Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lemmings 32K - potvůrky jsou zpět

  12:00aktualizováno  30. června 10:38
To, že Lemmings byly velice oblíbenou hrou, není žádné tajemství, navíc stará známá série patřila vůbec k nejlepším hrám té doby a můžete ji najít i dnes na starších počítačích namyšlených fakanů, ale to, že fakt, že neodvratně patří historie her uznává bohužel jen málokdo.

Lemmings 32K

Platforma: Freeware

Stáhnout

Lemmings 32K

Lemmings byly ve svých letech uznávanou logickou a nesmírně zábavnou hrou, která se před několika lety hledala jen těžce. Je možné, že na ni zapomenete vy, ale zbytek herní společnosti rozhodně ne. Nikdy jí asi nebudou uznávat dnešní teenageři, kteří prosedí svoje mládí nad Diablem. Ono spojit logickou hru tak, aby byla zároveň i hrou zábavnou, je problém, který se nedá jen tak řešit a je nutné vynaložit hodně úsilí a hlavně mít dost fantazie, aby se něco takového povedlo, dlouho byly logické hry pouze nějaké šachy či dáma zpracované z několika fotek a bylo celkem pochopitelné, proč se všem kromě jejich tvůrců nelíbí. Lemmings byl zlomem, vlastně takovou čarou, která to navzájem oddělovala, protože téměř každý hráč oné doby Lemingy pařil - vždyť her bylo tak málo a Wolf přestal bavit za několik týdnů, i když různé mise typu "Proti Karkulce" (jeden z nejhorších nepřátel ve Wolfovi) s deseti procenty života také nebyly úplně nejhorší. První díl Lemmings byl tenkrát velice oslavovaný, mluvilo se o něm pouze v kladném slova smyslu a nikdo si nepřipustil, že by na Lemmings mohla být vůbec nějaká chyba. V průběhu dalších let sice vzniklo několik dalších dílů, jeden dokonce i ve 3D, jenže věk úspěchu této hry už skončil a s ním skončila i tato velice zábavná hra.

Neumíte si proto představit mé potěšení, když jsem z hlubin internetu vyštrachal freewarové lumíky - hru mého mládí, hru, která pomohla odstartovat gamesovou éru pro nejširší veřejnost. Moje radost neznala mezí a za pár minut po stáhnutí a odzkoušení jsem se v již trošku pesimističtější náladě chopil mého elektronického pera a dál se do sepisování Lemmings 32Ktěch několika stovek slov, které by vám gamesku měly přiblížit.

Prvním nedostatkem, který bych hře vyčetl, je grafika. Nejenže byla úplně okopírovaná z předešlých dílů (což by mě osobně nijak moc nevadilo, protože stará grafika mi vyhovovala), ale všechny obrazovky, kterými procházíte před hrou samotnou, jsou udělány tak neuměle, že jsem z toho opravdu nemohl. Vím, že ani moc nezáleží na tom, jaká je grafika mimo hru, jenže to je vlastně jediná grafika, kterou tvořili autoři této freewarové verze - zbytek byl totiž převážně okopírován z originálu. Navíc ve hře není žádné menu ani setup, nebo prostě cokoliv, co by hru uvedlo, což také není znakem správné české gamesky, ale spíše podprůměrného budgetu. Druhým mnohem vážnějším nedostatkem je počet levelů - když je jich hodně nebo jsou obtížné, tak se hráči vztekají, ale pokud jich je málo, jsou vzteky bez sebe také. U této hry je jich pouze a jenom pět, což je tak zanedbatelný počet, že jsem z toho byl skoro nepříčetný, navíc nejsou ani moc obtížné a herní doba je tím pádem asi tak půl hodiny. Jak to jednou dohrajete, tak vás to logicky podruhé již moc nebaví. Ještě jsem se chtěl zmínit, že na novějších počítačích se hra někdy nepřirozeně zpomaluje a to dost podstatně, pokud budete gamesku spouštět v DOSu, bude to možná lepší.

Co se týče hry samotné, tak se ocitáte v typickém lumíkovském prostředí, levely jsou jak v přírodě, tak na různých pouštích či v Egyptě, prostředí je pěkně vykreslené, to se pochválit prostě musí. Za úkol máte přepravit ony maličké postavičky se zelenou hlavou na určité místo, které je označeno branou, když se k ní dostanou, hned do ní skočí. Jenže Lemmings 32Kdostat se do ní není tak lehké. Někdy stačí třeba jen prokopat díru do země, ale většinou musíte použít mnoho různých panáčků na to, abyste svého cíle dosáhli. Jednou musíte stavět schody, podruhé si zahrajete na šplhouna, parašutistu, policistu i kopáče, a všechna tato povolání budou potřeba k tomu, abyste se dostali k oné bráně. Navíc přežít musí většinou více než sedmdesát pět procent, takže si prosím vás dávejte na své svěřence pozor, pokud tedy nechcete level opakovat. Hra je také omezena časem, ale to většinou zas takový problém nebývá.

Celé ovládání a hra je řízena pomocí myši, kterou vybíráte, co jaký lumík bude dělat, a nastavujete i celou řadu dalších parametrů. Hra má velikost tak malou, že stáhnutí je otázkou několika pouhých vteřinek. Jinak co se grafiky týče, tak jsem se zmiňoval, že vyjma hry samotné, kde bylo prostředí převzato z originálu za moc nestojí. Hratelnost je sice docela dobrá, ale její kvality rapidně zmenšuje akutní nedostatek kol a časté zpomalování. Jinak hudbu k dispozici nemáte žádnou, pouze několik krátkých zvuků, což na atmosféře správné hry hodně nepřidá.

Autor:


Nejčtenější

Další z rubriky

V logické The Polaroid si musíte dávat dobrý pozor na detaily

The Polaroid

Při prohlížení zašlých fotografií je dobré vnímat jednotlivé maličkosti, detaily, které vyprávějí. To je v The Polaroid...

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...Najdete na iDNES.cz