Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kýblnoid - malý velikán

  12:00aktualizováno  14. února 11:33
Pěkný český remake Arkanoidu vytvořený pomocí jazyka Sphinx C a zabírající na disku jen necelých 15 kB. Jeho autory jsou lidé stojící za gamesami Pango či Pokyd a rozhodně se ani tentokrát nebudete nudit...
50

Kýblnoid

Platforma: Freeware
Výrobce: KÝBLSoft

Stáhnout

KýblnoidTak jsem zase zaspal. Není to těžké. Když chodíte pozdě spát a brzy vstáváte, tak vás nevzbudí ani nálet amerických bombardérů, natož malý budík. Ale nestěžuji si, alespoň jsem dnes mohl zůstat v posteli. Do školy jsem už nešel, stejně je zítra volno, tak si ho prostě prodloužím o dnešek - doma je doma.
Není to tak dávno, co jsem na stránkách týmu Kýblsoft narazil na jednu z jejich starších her - KÝBLNOID. Na své "pages" ji dali volně ke stažení teprve před nedávnem, ale nechápu proč. Hra je na tom kvalitativně dobře a například známé PANGO, které mají již několik let na stránkách, mi zábavnější než mnou dnes představovaná gamesa rozhodně nepřipadá.

KÝBLNOID, jak již název napovídá, je remakem klasiky, která je spolu s "tetrisem" jednou z nejoblíbenějších games - je to předělávka Arkanoidu (který je ale ve skutečností jen klonem Breakoutu od Atari). Ač ve světě stále vzniká mnoho různých klonů Arkanoidu, tak u nás jich poslední dobou moc k vydání ohlášeno není a ani jich příliš nevzniklo. Ovšem mrkneme-li se do minulosti, jejich výčet není zase tak malý - Arcanoid od SoundBosse, Hypnoid, CrackNoid, S.A.Y. KrakOut od Petra S.A.Y. Sýkory, Wall od Blackyho, Abandon, Bechermania, Bockonoid, Boll, Bottle Faller, Cihly od Jiřího Martana, CyberNOID, Lukynoid, Simplenoid a další.

Je nutné zmínit také skutečnost, že mnoho očekávaných a jistě dobrých tuzemských "arkanoidovek" asi nikdy dokončeno nebude. Vývoj nadějného společného projektu Dragon´s Studia Polná a Albisoftu - Microballu je již několik let pozastaven. I Junglenoid, na který jsem se osobně tak těšil, asi nikdy nespatří světlo světa a tak nezbývá než hrát to, co je k dispozici. A není toho rozhodně málo a také vůbec nejde o špatné kousky (alespoň ve většině případů), spíše právě naopak. 
Pominu-li remake s názvem Wall od Blackyho - autora, který vytvořil kolekci her v Assembleru o velikosti kolem 1 kB, pak je KÝBLNOID jedním z nejmenších českých arkanoidů pro PC. Samotný program zabírá jen něco málo přes 7kB. S datovými a doprovodnými soubory pak rozbalená gamesa na disku zabere 13,3 kB, což nebylo moc ani v době xtéček a 286tek.

Přitom všem je ale KÝBLNOID zábavnou gamesou, která obsahuje vše, co její několika set kilobajtoví konkurenti.Vaším úkolem bude opět pomocí pálky usměrňovat pohyb míčku tak, aby jste zlikvidovali zeď složenou z cihel, která se nachází v horní části obrazovky. V KÝBLNOIDu lze kromě klasických cihliček nalézt i různé další. Z některých po doteku vyletí střela, která zničí cihly umístěné nad ní. Jiné lze proletět, další naopak nelze zničit nebo zmizí až poté, co do nich míček bouchne podruhé. V jiných je skryt kladný či záporný bonus. Ten začne po zničení cihly padat dolů a pokud ho pomocí pálky chytíte, tak se aktivuje.Například se nějak deformuje pálka, objeví se pod ní záchrana nebo se vrátíte o kolo zpět.Hlavním programátorem hry je Miroslav Janda. Grafiku a zvuk vytvořil AlešJanda, známý také díky simulátoru rozhovoru s počítačem - Pokyd, jehož je autorem.


Ač ve hře není implikován editor, v přiloženém dokumentačním souboru se lze dočíst, jak si vytvořit levely dle své libosti. Máte tak možnost udělat si vlastní kola a bavit se u nich stejně dobře jako u těch, které již ve hře jsou.Hra má jednoduchou grafiku. I když se vůbec divím, že do 8kB lze nějaké obrázky vůbec dostat. Gamesa je navíc doprovázena občasným pípáním přes PC Speaker a je určena pro operační systém MS Dos, lze ji však spustit i ve Windows (v XP jen za použití patche). Disponujete-li nějakým starším strojem, určitě se vám KÝBLNOID bude líbit. Stáhněte si ho ihned!

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

53 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 18 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...Další z rubriky

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

Hlavní hrdinka Ten Weeks nepoznává ani vlastní rodinu

Ten Weeks

Ztráta vlastní identity je hrozná. V této experimentální adventuře, která vám ukáže, jak děsivá může být psychologická...

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...Najdete na iDNES.cz