Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Last Dimension - poslední akce!

  12:00aktualizováno  11. listopadu 7:53
Je libo střílet, ničit a létat? Pokud ano, nemusíte již víc váhat, a klikněte na tento článek, hra je určena právě vám. Za předpokladu, že nevlastníte starší Pentium a 2MB grafickou kartu. A jak si získat zbytek lidí, kteří se ještě nerozhodli přečíst si tento článek? Co když řeknu, že vás čeká 3D akční hra z Japonska ve stylu letecké arkády?

Last Dimension

Platforma: Freeware
Výrobce: Notoh Yutaka, Takenouchi Takayuki

Stáhnout

Last DimensionSvět je veliký. Já vím, moc objevná tato věta není, ale první věta v článku má vždy jisté čestné místo, takže ji nechci obětovat něčemu jako hlášce: "Dnes to bude hrubý". Dnes to bude hrubý. Možná že vám tahle hra připadne ulítnutá, možná nepřehledná, možná vám přijde jako totální kravina. Ale každý má svůj styl. Američani programují simulátory lovení ryb nebo jelenů a když se podíváte do Top Ten PC her, asi pochopíte, že jsou trošku jiní než my. Stejně tak Japonci, jenž mají zalíbení v comicsech typu manga, kupují si domů robotí miláčky a hrají Last Dimension.

Nechápejte to špatně, Last Dimension není zas tak špatná hra, jen je trochu jiná. Po technické stránce nemám, co bych jí mohl vytknout, velice rychlá 3D grafika (schválně jsem se vyhnul slůvku svižná, neb toto slůvko se mi zdá příliš pomalé), po instalaci 12 MB a hordy nepřátel. Hra v zásadě obsahuje jen dvě kola a nabídne vám i volbu jedno z futuristických vznášedlostříledel (všímáte si vůbec, o kolik slov jsem již obohatil během recenzí na PLNÝCH HRÁCH češtinu?). Jak jsem již řekl, hra je graficky rychlá, ale grafika je taková divná. Nepřátele létají po skupinách, vy jednou klávesou označíte cíl (i několik cílů zároveň), druhou vyšlete střely a třetí klávesou zapínáte v případě potřeby štít. A u těch nepřátel bych se chvíli zastavil. Že proti vám létají různé stíhačky, je víceméně logické, že tu létají věci podobné medúzámj, je už trochu divnější, nicméně když se na scéně objeví modrý drak s červenýma očima, to už zůstává rozum stát. Tedy zůstal by, kdybych nějaký měl.

Last DimensionS povzdechem "No jo, Japonci..." jsem pokračoval. Hra se odehrává ve vesmíru, případně ve městě. Protože létat jen na černém nebi tu a tam s hvězdami by bylo asi příliš fádní, tak se autoři rozhodli, že grafiku trochu vylepší. Ehm. No, aspoň doufám, že to mysleli dobře. Herní prostředí vypadá hodně přeplácaně, nějaké ty mlhoviny, světla a geometrické obrazce naleznete v podstatě všude. Kdybych je měl k něčemu přirovnat, pak k nějakému počítačovému demu (ne hernímu) nebo k nějakému z plug-inů k WinAmpu. Pokud nemáte dostatečnou představivost, jukněte se na nějaký obrázek v textu. Sice si na grafiku zvyknete, ale po prvním spuštění budete mít zcela dozajista vtíravý pocit, že grafik této hry byl buď naprosto šílený nebo pod vlivem omamných látek (či daleko pravděpodobněji obojí). Hra je ozvučena vcelku pěkně a do uší vám zní hudba uložená ve formátu MID, který má co do kvality hudby jistá omezení, tudíž žádný Dolby Surround nečekejte.

Last DimensionKdyž se rozhodnete akceptovat vskutku nekonvenční grafiku a absenci jakéhokoliv alespoň anglicky psaného manuálu, budete spokojeni, neb na ukrácení pár desítek minut hra určitě bude stačit. Na závěr ještě malá poznámka: všechny údaje o hardwarových potřebách hry jsou odhadované. Vzhledem k tomu, že jsem si místo japonštiny vybral na škole jiný volitelný jazyk, nezvládnu tyto hodnoty ani najít, ani určit ve změti grafických znaků v manuálu. Velice vhodná ale pravděpodobně bude 3D karta. Hra je dost krátká, ale nemusíte se bát, že by vám trvalo ji projít napoprvé méně jak dvě hodiny. Stejně tak se nedivte, když vám při snaze ji ukončit ohlásí chybu a spadne. Během hry je však program stabilní a nepadá (ale kombinaci ALT+TAB raději ani nezkoušejte!).

Autor:


Nejčtenější

Další z rubriky

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Akční Lay Lines vám nedovolí vypnout mozek

Lay Lines

Se svou egyptskou tématikou vzdáleně připomíná Serious Sama, ale nenechte se mýlit. Hektickou akci v Lay Lines doplňují...

V logické The Polaroid si musíte dávat dobrý pozor na detaily

The Polaroid

Při prohlížení zašlých fotografií je dobré vnímat jednotlivé maličkosti, detaily, které vyprávějí. To je v The Polaroid...Najdete na iDNES.cz