Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Křižáci - všichni proti vám, vy proti všem!

  12:00aktualizováno  29. března 2003 11:10
Pokud sledujete Plné hry pravidelně tak už víte, že freewarovky, které se dají hrát pouze ve webovém prostředí - tedy v okně Internet Exploreru - až na výjimky nerecenzujeme. Dnes však právě k takové jedné malé výjimce přistoupíme a vcelku povedenou hru Křižáci PLatform vám zrecenzujeme.

Křižáci

Platforma: Freeware
Výrobce: Litr Soft

Stáhnout

Před samotným spuštěním této hry jsem neměl ani tušení, co na mě čeká. Příjemná hudba, která se ihned po spuštění začala linout z reproduktorů, tak byla prvním z příjemných překvapení. A ačkoliv mi webovské prostředí u ostatních her příliš nevyhovuje, tentokráte jsem přimhouřil oko a docela mu přišel na chuť. Samozřejmě, v jistých mezích a možnostech ...

Pro jistotu ale začnu z poněkud jiné strany, než začínají podobné recenze. Pokud nemáte žádné větší zkušenosti s web-based hrami, čtěte o to pozorněji, neboť byste mohli být hodně překvapení, ne-li zmatení. Konkrétně tato hra, a že je podobná všem možným arkádám, se nespouští žádným "exe" souborem, ale jednou z mnoha internetových stránek uložených v adresáři. Vyberte start.htm a začněte se kochat :-). No, spíše se připravte na menu, které se vás pokusí na hru navnadit.

Křižáci

Nejdříve však musíte projít krátkým výcvikovým kursem, kde se naučíte zvládnout základní ovládání hry. První level je tak pouhým odreagováním, ale s tím dalším přichází první problémy.

Abych ale nemluvil o vodě, která se vypařila, popíšu hru samotnou. Ta začíná krátkým intrem, kde se dozvíte, že budete nápomocní při "výrobě" jistého hybrida. Více vědět nemusíte, protože v průběhu hry samotné je vám mezi každým levelem příběh dále odkrýván a postupně pochopíte, o co tu vlastně jde. A tady, i když je hra "web-based", si poprvé a naposledy uvědomíte, že nehrajete klasickou hru. Dále je vše jako obvykle. Skákáte, hopsáte, sbíráte, utíkáte ... prostě klasika.

Ano, v jednom z odstavců výše jsem upozornil, že dnešní "freewarovka" je podobná nejrůznějším arkádám. Nehrajete však v okně windows, ale v malém okýnku na kraji internetového prohlížeče. Hra tak ztrácí na přehlednosti, ale zvládnout se to dá. Kdo by tipoval, že hra vznikla za pomoci technologie flash, hluboce by se mýlil. Vše je čistě v HTML a v nějakém tom javascriptu. Zajímavé.

Vy konkrétně si dejte pozor, abyste postupovali co nejrychleji to jde. Hra je časově omezena a limit pro splnění úkolů je pokaždé hodně "ostrý". Obvyklé je, že se budete muset dostat z jednoho konce na druhý, zatímco vás neustále budou ohrožovat různí mutanti a bestie.

Tentokráte však musíte všechny strasti zvládnout bez jakýchkoliv pomocných funkcí - myslím tím třeba střílení a bránění se. Až na mezihry, nebo jakési bonusové levely, si vystačíte se dvěma klávesama pro pohyb a jednou pro skákání. Vesměs se dá říci, že Křižáci jsou o neustálém skákání, postřehu a hře na přesnost.

Křižáci

Co se týče jednotlivých levelů, jsou dosti variabilní a řekl bych, že i nápadité. No, jsou si sice poněkud podobné, ale v každém najdete nějaký zajímavý prvek, zpestření. Po dohrání každého jednotlivého se dovíte heslo, které vám později otevře bránu právě na danou úroveň. Některé levely jsou postaveny na úkolu zlikvidovat superpříšeru, bosse nebo chcete-li mutanta. Tyto kola sice na první pohled vypadají jednoduše, ale opak je často pravdou. Sami uvidíte.

Pokud bych měl vyřknout verdikt nad zvuky a hudbou, která se v Křižácích objevila, musel bych autory pochválit. Hudba je příjemná, nepřekáží a vhodně doplňuje aktuální herní situace. Grafické zpracování už tak fešné není, ale mohlo to dopadnout hůře. Při dané situaci hodnotím průměrně.

Ostatně, i celkové hodnocení této freewarovky, výjimečně postavené a zpracované na úrovni HTML, musím postavit do kladné úrovně. Hra se nevnucuje, je i docela povedené a hraje se dobře. A to je dobře :-)

Autor:


Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

Při hraní Indagar se vám jistě vybaví Silent Hill

Indagar

Je tady nebezpečné monstrum, měnící se stěny za zvuku sirén i neoblomný časový limit. Ano, všechno je na svém správném...

Peace-Keeper je nepřetržitá a brutální řežba

Peace-Keeper

Skvělých 3D akcí je mezi Plnými Hrami pomálu a Peace-Keeper je o to cennějším přírůstkem. Krvavá a rychlá akce se tady...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...Najdete na iDNES.cz