu to znamená třeba i rok vývoje navíc. Nifflas se proto dopustil takové malé recese, žertíku, a zatímco oficiální datum vydání jeho projektu bylo stanoveno na 30. srpna, měl Knytt Stories kompletně hotový již včera, proč jej tedy nevypustit? A nutno dodat, že „uspěchané“ vydání není na projektu ani v nejmenším znát.

Knytt StoriesNová hra samozřejmě přichází s originální příběhovou linií, která nemá v průběhu hraní žádné výrazné slovo. A tak jste jen spraveni o tom, že se Knytt tentokráte požene za mechanickou stvůrou žijící v jeskyni, kterou by měli společně s Hennou zničit. Vaše první kroky tedy povedou směrem k příteli, což tradičně znamená kilometry a kilometry naběhané po překrásném a atmosférickém virtuálním světě, jež byl jednou z hlavních předností vychvalovanou již v originálním Knyttu. A Nifflas rozhodně neusnul na vavřínech a svůj nový projekt dotáhl do ještě zajímavější podoby. Jednotlivé lokace nejen že neustále mění svůj obsah, navíc jsou navzájem pospojovány, navazují na sebe a volně přecházejí do stále nových a nových nápaditých barev. Stejně tak představují radu nových prvků jako jsou vodopády a další drobnosti, které výslednému dojmu jenom prospívají.

Knytt Stories

Oproti dřívějšímu dílu neobsahuje level Machine obsažený v základní instalaci hry schopnost, která by vám ukazovala směr, jímž se máte vydat. Tentokráte budete bloudit virtuálním světem zcela na vlastní pěst a směr který je třeba zvolit bude nutno prostě odhadnout.

Celé řady novinek se dočkáme v případě speciálních schopností hlavního hrdiny. Ty jsou mu neustále načítány na konto a tak zatímco zpočátku zvládá jen základní výskok, za pár minut bude bez váhání slézat i zcela šikmé stěny, pyšnit se dvojskoky či se vznášet nad vodou zavěšen na ddštníku černém jako noc. Vedle těchto drobností se představí i celá řada dočasných upgradů, které sbíráte v podobě drobných předmětů. Ty vám po omezenou dobu dovolí běhat bleskovou rychlostí, skákat výše či vidět jinak neviditelné předměty.

Knytt Stories

Knytt je již odjakživa znám svým odporem k brutálnímu hernímu přístupu což zůstává stejné i pro nový díl. Ačkoliv budeme na svém putování potkávat mnoho nepřátel, na nic víc než zbabělé uhýbání před nimi samými či jejich zbraněmi se bohužel nezmůžeme. Další možností je vyčkání a tiché pozorování jejich schopností, které jsou mimochodem nezvykle variabilní a obecně lze prohlásit, že málokdy potkáte dvakrát za hru zcela stejného protivníka. A ruku na srdce, o jaké další hře můžete něco takového prohlásit?

Plusové body k hodnocení si připisuje hra i za začleněný editor, který nabízí širokou škálu prvků, díky čemuž nemusí být  pro každého začátečníka úplně přehledným. Pokud byste se snad do „studia“ editoru nechtěli pouštět na vlastní pěst, můžete dát přednost testování již vytvořených levelů, které jsou k dispoziciKnytt Stories na této stránce. Již nyní je na ní možno nalézt oficiální datadisk, stejně jako link na fórum, které by se mělo začít zanedlouho plnit novými kousky, jež by mohly z Knytt Stories udělat nekonečnou hru.

Grafická stránka přímo souvisí s vychvalovanou atmosférou. Opět je pojatá dosti minimalisticky, což ale konečnému dojmu jedině prospívá. Samou chválu je nutno pět na stránku hudební. Ať už klapající boty našeho hrdiny, šumící vodopád, roztomilé zvuky při lezení po stěně či samotná podkreslující hudba na pozadí, měnící se při přechodu z prostředí, prostě nemá chybu. Knytt Stories tedy rozhodně dopadl nad očekávání a Nifflas opět dokázal, že opravdu umí! Rozhodně jedna z nejlepších freeware her letošního roku.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

81 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 31 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...Najdete na iDNES.cz