Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kráva – pěkná slovenská ""krávovina""

  12:00aktualizováno  11:06
Kráva je… pěkná krávovina. Představte si hru, v níž hlavním cílem je chytat dešťové kapky a pravidelně jimi napájet skot, aby nepošel žízní. Přesně o to jde ve dnešní arkádové minihře – a kupodivu je to velká zábava.

Kráva

Platforma: Freeware
Výrobce: J. Bokor

Stáhnout

KrávaKráva je zvířetem, s nímž se v současnosti pojí spíše negativní asociace. Málokteré ženě či dívce lze prirovnáním k samici skotu zaimponovat – a přece byly časy, kdy krávy velké sochy krav stály na chrámových oltářích a prostý zemědělný lid se modlil k teleti jako božstvu a symbolu blahobytu. Skromnou poctou ideálnímu domestikovanému tvoru, jenž není divoký a nezvladatelný a navíc poskytuje potraviny velké užitečnosti je i dnešní titul Kráva. Jedná se o minihru původem ze Slovenska, jež na Plné hry dorazila pomocí lokačního systému. Prakticky bez doprovodného komentáře působil tento příspěvek spíše jako předčasný aprílový žertík, než jako seriózně míněná nabídka na obohacení největšího evropského archívu volně šířitelných her. Ovšem nedůvěra se rozplynula hned po prvním spuštění. Kráva, jakkoliv jednoduchá a prostinká svým námětem i zpracováním, patří k nejhratelnějším arkádám, jež se v poslední době objevily na scéně.

Princip Krávy je prostý. Vše se odehrává na malé obrazovce o výšce zhruba 300 pixelů a o něco menší šířce. Hráč se chápe role farmáře, jenž má na starosti nejprve jednu, později pak dvě krávy. Ty lze vidět ve spodních rozích obrazovky. Každá z nich je charakterizována neustále ubývajícím sloupečkem, jenž symbolizuje žízeň. Krávy vyžadují pravidelné a hojné pití, jenže – v okolí není žádný vodní zdroj. Co s tím? Chudáku farmáři nezbývá, než chopit se vědra a pokoušet se nachytat do něj alespoň něco dešťových kapek, aby milované stračeny nezdechly vedrem. KrávaCelé hraní pak probíhá následovně – hráč pomocí myši koordinuje pohyb v horizontální rovině, přičemž na vědru vidí, kolik vody v něm právě má. Ve chvíli, kdy je alespoň zpoloviny plné, přesune postavičku farmáře k jedné z krav a levým tlačítkem myši ji napojí, čímž se sloupeček žízně posuně o něco málo nahoru.

Aby vše bylo poněkud složitější, čas od času se mezi životodárnými modrými kapkami objeví zrádná kapka zelená. Jedná se o kyselý déšť, který je žíravý a pro kravky stejně jako pro lidi jedovatý. Stane-li se, že nedopatřením přece jen spadne do kbelíku, nezbývá, než jeho obsah obrátit pomocí pravého myšítka dnem vzhůru a chytat znovu od nuly. Pokud by snad hráč podal otrávený obsah kravičce, chuděra by rovnou natáhla bačkory – a nezbylo by, než začít hrát znovu celou hru. Za každou sebranou kapku hráč získa po bodu, další se pak připočítávají ve chvíli, kdy dostává kráva napít. Po dosažení hranice pěti set dojde k postupu do další úrovně, změní se herní prostředí, krávě se o pár milimetrů zvedne sloupek žízně a mírně se zvýší obtížnost celé hry. Ve chvíli, kdy pak hráč buď jedné ze svých svěřenkyň podá jedovaté vědro, nebo nestihne uhasit její žízeň, hra skončí a v případě, že má dostatek bodů, může se neúspěšný hráč zapsat do tabulky nejlepších výkonů.

Jak je zřejmé ze screenshotů, grafické zpracování hry je prostinké, hra nemá žádné ozvučení a zabere na disku pouhých pár kilobajtů. Přesto si v konkurenci výrazně komplikovanějších a audiovizuálně přitažlivějších arkád nevede špatně – má dobrý nápad a dokáže chytnout a vzhledem k vyšší obtížnosti i nadlouho pohltit.


Autor:Nejčtenější

Další z rubriky

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...Najdete na iDNES.cz