Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kung Fu Kim - kung-fu snadno a rychle

  12:00aktualizováno  10:37
Určitě jste někdy v televizi viděli alespoň reklamu na film (nebo možná i celý film) o bojovém umění kung-fu, které je známo svojí rychlostí a přesností, jakou s jeho pomocí protivníka zlikvidujete. Dnes si ho budete moci v docela zajímavé formě zkusit na vlastní kůži.

Kung Fu Kim

Platforma: Freeware
Výrobce: Chad Frick

Stáhnout

Kung Fu Kim

V dnešní době vzniká opravdu požehnaně arkád, akčních her a hlavně akcí, které jsou ve freewarovém světě nejrozšířenějším a nejzastupitelnějším žánrem vůbec, i když nikdo bohužel nemůže říci, že jsou nejlepší. Některé z nich jsou opravdu dobré, originální a i docela zábavné, i když u akcí člověk většinou nevydrží déle než pár minut, maximálně pár desítek minut v kuse, protože jejich jednoduchost přivolává zároveň jednotvárnost a stereotyp, který není u počítačových her zrovna vítán. Ovšem většina akcí je odbytá - byly by třebas i dobré, ale jejich autoři jsou obvykle ještě dost nezkušení.

Dnešní gamesa patří mezi řadu nadprůměrných akcí, jejichž herní doba obvykle není víc než dvě hodiny. Jedním z kladů hry, což je u akce dnes dosti ceněno, je skutečnost, že hra není žádným klonem či napodobeninou, takže je dosti originální. Podobných námětů je jen pomálu a úplně stejný není snad žádný, nicméně zas jsem tolik her neprošel, abych to mohl říci s absolutní jistotou počítačového mága. Jak už to u naprosté většiny akcí bývá, hra nemá příběh, ba ani uvedení do děje - ovšem u gamesky se má dodělat každá maličkost do doby, než se pustí do prodeje či na freewarové weby internetu.

Po spuštění startovacího souboru hry se objevíte na obrazovce, která se jen stěží dá nazvat jako menu, i když podle všeho to menu opravdu je. Stiskem mezerníku se můžete pustit do pařby, ale pokud se chcete něco dozvědět, jedinou možností je buď si najít v adresáři s gameskou infosoubor, nebo shlédnout připravený školicí proces, kde vám ukážou, jak se co Kung Fu Kimdělá, a vlastně shrnou, jak byste měli s hrou zacházet. Jiné volby nebo setup ve hře nejsou, takže pokud jste si nerozmysleli správnost svého rozhodnutí si tuhle hru zapařit, můžete začít pořádně hrát.

Ze začátku se objevujete jako nahý - ne, nebojte se, nic perverzního, co by vás mohlo vystrašit, tam nebude. Ona osůbka jen zdaleka připomínající muže vás dle mého názoru vystrašit nemůže. Vžíváte se právě do role tohoto nepříliš rychlého a zdatného studenta bojového umění kung-fu, který stojí na nejširším z několika pomalovaných sloupů, jež jsou rozmístěny kolem něj. Vaším úkolem je obstát před bohy a dokázat, že jste zdatný bojovník. Bojovat budete až do objevení nápisu Game over, tedy do naprostého fyzického vyčerpání. Za tu dobu byste se měli dostat co nejdál, úkolem je získání co nejvíce bodů. Vy postupujete levely, do kterých se dostáváte až po splnění určitého skóre, respektive do doby, než zmlátíte vše živé i neživé, co v daném kole existuje.

Vy se vlastně musíte bránit před útoky různých věcí, které na vás asi posílají zlí duchové. V prvním kole neobratně kryjete svoje zdraví pomocí několika hmatů, ony nepřátelské předměty na vás útočí ze stran, shora i zdola a vy proti nim musíte použít výpady, kterými je zneškodníte. V prvním kole se jedná spíše o měkké ovoce, jakým jsou rajčata a ostatní zelenina, ale v dalších levelech se setkáváte s pomeranči, poté si musíte poradit s útoky koulí a železných kuliček všech druhů, následují kroužky a hůlky, sekáčky i ostnaté koule a v posledním kole dokonce bojujete s planetami naší sluneční soustavy. Ono se totiž po každém Kung Fu Kimkole zlepšíte, vaše chvaty jsou jistější, rychlejší a tvrdší, a dostáváte šaty, pásky za zdatnost všech barev. Máte také určitý počet zdraví, jeho aktuální stav je zobrazen vlevo nahoře starým znakem pocházejícím od ještě starších generací. Občas v nějakém kole můžete kuličku, která vám ono zdraví dodá, chytnout, ale musíte být dosti bystří, taktéž jsou žluté kuličky, které vám naopak dají schopnost částečné nesmrtelnosti. Pokud se vaše zdraví vyčerpá, tedy mnoho různých předmětů dopadne na vás a vy to nestihnete vykrýt, hra končí a vy musíte být spokojeni se skóre, kterého jste dosáhli.

Ovládání se provádí pouze šipkami, kterými vedete výpady, žádná jiná tlačítka opravdu ve hře potřeba nejsou. Hra má půlčtvrtého megabajtu a graficky je spíš průměrná než vynikající, efekty nejsou nejhorší, ale hlavní problém spočívá v tom, že je jich málo. Hratelnost je celkem dobrá, úroveň hry je tedy nadprůměrná. Celkově zrekapitulováno se jedná o dost dobrou akci, ale pokud jich už máte dost, radši to nepřehánějte.

Autor:


Nejčtenější

Not Alone je plný atmosféry a také obskurních hádanek

Not Alone

Co může být větší horor, než opuštěná nemocnice s nesmrtelným monstrem? Co takhle opuštěná nemocnice s nesmrtelným...

Hlavní hrdinka Ten Weeks nepoznává ani vlastní rodinu

Ten Weeks

Ztráta vlastní identity je hrozná. V této experimentální adventuře, která vám ukáže, jak děsivá může být psychologická...Další z rubriky

The Librarian vás okouzlí svým pohádkovým světem

The Librarian

Sníh pokojně padá na střechy fantaskního městečka a ve zdejší opuštěné knihovně se děje něco nekalého. Příčinu toho...

Při experimentu v Umfend si vytvoříte novou přítelkyni

Umfend

Hádky s protějškem bývají vyčerpávající a nepříjemné. A co teprve, když je vaším druhem duch? Italská domácnost v...

Roadtrip a originální horor Beware má českého autora

Beware

Málokterá hororová hra má takový potenciál jako Beware, která se představuje ve formě dema. Založená je na jednoduchém,...Najdete na iDNES.cz