Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lasting – copak je asi za dalšími dveřmi?

  22:31aktualizováno  22:31
Kam jít, když není kam jít? Hra, která nechává vyvstat skličující pocity na pozadí zmateného bludiště chodem, dveří, místností a ještě něčeho jiného.
65

Lasting

Platforma: Freeware
Výrobce: ShadowWolf

  • napínavá atmosféra
  • pocit ztracení a bezvýslednosti
  • hudba
  • největší devíza hry je zároveň slabina: ohraje se to

Stáhnout

Hra jako stvořená pro klaustrofobiky. Pocit děsivé tísně je nastolen během první vteřiny a táhne se až do zmáčknutí tlačítka „Esc“. Lasting není hrou u které vydržíte a přečkáte své mládí, ale jako simulátor opuštěnosti a zmatenosti boduje.

Už se vám někdy zdály nějaké surrealistické noční můry, ve kterých procházíte nějakým opuštěným a cizím komplexem a máte přitom neodbytný pocit, že vás někdo sleduje. Mě se to často stává i když jsem vzhůru. Mým mottem je, že ačkoliv dojem, že vám někdo takříkajíc dýchá na krk může být paranoidní, neznamená to, že po vás nejdou. Pro jedince, kteří zažívají tyto stavy vyhroceně je tu Lasting.

lasting
lasting


Autoři hry měli jednoduchý úkol. Snažili se vytvořit něco, co bude ve hráčích vyvolávat pocit zmatení a především bezútěšné klaustrofobie. Co jim k tomu stačilo? Vytvořit jednoduchou adventuru viděnou z pohledu vlastních očí, v níž budete procházet téměř identicky vypadající místnosti, otevírat dveře do dalších místností, které skrývají naprosto stejné místnosti. V těchto pak dát hráči za úkol hledat jakési diskety. Všechno zahalit podivně „rozplizlou“ a neostrou černobílou grafikou a heuréka! Lasting je na světě.

lasting
lasting


Není v mých ani vašich silách spočítat, kolik hra obsahuje místností. Neříkám, že nemáte šanci to zkusit, ale je to nejspíš zbytečné. Všechny vypadají velmi podobně. Tady je nějaký koš, tady je židle, tam pár stolů. Co ale všechny místnosti mají společné, jsou dveře. Ty se po otevření sami nezavírají a tak se častokrát stane, že vejdete do místnosti, kde jsou již jiné dveře otevřené. Pak vám chvíli vrtá hlavou, jestli jste v té místnosti již někdy byli a tudíž se motáte v kruhu, anebo tyto dveře otevřel někdo jiný... Nebo něco.

lasting
lasting


Vaše postava často začne zničehonic hluboce dýchat, uslyšíte divné zvuky, zpomalí se vaše kroky nebo se jen zesílí všudypřítomný šumivý zvuk. Tyto události jsou dle autorů generovány náhodně, takže každé hraní je jedinečné. Nejsem si jistý, jestli se také negenerují náhodně i samotné místnosti, ale po pár spuštěních myslím, že ne. Můžu se ale mýlit. Občas se jen tak zčistajasna začne zesilovat hudba a po chvíli se změní na jednoduchý, ale velmi děsivý motiv, připomínající geniální soundtrack od Ennia Morriconeho z filmu Věc. Když pak otevřete další dveře, uvidíte uprostřed chodby stát nejasnou postavu, která se vydá směrem k vám.

lasting
lasting


Na rozdíl od nedávno recenzované pecky Slender není Lasting tak moc děsivý. Občas se vylekáte, to ano, ale trvalý pocit strachu zde nepůsobí. Spíš se atmosféra dá nejlépe popsat slovem „skličující“. To je totiž přesně to, co Lasting dělá. Uzavře vás do nekonečného labyrintu, pustí děsivou hudbu a nenabídne žádný smysluplný konec tak, aby vám bylo nadevše jasno, že naděje v říši nočních můr neexistuje. Můžete sice do konce života otevírat jedny dveře a pak další a další a pohybovat se jako video v nekonečné smyčce, ale nakonec vám dojde, že stejně v jedné z těch místností už zůstanete navěky.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

65 %

Hodnocení čtenářů

62 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 13 čtenářů

Nejčtenější

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...Další z rubriky

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...Najdete na iDNES.cz