Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Levitt - spaste lidstvo

  12:00aktualizováno  31. srpna 10:17
Vesmírných stříleček jsou všude mraky, ale jen malý zlomek z nich je opravdu kvalitní. My vám nabízíme jeden nový a hodně povedený kousek, který pochází od českých autorů z týmu Real Idea. Hledáte-li tedy dobrou zábavu, čtěte dále.

Levitt

Platforma: Freeware
Výrobce: Real Idea

Stáhnout

LevittMáte-li alespoň nějaké malé povědomí o české herní scéně, nebude vám tým jménem Real Idea neznámý. Dá se říci, že patří k těm aktivnějším a u nás na Plných Hrách jsme jim publikovali zatím pouze dva tituly. Před necelým rokem se uvedli hrou s názvem Ovo Remake, což byla zábavná hříčka s několika skvělými mezihrami, poté následoval Šachdam - opět taková menší kolekce tří deskových her. No a ani to netrvalo moc dlouho a světlo světa spatřil nový titul nesoucí název Levitt: Akce v prostoru.

Úvodní příběh působí trochu klišovitým dojmem, avšak jak později zjistíte, ve hře zastává podstatnou roli. Přeneseme se do roku 2071, do doby, kdy je lidstvo natolik technologicky vyspělé, že má ve vesmíru několik tzv. "Ochranných stanic" sloužících k monitorování všeho, co se tam děje. Jelikož se jednoho dne přihodila podivná věc a průzkumná jednotka se přestala při své okružní cestě hlásit, rozhodli jste se přijít celé věci na kloub a zjistit, co se tam nahoře vlastně stalo. A protože jste člověk činu, dlouho jste neotáleli a usedli jste do nepříliš moderního letounu Levitt L23A a vypravili jste se na dlouhou cestu vesmírem.

LevittPokud byste chtěli Levitta přesně žánrově zařadit, dá se říci, že se jedná o ukázkový příklad vesmírné střílečky. Avšak nejde o nějakou trivialitu ve stylu Space Invaders (nic proti ní, na odreagování není špatná:o), ale má mnohem větší hloubku a více se blíží například k legendárnímu Xenonu.

Hru si oblíbíte už od prvního okamžiku, kdy ji spustíte, neboť se ocitnete v opravdu pěkně stylizovaném menu s lehce futuristickým nádechem. Jakmile si vytvoříte svůj profil, budete trošku podrobněji seznámeni s příběhem, který jsem v krátkosti popsal výše. Poté jste již po hlavě vrženi do hry, jejíž začátek je takový neslaný nemastný. Prvních cca pět minut, které u hry strávíte, se budete trošku nudit, protože vaším úkolem bude se pouze elegantně vyhýbat meteoritickému roji, protože jako na potvoru jej nemůžete zbraní zničit. Jakmile ale přeletíte tento počáteční úsek a podáte hlášení veliteli, dostane hra větší spád a vy se potom ani minutu nebudete nudit.

Levitt sice není nijak viditelně dělen na jednotlivé levely, ale čas od času vám po obou stranách obrazovky přeletí dva objekty a vy se dostanete do jakéhosi klidového pásma, v němž nejsou nepřátelé a občas se ozve i váš nadřízený, který vám dodává další informace. Ty nejsou přímo pro hru nijak existenčně důležité, pouze posouvají příběh dál. Jak jsem zmínil výše, jedná se o xenon-like hru, takže postupně se na vás valí hordy nepřátelských lodí a sem tam se objeví nějaký power-up, jímž můžete upgradovat svou stávající zbraň. Je dobré, že i když máte nábojů neomezené množství, čím déle máte prst na klávese pro střílení, tím déle musíte čekat, než se zbraň zcela nabije. Alespoň se tak zamezí tomu, že proletíte level s prstem na spoušti bez jediného škrábance. Takto vás to nutí více taktizovat a vyhýbat se soupeřům. Mimo toho máte k dispozici tři pozice pro různé bonusy, jako jsou třeba štíty, doplnění zdraví nebo přivolání letecké podpory. Ty můžete v libovolný okamžik vyvolat a mnohdy si tak pomoci od nejhoršího. No a jako v každé správné vesmírné střílečce, i tady se na úplném konci dočkáte bosse přes půl obrazovky, zde se však jedná o mateřskou mimozemskou loď s pořádně tuhým kořínkem.

LevittZpracování je provedené na jedničku. Grafická stránka je pěkná, nepřátelé jsou rozliční a je jich mnoho typů. Prostředí mohlo být o něco více rozmanitější, ale to už je jen takový maličký detail, protože se mi veskrze líbilo. Obdobné pocity mám z hudby a zvuků - vše perfektně sedělo a výsledný dojem z atmosféry je výborný.

Co dodat? Snad jediné: stahujte. Zcela určitě neprohloupíte, pokud tak učiníte, protože až na pomalejší a malinko nudný rozjezd je Levitt téměř dokonalou hrou, která vás k sobě přiková na dlouhé desítky minut. A navíc velikost není nijak závratná, takže i uživatelé modemů si přijdou na své. Přeji pěknou zábavu.

Autor:


Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...Najdete na iDNES.cz