Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Liero - plná hra pro milovníky Wormsů

  12:00aktualizováno  20. června 2:08
Kdo by si nepamatoval na legendární Wormsy, červíky, jejichž týmy jsme bombardovali na našich počítačích či jiných herních platformách dokonce v několika pokračováních. Aby toho ale nebylo málo, vznikla zhruba před dvěma lety freewarová hra Liero, která jednoduše zpracovala námět Wormsů a kterou vám tímto nabízíme ke stažení.

Liero

Platforma: Freeware

Stáhnout
Liero

Pamatujete si ještě na staré dobré Wormsy, legendární červíky, kteří se dočkali několika pokračování a také několika konverzí na různé herní platformy počínaje PC přes Nintenda, Playstationy a další konzole až třebas po GameBoy Color? Jistě, kdo by si je nepamatoval. A proč o nich mluvím v souvislosti s hrou Liero, kterou vám tímto představujeme a nabízíme zdarma ke stažení? Inu proto, že je Wormsům docela dost podobná - respektive srovnávat ji s červíkama půjde asi nejlépe a proč to dělat složitě, když to jde jednoduše, neboť legendární skákající ovci či vybuchující banánky zná asi každý majitel osobního počítače, který má či někdy měl co dočinění s hrami.

Po najetí základní herní obrazovky vás asi překvapí vcelku jednoduchá VGA grafika, která se ve vašich Windowsech automaticky přepne do rozlišení 640x400 bodů. LieroProbrodíte se dvěma menu v textové podobě (v prvním z nich si vyberete, jestli chcete hrát, nebo si navolit různá nastavení, nebo vyskočit zpět do operačního systému a ve druhém vybíráte arsenál zbraní, jimž chcete v dané misi disponovat) a rázem budete ve hře.

První, co vás překvapí a na první pohled možná zmate je, že obrazovka je rozdělena na dvě části - na vaši a protivníkovu, přičemž ta vaše je na pravé straně. Objevíte se v prostředí plném hlíny a kamení a vaším úkolem bude prohrabat se až k druhému červíkovi a toho přesně mířenou střelou jednou z vybraných zbraní poslat na onen svět. Takto to budete muset udělat několikrát, přičemž za každou protivníkovu smrt máte jeden bod (Quakeři by asi řekli "frag" :-)).

Červíka, který do boje nastupuje proti vám, však není tak úplně lehké zdolat. Byť máte občas pocit, že jeho inteligence není nikterak veliká, zvláště v případech, Lierokdy je mezi vámi a jím neprůstřelná kamenná zeď a on přesto chodí ve stejné rovině, jako vy a míří na vás nahoru a snaží se vás zastřelit, nebude vůbec lehké ho poslat na onen svět. Když se s ním totiž dostanete do přímého kontaktu, jako že to při jeho sebevražedných akcích nebude vůbec vzácností, dokáže měnit a rychle používat zbraně tak, aby vám co nejvíce znepříjemnil život, případně aby vás pro tentokráte dostal on.

Byť je hra sama o sobě postavená na jednoduché myšlence (a podle toho je také jednoduše, avšak zábavně naprogramována), autoři počítali se spoustou věcí a nutno říct, že ji udělali přinejmenším hodně dobře. Bylo zde totiž myšleno na vzdušné proudy při výbuších bomb či při střelách, které se dají vhodně využívat při přímé konfrontaci se protivníkem a to k odskočení na vyšší pozice a následnému útoku z nich, nebo k ústupu.

Ačkoliv Liero obsahuje pouze jednu jedinou mapu, která se však s každým dalším soubojem mění, podle toho, jak ji prostřílíte, případně zaplníte zbraněmi, které hlínu či kompost (jak jinak pojmenovat greenbal, Lierokterý vám nedělá klasickou hnědou, ale zelenou půdu :-)) naopak přidávají, do boje si můžete vybrat širokou škálu nejrůznějších pomůcek. Ať jsou to již výše zmíněné nevýbušné zbraně spíše obranného charakteru, kdy před sebou vytváříte neprůchodný val nutný nejprve prostřelit, přes fén, který od vás protivníka odfukuje až po laser, výbušné miny, nejrůznější napalmy, bomby, miniguny, bazuku či banánové bomby (holt, inspirace Wormsíkama se hře prostě upřít nedá).

Ať už to prostě z článku vyznívá jakkoliv, jedno je jisté - Liero je hra, která vás rozhodně alespoň na čas chytne a nepustí. Byť je jednoduchá, je nesmírně zábavná a často se k ní budete vracet, abyste "vydrtili toho pitomýho červa". Když se ještě podíváte, že hra nemá ani půl mega, sami zjistíte, že zatímco si čtete tento článek, mohli jste ji už mít téměř staženou - a minimálně čtrnáct dní, čas, za nějž vám nabídneme další plnou hru, se bavit válkou dvou červíků.

PS: nejspíš jste si tentokráte mnoho nepočetli, ale když ono se o takto jednoduché hře docela špatně píše, zvláště když ten druhej červ si zase žádá svůj denní příděl broků a banánků ve střelném prachu...

Autor:


Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...Další z rubriky

Peace-Keeper je nepřetržitá a brutální řežba

Peace-Keeper

Skvělých 3D akcí je mezi Plnými Hrami pomálu a Peace-Keeper je o to cennějším přírůstkem. Krvavá a rychlá akce se tady...

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...Najdete na iDNES.cz