Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kobra - hladový dorůstající had

  12:00aktualizováno  29. srpna 2004 11:40
Hadi a zase hadi, toto téma se v oblasti freeware vyskytuje velice často, přesto je stálou inspirací při tvorbě nových a stále dokonalejších her. Vynalézavost autorů snad ani nezná mezí.
50

Kobra

Platforma: Freeware
Výrobce: Riders of Apocalypse

Stáhnout

KobraPlazi, hadi, žížaly a různí jiní tvorové, pohybující se rychleji, či pomaleji po vlastním bříšku, to je přece něco pro autory freeware. Nabyla jsem přesvědčení, že zejména čeští tvůrci plných her si toto téma až neobvykle oblíbili, neboť her touto tématikou jsem už skutečně viděla mnoho a to v různých obměňujících se variantách. Není divu, že se tyto freeware hráčské veřejnosti už téměř omrzely, jestliže se však objeví nová a hlavně hodně nápaditá, nedá mi to, abych si ji neprohlédla a nezkusila si ji zahrát. Takže, jakmile jsem narazila na tuto hru, upoutal mne její název „Kobra“. Musím se přiznat, že jsem zpočátku byla zklamaná, neboť jsem zjistila, že se vlastně jedná o známou žížalku.

Moje prvopočáteční zklamání však brzy vystřídala zvýšená pozornost, neboť jsem záhy zjistila, že autoři se pokusili, domnívám se, že docela úspěšně, o nové a vydařené pojetí tohoto věčného tématu. První, na co jsem přišla, byla skutečnost, že hru lze hráti na několika nabídnutých pozadích a dovolím si tvrdit, že jedno je povedenější, než druhé, nápaditost už zde slavila první úspěch. KobraÚčelem hry je samozřejmě, jako vždy, chytat předkládanou kořist, ale zde zapracovali autoři ke prospěchu hry po druhé. K tradiční statické nabízené potravě přidali i pohybující se sousto, jehož zhltnutí je samozřejmě obtížnější, než spolknout tradiční, neměnící svoji polohu.

Že za něj dostanete také mnohem více bodů, lze jenom uvítat, protože se musíte také více snažit, abyste ho pozřeli. Potřetí jsem byla překvapena tím, že ve hře je další nový a neobvyklý prvek, jedná se o možnost změnit si i zobrazení hada, tady pardon, kobry, i když po pravdě řečeno, ani jedna z nabízených variant mi hada a už vůbec ne kobru nepřipomíná. Tvůrci nezapomněli ani do hry přidat soubor „Čti mě“, takže vše, co budete potřebovat k úspěšnému hraní hry a k co největšímu dosažení bodů, najdete velmi dobře a podrobně vysvětleno v něm, nebudu se zde tudíž rozepisovat o Kobraovládání hry samotné, bylo by to ono známé a zbytečné „nošení dříví do lesa“.

Hru se autorům podařilo i zpříjemnit hru dobře zvolenou hudbou, která vás doprovází po celou dobu hraní. Totéž platí i o zvukových efektech, které jsou naprosto zdařilé, tudíž věrohodné. V „Nastavení“ si můžete tyto dva aspekty výhodně sladit, tak aby mezi nimi vznikl soulad, případně je docela ztlumit, i to považuji za přínos. Jelikož jsem známá tím, že velice fandím autorům českých freeware, což mi už bylo i vytýkáno, musím se tedy popravdě zmínit i o některých nedostatcích, které měli autoři při testování hry předem odstranit, než hru nabídli ke stažení pro veřejnost. Nesvědčí to o jejich důslednosti, neboť vzhledem k dobré kvalitě hry, se jedná téměř o školácké chyby.

Nejdříve mne zarazila skutečnost, že hra po stažení nešla spustit, byla slyšet pouze hudba, ale obrazovka zůstávala černá. Musela jsem se spojit s autory hry a tak jsem se dozvěděla, že před spuštěním hry je nutno si nastavit rozměry obrazovky na 1024x786 a více, nebo nespatříte nic, tak jako já, na to snad mělo být preventivně upozorněno. Ve hře je také možnost si zapsat dosažené body do tabulky „Nejlepších výsledků“. KobraZde je tedy další veliký kámen úrazu. Jakmile hru ukončíte tím, že jste hada nezvládli, objeví se nápis „Konec hry“ a měla by se logicky objevit již zmíněná tabulka. Ale tak se stane až na několikrát opakovaný pokus, většinou hra sama spadne zpět na plochu a nezapíšete se.

No nakonec se mi to přece jen podařilo, o čemž svědčí přiložený screenshot, ale měla jsem problém se do nabídnuté kolonky vůbec zapsat, tyto nedostatky považuji za zbytečné a je tudíž nutné to autorům vytknout. Závěrem však musím říci, že i přes popsané nedostatky se remake hry vydařilo a že stojí za to hru si stáhnout a zahrát, určitě neprohloupíte.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

61 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 34 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Další z rubriky

V Keep Them Below musíte vykopat z hrobu svou babičku

Keep Them Below

Zdědit farmu, kterou vůbec nechcete je horor. Alespoň podle povedené a pořádně děsivé Keep Them Below. Nejenom že na...

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

Advantage Consulting, s.r.o.
JAVA DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 65 000 KčNajdete na iDNES.cz