Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

League Handball Manager 2003/2004 – zkuste si házenou

  12:00aktualizováno  17. srpna 7:49
Velice netradiční LHM 2003/4 simuluje práci manažera házenkářského klubu – a dělá to opravdu se vším všudy. Řada lig, spousta hráčů (včetně cca 40 Čechů), široké statistiky – to vše činí z LHM záležitost pro fajnšmekry.
80

League Handball Manager 2003/2004

Platforma: Freeware
Výrobce: Anders Busch Hansen

Stáhnout

LHMU komerčních a nakonec i u freewarových manažerů je velmi neobvyklé, je-li simulován jiný sport, než fotbal a – tu a tam – hokej. Přesto se takové hry jednou za uherský rok objeví – a krásným příkladem může být i dnes recenzovaný League Handball Manager 2003/2004, protože sportem, na nějž se zaměřuje, jak je ostatně již z názvu zřejmé, je házená. Ta u nás není v současné době na úrovni světové špičky, naše reprezentační družstva se však stále pravidelně probojovávají na mistrovství Evropy či světa a nevedou si špatně, stejně tak klubové týmy jako Karviná či Frýdek-Místek v evropských pohárech. Roli hraje možná i fakt, že se nejvyšší soutěž u nás zatraktivnila spojením se slovenskou 1. ligou, a tak se teď na území bývalého společného státu hraje takzvaná Interliga. Nejlepší hráči z Česka nicméně stále hledají angažmá v zahraničí, protože v konkurenci populárnějších sportů si kluby těžko mohou dovolit fungovat na vyšší finanční úrovni. To je z hlediska LHM potěšující, neboť tento nečekaně komplexní titul nabízí celou řadu ligových soutěží – a mezi nimi třebas i 1. a 2. německou Bundesligu, kde je právě našich hráčů habaděj.

LHMNa výběr v LHM je z několika desítek ligových soutěží například v Německu, Francii, na Islandu nebo ve Španělsku, přičemž ty jsou zpracovány naprosto věrně se svým herním systémem, poháry, počtem i názvy týmů a především: obsáhlou databází všech hráčů, kteří se v nich pohybují. Jednotliví hráči jsou navíc hodnoceni v celé řadě kritérií. Není to jen anonymní TS a FS, jako třeba v českém CSM, ale nahrávky, střelba, skákání, vůdcovství, agresivita a takovýchto kolonek se u všech vyplňuje zhruba patnáct. Laik asi neocení jejich přesnost, ale měly by být i velmi odpovídající skutečným kvalitám hráčů, což je obdivuhodné. V LHM funguje přestupový trh, na němž se pohybují vyhození hráči, zámožnější kluby si pak mohou pořizovat z těch méně zámožných posily, přičemž je vždy nutné splnit požadavky týmu i hráče na finanční vyrovnání. Klíčem k úspěchu je pak pochopitelně sestavit vyrovnané družstvo z hráčů vhodných pro jednotlivé posty (brankáři, rozehrávači, spojky, křídla a pivoti).

LHMPoté, co se určí sestava pro daný zápas i se sedmičkou náhradníků, začne další zajímavá část hry: přímý přenos. Tady lze ovlivňovat rychlost dění, sledovat, kdo ztratil míč, nedal sedmičku, nebo naopak vstřelil branku, a hlídat statistiky energie a výkon hráčů. V případě špatného vývoje může trenér zasáhnout střídáním a změnou obranné taktiky, jednou za poločas si ještě lze vybrat timeout. Kupodivu ovlivňování zápasu opravdu funguje a kvalitní práce na lavičce je podmínkou úspěchu, což je prostě vynikající. League Handball Manager v podstatě nemá žádnou vážnější chybu a naopak neustále udivuje svým realismem a podrobností. Snad jen vizuální provedení nepatří k nejatraktivnějším, ale to mu všichni fanoušci házené – a ostatně i dobrých manažerů – určitě rádi prominou. Na závěr už vlastně ani není co dodat – Jan Filip a další elitní čeští házenkáři čekají, abyste s jejich pomocí dobyli ligový titul!


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

77 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 88 čtenářů

Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Další z rubriky

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

Taktická City of the Shroud má nejpodivnější soubojový systém

City of the Shroud

Taktické strategie nemusejí být nutně klony X-Comu. Prapodivný příběh téhle hry předčí snad jenom sám soubojový systém,...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.Najdete na iDNES.cz