Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

League Handball Manager 2003/2004 – zkuste si házenou

  12:00aktualizováno  17. srpna 7:49
Velice netradiční LHM 2003/4 simuluje práci manažera házenkářského klubu – a dělá to opravdu se vším všudy. Řada lig, spousta hráčů (včetně cca 40 Čechů), široké statistiky – to vše činí z LHM záležitost pro fajnšmekry.
80

League Handball Manager 2003/2004

Platforma: Freeware
Výrobce: Anders Busch Hansen

Stáhnout

LHMU komerčních a nakonec i u freewarových manažerů je velmi neobvyklé, je-li simulován jiný sport, než fotbal a – tu a tam – hokej. Přesto se takové hry jednou za uherský rok objeví – a krásným příkladem může být i dnes recenzovaný League Handball Manager 2003/2004, protože sportem, na nějž se zaměřuje, jak je ostatně již z názvu zřejmé, je házená. Ta u nás není v současné době na úrovni světové špičky, naše reprezentační družstva se však stále pravidelně probojovávají na mistrovství Evropy či světa a nevedou si špatně, stejně tak klubové týmy jako Karviná či Frýdek-Místek v evropských pohárech. Roli hraje možná i fakt, že se nejvyšší soutěž u nás zatraktivnila spojením se slovenskou 1. ligou, a tak se teď na území bývalého společného státu hraje takzvaná Interliga. Nejlepší hráči z Česka nicméně stále hledají angažmá v zahraničí, protože v konkurenci populárnějších sportů si kluby těžko mohou dovolit fungovat na vyšší finanční úrovni. To je z hlediska LHM potěšující, neboť tento nečekaně komplexní titul nabízí celou řadu ligových soutěží – a mezi nimi třebas i 1. a 2. německou Bundesligu, kde je právě našich hráčů habaděj.

LHMNa výběr v LHM je z několika desítek ligových soutěží například v Německu, Francii, na Islandu nebo ve Španělsku, přičemž ty jsou zpracovány naprosto věrně se svým herním systémem, poháry, počtem i názvy týmů a především: obsáhlou databází všech hráčů, kteří se v nich pohybují. Jednotliví hráči jsou navíc hodnoceni v celé řadě kritérií. Není to jen anonymní TS a FS, jako třeba v českém CSM, ale nahrávky, střelba, skákání, vůdcovství, agresivita a takovýchto kolonek se u všech vyplňuje zhruba patnáct. Laik asi neocení jejich přesnost, ale měly by být i velmi odpovídající skutečným kvalitám hráčů, což je obdivuhodné. V LHM funguje přestupový trh, na němž se pohybují vyhození hráči, zámožnější kluby si pak mohou pořizovat z těch méně zámožných posily, přičemž je vždy nutné splnit požadavky týmu i hráče na finanční vyrovnání. Klíčem k úspěchu je pak pochopitelně sestavit vyrovnané družstvo z hráčů vhodných pro jednotlivé posty (brankáři, rozehrávači, spojky, křídla a pivoti).

LHMPoté, co se určí sestava pro daný zápas i se sedmičkou náhradníků, začne další zajímavá část hry: přímý přenos. Tady lze ovlivňovat rychlost dění, sledovat, kdo ztratil míč, nedal sedmičku, nebo naopak vstřelil branku, a hlídat statistiky energie a výkon hráčů. V případě špatného vývoje může trenér zasáhnout střídáním a změnou obranné taktiky, jednou za poločas si ještě lze vybrat timeout. Kupodivu ovlivňování zápasu opravdu funguje a kvalitní práce na lavičce je podmínkou úspěchu, což je prostě vynikající. League Handball Manager v podstatě nemá žádnou vážnější chybu a naopak neustále udivuje svým realismem a podrobností. Snad jen vizuální provedení nepatří k nejatraktivnějším, ale to mu všichni fanoušci házené – a ostatně i dobrých manažerů – určitě rádi prominou. Na závěr už vlastně ani není co dodat – Jan Filip a další elitní čeští házenkáři čekají, abyste s jejich pomocí dobyli ligový titul!


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

77 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 88 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....Najdete na iDNES.cz