Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Legendary SonicChaos - ježek přichází!

  12:00aktualizováno  17. ledna 11:09
Megapopulární ježek Sonic a jeho hopsací dobrodružství přechází z éry šestnáctibitů a jiných konzolových mašinek též i k nám na PC. V sedmi úrovních se proskáčete nejen se Sonicem, ale i s jeho přáteli Knuclesem, liškou Tailse a s fialovou bytostí jménem Espio.

Legendary SonicChaos

Platforma: Freeware
Výrobce: Magicgrafx

Stáhnout

Legendary SonicChaos

Sonic, to je v dnešní době již fenomén. Roztomilý modrý ježek, který bojuje proti proradnému vynálezci Dr. Robotnikovi, přežil všechny osmi- až šestnáctibitové systémy a jeho časy zřejmě nekončí ani na konzolích nové generace. V čem tedy tkví jeho úspěch? Tak za prvé je neskutečně hratelný, za druhé je to maskot firmy SEGA a za třetí, aby se moc neokoukal, vymyslí mu japonští tvůrci čas od času nějakého nového kamaráda, čímž samozřejmě stoupne atraktivita hry. Já jsem se se Sonicem poprvé potkal asi v roce 1995 ve hře Sonic 3 na konzoli Mega Drive. Hned mě uchvátil mě a od té doby jsem neustále prosil rodiče, aby mi milovanou konzolku se Sonicem koupili. Bohužel jsem nikdy neuspěl. Samozřejmě jsem osudy Sonica sledoval i dále, za což vděčím mému strejdovi. Díky. Setkal jsem se s Lištičkou, Knuclesem a mnoha dalšími postavami v ježkově světě. Což můžete právě teď díky našemu serveru i vy.

Tento chvályhodný počin přivést Sonica na freewarové pole PC her patří týmu Magicgrafx, jež má na svém kontě již více velmi úspěšných her s tímto hrdinou, a na další se pracuje. Legendary SonicChaosMusím říct, že Magicgrafx odvedl opravdu vynikající práci. Všechno vypadá úplně přesně jako na šestnáctibitu. Jakmile se spustí intro, okamžitě se do hry ponoříte. A za koho můžete vlastně hrát? Samozřejmě za Sonica, Knuclese, lištičku Tailse (která díky svému ocásku umí létat) a jakousi fialovou bytost jménem Espio, která umí opravdu daleko skákat (skalní fanoušci odpustí, ale v žádném Sonicovi jsem ji neviděl.) Čtyři postavy, to celkem jde ne? Hra sice neobsahuje funkci Continue, ale zato se po každém dokončeném levelu u každé postavy automaticky uloží.

Grafika je úžasná, jak mi jistě dají za pravdu ti, co hráli Sonica v originále, a stejně tak hudba. Za velmi dobrý bych označil i design úrovní, kterých je dohromady sedm - Hidden Palace, Lava Reef Zone, Angel Island Zone, Mushroom Hill Zone, Marble Garden Zone, Ice Cap Zone, a Hill Top Zone. Úrovně jsou docela krátké, což ovšem neubírá hře na super atmosféře a nijak nebrání tomu, abyste klávesnici (jediný podporovaný ovládač hry) pořádně potrápili.

Legendary SonicChaos

Opět stejně jako v mé předchozí recenzi musím upozornit na absolutně nesmyslné hardwarové nároky (koukněte do tabulky). Nevím, jestli jsou správné, ale může to být i vina nedokonalého betatestingu. Kdo bude mít chuť, může mi napsat, na jaké konfiguraci hru hraje, abych mohl případně tabulku nechat opravit.

Obtížnost bych zhodnotil jako tak akorát, spíše je hra snazší - kromě soubojů s Dr. Robotnikem. Pokud byste se přece jen dostali do prekérní situace, snad vám pomůžou následující cheaty:

igotcatslife - začínáte s devíti životy
masterofthisgame - dost povedená fotka autora hry!
givemesomerings - začínáte s padesáti prstýnky, které prodlužují váš život
makeithard - ve hře nebudou prstýnky, což dělá hru těžší
warptolava - přesun do 2. úrovně
warptoangel - přesun do 3. úrovně
warptomushroom - přesun do 4. úrovně
warptomarble - přesun do 5. úrovně
warptoice - přesun do 6. úrovně
warptohill - přesun do 7. úrovně
warptosky - finální bitva s Dr. Robotnikem
stayaway - hra bez nepřátel (bohužel kromě Robotnika)
savetheplanet - závěrečné outro hry

Takže závěrem jen jedno doporučení - odinstalujte nechutné DOSovské emulátory Mega Drivu a dobře se u Sonica vyskákejte. Ať už jste pamětníci či se chcete se Sonicem teprve seznámit, bude se vám to líbit. Je to přeci jen herní klasika!

Autor:


Nejčtenější

Not Alone je plný atmosféry a také obskurních hádanek

Not Alone

Co může být větší horor, než opuštěná nemocnice s nesmrtelným monstrem? Co takhle opuštěná nemocnice s nesmrtelným...

Hlavní hrdinka Ten Weeks nepoznává ani vlastní rodinu

Ten Weeks

Ztráta vlastní identity je hrozná. V této experimentální adventuře, která vám ukáže, jak děsivá může být psychologická...Další z rubriky

Po nesprávné odpovědi v Baldi's Basics dostanete pravítkem přes prsty

Baldi's Basics

Noční můra může mít mnoho podob. Někoho děsí tmavá monstra, dalšího uzavřené prostory a pak jsou tací, které málem...

The Librarian vás okouzlí svým pohádkovým světem

The Librarian

Sníh pokojně padá na střechy fantaskního městečka a ve zdejší opuštěné knihovně se děje něco nekalého. Příčinu toho...

Při experimentu v Umfend si vytvoříte novou přítelkyni

Umfend

Hádky s protějškem bývají vyčerpávající a nepříjemné. A co teprve, když je vaším druhem duch? Italská domácnost v...Najdete na iDNES.cz