Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kostičky – čtvercová techno řež

  12:00aktualizováno  22. prosince 11:48
Jestliže vás unavují hry, které se vás snaží ohromit nadupanou moderní grafikou a perfektním moderním zpracováním, jsou Kostičky tím pravým titulem pro vás. Jednoduchá, leč účelová grafika, našlápnutá hudba ucházející hratelnost. Co víc si přát?

Kostičky

Platforma: Freeware
Výrobce: Jay Kay

Stáhnout

KostičkyNašim pravidelným čtenářům asi netřeba dlouze představovat nizozemský program Game Maker, jenž je určen na tvorbu her. Aby taky ne, když se vcelku nedávno na české freeware scéně začaly jako houby po dešti objevovat spousty her, které díky tomuto oblíbenému nástroji vznikly. Spolu se vznikem těchto her se pojí jedna nepěkná věc – vykrádání ukázkových příkladů Game Makeru, kdy někteří autoři mají tolik drzosti, že bez mrknutí oka pouze přeloží ukázkovou hru do češtiny a poté ji vydávají za svůj produkt. Autor dnešní hry, jistý Jay Kay, dokonce na své domovské stránce vyhradil celou sekci nazvanou Stop vykrádání a do ní umisťuje názvy her a jména týmů, které se snaží parazitovat na cizí práci.

Kostičky od výše zmiňovaného Jay Kaye jsou opravdu jednoduchá hra, jejíž princip pochopí doslova i do písmene každé malé dítě. Pokud jste někdy hráli jakoukoliv akční arkádu typu R-Type, Xenon nebo River Raid, v mžiku vám bude jasné, oč vlastně jde.Kostičky V těchto hrách jste ovládali raketku nebo letadlo a vaším úkolem bylo ničit vše živé, postupně jste sbírali bonusy, díky nimž jste získali lepší zbraně apod. Na první pohled trochu stereotypní, ale díky neustálé nekončící akci a stále zvyšujícímu se počtu nepřátel tyto hry dokázaly bavit skutečně dlouhé minuty a jen tak se od nich nedalo odpoutat.

Dnešní Kostičky jsou na tom podobně, jenom s tím rozdílem, že si musíte odmyslet všechnu grafiku a namísto ní si do hry dosadit základní geometrický obrazec – čtverec. A ne jeden – desítky, stovky, ba možná i tisíce čtverců! Může to znít šíleně, ale je tomu opravdu tak. Vaším úkolem tu totiž bude ovládat čtverec rotující kolem své osy, jenž disponuje možností útoku a spolu s ním anihilovat neustále ze všech stran dotírající obrazce stejného typu. Některé větší, některé menší a ty nejmenší – jakési létající miničtverce – jsou úplně nejnebezpečnější a je třeba se před nimi mít na pozoru, protože nesmíte přijít do kontaktu s žádným z nepřátel a proto je musíte co nejrychleji zničit. Jestliže se však někdy stane to, že jedna vaše hrana se setká s některou nepřátelskou, ztratíte část energie ze svého štítu. KostičkyS postupem času se vám samy vylepšují zbraně (tj. není třeba pro to nic sbírat) a dokonce se můžete změnit na vraždící stroj, kdy je téměř celá herní plocha poseta vašimi střelami.

Zpracování opravdu jednodušší být nemohlo. Ale na druhou stranu má něco do sebe a po dlouhé době je to příjemné zpestření od všech těch graficky „vyspělejších“ her. Možná nad ním ohrnete nos, ale jiná věc je, když si ji zahrajete, protože pak zjistíte, že tento typ grafiky má opravdu své opodstatnění. Vše je navíc podbarveno rychlou hudbou ve stylu techno, která výtečně dotváří výslednou atmosféru. Jak jsem zmínil v úvodu, Kostičky jsou spíše takovou lehkou hrou na odreagování a rozhodně ne na dlouhé a intenzivní hraní. No prostě taková netradiční lahůdka, která je tu jednou za čas :-).

Autor:Nejčtenější

Další z rubriky

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz