Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kráva – pěkná slovenská ""krávovina""

  12:00aktualizováno  11:06
Kráva je… pěkná krávovina. Představte si hru, v níž hlavním cílem je chytat dešťové kapky a pravidelně jimi napájet skot, aby nepošel žízní. Přesně o to jde ve dnešní arkádové minihře – a kupodivu je to velká zábava.

Kráva

Platforma: Freeware
Výrobce: J. Bokor

Stáhnout

KrávaKráva je zvířetem, s nímž se v současnosti pojí spíše negativní asociace. Málokteré ženě či dívce lze prirovnáním k samici skotu zaimponovat – a přece byly časy, kdy krávy velké sochy krav stály na chrámových oltářích a prostý zemědělný lid se modlil k teleti jako božstvu a symbolu blahobytu. Skromnou poctou ideálnímu domestikovanému tvoru, jenž není divoký a nezvladatelný a navíc poskytuje potraviny velké užitečnosti je i dnešní titul Kráva. Jedná se o minihru původem ze Slovenska, jež na Plné hry dorazila pomocí lokačního systému. Prakticky bez doprovodného komentáře působil tento příspěvek spíše jako předčasný aprílový žertík, než jako seriózně míněná nabídka na obohacení největšího evropského archívu volně šířitelných her. Ovšem nedůvěra se rozplynula hned po prvním spuštění. Kráva, jakkoliv jednoduchá a prostinká svým námětem i zpracováním, patří k nejhratelnějším arkádám, jež se v poslední době objevily na scéně.

Princip Krávy je prostý. Vše se odehrává na malé obrazovce o výšce zhruba 300 pixelů a o něco menší šířce. Hráč se chápe role farmáře, jenž má na starosti nejprve jednu, později pak dvě krávy. Ty lze vidět ve spodních rozích obrazovky. Každá z nich je charakterizována neustále ubývajícím sloupečkem, jenž symbolizuje žízeň. Krávy vyžadují pravidelné a hojné pití, jenže – v okolí není žádný vodní zdroj. Co s tím? Chudáku farmáři nezbývá, než chopit se vědra a pokoušet se nachytat do něj alespoň něco dešťových kapek, aby milované stračeny nezdechly vedrem. KrávaCelé hraní pak probíhá následovně – hráč pomocí myši koordinuje pohyb v horizontální rovině, přičemž na vědru vidí, kolik vody v něm právě má. Ve chvíli, kdy je alespoň zpoloviny plné, přesune postavičku farmáře k jedné z krav a levým tlačítkem myši ji napojí, čímž se sloupeček žízně posuně o něco málo nahoru.

Aby vše bylo poněkud složitější, čas od času se mezi životodárnými modrými kapkami objeví zrádná kapka zelená. Jedná se o kyselý déšť, který je žíravý a pro kravky stejně jako pro lidi jedovatý. Stane-li se, že nedopatřením přece jen spadne do kbelíku, nezbývá, než jeho obsah obrátit pomocí pravého myšítka dnem vzhůru a chytat znovu od nuly. Pokud by snad hráč podal otrávený obsah kravičce, chuděra by rovnou natáhla bačkory – a nezbylo by, než začít hrát znovu celou hru. Za každou sebranou kapku hráč získa po bodu, další se pak připočítávají ve chvíli, kdy dostává kráva napít. Po dosažení hranice pěti set dojde k postupu do další úrovně, změní se herní prostředí, krávě se o pár milimetrů zvedne sloupek žízně a mírně se zvýší obtížnost celé hry. Ve chvíli, kdy pak hráč buď jedné ze svých svěřenkyň podá jedovaté vědro, nebo nestihne uhasit její žízeň, hra skončí a v případě, že má dostatek bodů, může se neúspěšný hráč zapsat do tabulky nejlepších výkonů.

Jak je zřejmé ze screenshotů, grafické zpracování hry je prostinké, hra nemá žádné ozvučení a zabere na disku pouhých pár kilobajtů. Přesto si v konkurenci výrazně komplikovanějších a audiovizuálně přitažlivějších arkád nevede špatně – má dobrý nápad a dokáže chytnout a vzhledem k vyšší obtížnosti i nadlouho pohltit.


Autor:


Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...Další z rubriky

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...Najdete na iDNES.cz