Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Light Driver - závody ve tmě

  12:00aktualizováno  18. srpna 2004 1:48
Jezdit po silnici, která se opravuje, jsou na ní pracovní stroje a je ještě plná větví po bouřce a jiných překážek, není snadné. Pokud si troufáte prohánět se takovou tratí v noci, zahrajte si Light Driver.
70

Light Driver

Platforma: Freeware
Výrobce: Hella KG Hueck

Stáhnout

Light DriverSérie jako Need for speed Grand Prix nebo GTA mají po celém světě mnoho fanoušků. Spojuje je přitom jeden prvek: automobily. Závodní hry mezi freewarovkami sice jsou, ale většinou jde o arkády, kdy soutěžní klání malilinkatých krabiček s kolečky sledujete při pohledu ze shora. Není to ovšem to "pravé ořechové". Her, které vám nabízí klasický pohled na trať z kabiny, je již znatelně méně. Light Driver vznikl na objednávku jedné firmy vyrábějící osvětlení do automobilů. Obdobných her propagujících nějaké výrobky (u nás třeba Becherovka) je spousta a většinou jde o kvalitní kousky (přeci někdo nebude propagovat výrobek pomocí špatné hry).

Po spuštění hry si můžete vybrat jeden z 11 jazyků, ve kterém s vámi bude hra komunikovat. Bohužel čeština mezi nimi není, takže doporučuji angličtinu nebo polštinu. Stránka s úvodním menu vás seznámí s jednoduchým příběhem hry. Jste řidič auta vracející se v noci domů. Projíždíte neznámou odlehlou oblastí s vesnicemi typu Horní dolní. Silnice se opravuje a navíc je poseta mnoha předměty. Vaším úkolem je během 90 vteřin nasbírat co nevíce bodů. Nejde o to, aby jste jeli co nejrychleji, ale co nejčistěji. Za vrážení do předmětů nebo svodidel se vám sráží body. Pokud "vymetete" celou řadu výstražných značek nebo dáte pusu na čelo parnímu válci, hra bude rovnou ukončena. Dobrým barometrem vaší jízdy je pruh v pravém části obrazovky, který má tři části: oranžovou, zelenou a červenou. Nepleťte si jej s měřením rychlosti a pravidlem čím červenějším, tím lepší. Červená oblast znamená, že jedete příliš riskantně a body se vám odečítají. To samé v oranžové oblasti, kde jedete zase příliš pomalu. Light DriverNejvíce bodů zskáte, pokud budete udržovat rychlost v zelené (střední oblasti). Proužek ovšem není stále stejný a jednotlivé části se v průběhu hry mění dle podmínek na trati. Ve vesnici či oblasti s mnoha překážkami byste měli jet opatrně, takže se i rychleji dostanete do červené oblasti proužku. 

Jak jsem již psal, hra byla vytvořena pro firmu vyrábějící automobilová světla. Jejich propagace byla hezky do hry zakomponována tím, že trasu projíždíte ve tmě se zapnutým osvětlením. Podél trati občas stojí člověk ze servisního depa se žlutým praporkem. Pokud se k němu přiblížíte, získáte nejen extra body, ale i dočasně silnější osvětlení, se kterým lépe vídíte na překážky. Lepší osvětlení získáte i po překročení určité bodové hranice (např. 6000 bodů). Pokud ovšem vrážíte do překážek a dostanete se pod hranici, přijdete o xenonová světla a zase budete mžourat na trať při standardním osvětlení.

Během opakovaného hraní se mi trať zdála hodně různorodá a neopakovala se v cyklech. Z překážek nejčastěji narazíte na větve, bedny a betonové pražce. U krajnic občas stojí auto, parní válec nebo jízdní kola. Nepříjemné jsou hlavně uzavírky, které vždy projíždějte otevřeným pruhem. Do uzavřeného pruhu se sice dostanete proražením zábran, ale po chvíli v něm uvíznete na opravovaném povrchu. Při jízdě si dávejte pozor na pravou stranu auta. Je dost široké a snadno touto stranou zachytíte nějakou tu překážku. Hru můžete ovládat klávesami (stačí šipky) nebo myší (v tom případě jedno tlačítko myši je pro zrychlení a druhé pro brzdu). V menu si můžete nastavit základní parametry. Vaše nejlepší skóre se zaznamenává do žebříčku, který můžete poslat na internetové stránky hry. Probíhá zde dokonce soutěž o zajímavé ceny pro nejlepší řidiče. Takové vstupenky na formuli 1 už za trochu tréninku stojí, ne?

Light DriverTechnické zpracování hry je na výborné úrovni. Grafika je při jízdě plynulá, ve hře je hudba i charakteristické zvuky nočních živočichů, kuňkání žab či houkání sov. Odpočítávání uslyšíte buď před vypršením časového limitu nebo před vypnutím dočasně vylepšených světel. Hra je jednoduchá, ale motivace získávání bodů vás nutí se stále zlepšovat. V době psaní recenze byl na internetu rekord 22 000 bodů. K jeho dosažení již musíte notnou chvíli trénovat a zkoušet různé taktiky s rychlostním barometrem. Já při psaní recenze skončil na 11 302 bodech. Do diskuse můžete napsat vaše rekordy :-).

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

71 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 81 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Další z rubriky

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.Najdete na iDNES.cz