Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kýblnoid - malý velikán

  12:00aktualizováno  14. února 11:33
Pěkný český remake Arkanoidu vytvořený pomocí jazyka Sphinx C a zabírající na disku jen necelých 15 kB. Jeho autory jsou lidé stojící za gamesami Pango či Pokyd a rozhodně se ani tentokrát nebudete nudit...
50

Kýblnoid

Platforma: Freeware
Výrobce: KÝBLSoft

Stáhnout

KýblnoidTak jsem zase zaspal. Není to těžké. Když chodíte pozdě spát a brzy vstáváte, tak vás nevzbudí ani nálet amerických bombardérů, natož malý budík. Ale nestěžuji si, alespoň jsem dnes mohl zůstat v posteli. Do školy jsem už nešel, stejně je zítra volno, tak si ho prostě prodloužím o dnešek - doma je doma.
Není to tak dávno, co jsem na stránkách týmu Kýblsoft narazil na jednu z jejich starších her - KÝBLNOID. Na své "pages" ji dali volně ke stažení teprve před nedávnem, ale nechápu proč. Hra je na tom kvalitativně dobře a například známé PANGO, které mají již několik let na stránkách, mi zábavnější než mnou dnes představovaná gamesa rozhodně nepřipadá.

KÝBLNOID, jak již název napovídá, je remakem klasiky, která je spolu s "tetrisem" jednou z nejoblíbenějších games - je to předělávka Arkanoidu (který je ale ve skutečností jen klonem Breakoutu od Atari). Ač ve světě stále vzniká mnoho různých klonů Arkanoidu, tak u nás jich poslední dobou moc k vydání ohlášeno není a ani jich příliš nevzniklo. Ovšem mrkneme-li se do minulosti, jejich výčet není zase tak malý - Arcanoid od SoundBosse, Hypnoid, CrackNoid, S.A.Y. KrakOut od Petra S.A.Y. Sýkory, Wall od Blackyho, Abandon, Bechermania, Bockonoid, Boll, Bottle Faller, Cihly od Jiřího Martana, CyberNOID, Lukynoid, Simplenoid a další.

Je nutné zmínit také skutečnost, že mnoho očekávaných a jistě dobrých tuzemských "arkanoidovek" asi nikdy dokončeno nebude. Vývoj nadějného společného projektu Dragon´s Studia Polná a Albisoftu - Microballu je již několik let pozastaven. I Junglenoid, na který jsem se osobně tak těšil, asi nikdy nespatří světlo světa a tak nezbývá než hrát to, co je k dispozici. A není toho rozhodně málo a také vůbec nejde o špatné kousky (alespoň ve většině případů), spíše právě naopak. 
Pominu-li remake s názvem Wall od Blackyho - autora, který vytvořil kolekci her v Assembleru o velikosti kolem 1 kB, pak je KÝBLNOID jedním z nejmenších českých arkanoidů pro PC. Samotný program zabírá jen něco málo přes 7kB. S datovými a doprovodnými soubory pak rozbalená gamesa na disku zabere 13,3 kB, což nebylo moc ani v době xtéček a 286tek.

Přitom všem je ale KÝBLNOID zábavnou gamesou, která obsahuje vše, co její několika set kilobajtoví konkurenti.Vaším úkolem bude opět pomocí pálky usměrňovat pohyb míčku tak, aby jste zlikvidovali zeď složenou z cihel, která se nachází v horní části obrazovky. V KÝBLNOIDu lze kromě klasických cihliček nalézt i různé další. Z některých po doteku vyletí střela, která zničí cihly umístěné nad ní. Jiné lze proletět, další naopak nelze zničit nebo zmizí až poté, co do nich míček bouchne podruhé. V jiných je skryt kladný či záporný bonus. Ten začne po zničení cihly padat dolů a pokud ho pomocí pálky chytíte, tak se aktivuje.Například se nějak deformuje pálka, objeví se pod ní záchrana nebo se vrátíte o kolo zpět.Hlavním programátorem hry je Miroslav Janda. Grafiku a zvuk vytvořil AlešJanda, známý také díky simulátoru rozhovoru s počítačem - Pokyd, jehož je autorem.


Ač ve hře není implikován editor, v přiloženém dokumentačním souboru se lze dočíst, jak si vytvořit levely dle své libosti. Máte tak možnost udělat si vlastní kola a bavit se u nich stejně dobře jako u těch, které již ve hře jsou.Hra má jednoduchou grafiku. I když se vůbec divím, že do 8kB lze nějaké obrázky vůbec dostat. Gamesa je navíc doprovázena občasným pípáním přes PC Speaker a je určena pro operační systém MS Dos, lze ji však spustit i ve Windows (v XP jen za použití patche). Disponujete-li nějakým starším strojem, určitě se vám KÝBLNOID bude líbit. Stáhněte si ho ihned!

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

53 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 18 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...

Před nepřáteli v Brother Wake Up se budete muset perfektně schovávat

Brother Wake Up

Černobílý svět této adventury se sice podle všeho nachází ve snu, ale spíš je to pěkná noční můra. Pomalu ubíhající čas...

V akci scAvenger 2 nesundáte prst ze spouště

scAvenger 2

Loď je plná nepřátel, pomalu se vám rozpadá před očima a záchranný tým má před sebou ještě pěknou štreku. Je na čase...Najdete na iDNES.cz