Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lilium - pohádková explore plošinovka

  12:00aktualizováno  31. srpna 8:41
Do sympatického fantasy světa nás zavede slibně vypadající explore plošinovka s neustále se měnícím virtuálním světem. Procestujte spolu s námi desítky obrazovek zpracovaných do nejmenších detailů.
60

Lilium

Platforma: Freeware
Výrobce: STARFOXROX

Stáhnout

LiliumS explore plošinovkami se v poslední době tak nějak roztrhl pytel a milovníci přesně tohoto druhu her mají doslova hody. Ostatně poté co jste stihli dojet ryze český Rabbitin, už aby si chystal klávesnici na obzvláště rozsáhlý a podařený Knytt Stories, který je jasným aspirantem na nejlepší hru tohoto roku. Takovým slabým odvarem pak je i zajímavý Lilium. Hra která nedorazila v nesprávný čas – namlsaní z Knytt Stories prostě není možné hodnotit zcLiliumela objektivně :-).

Žánrovým poznačením ale asi tak podobnost s Knytt Stories i končí, což je jedině dobře. Tento se k nám totiž dostává zase trochu jiná hra, která mi alespoň částečně připomínala pekelně těžký The Punishment 2. Tentokrát ale s trochu jinou grafikou a hlavně rozumnějším ovládáním a obtížností i když i v Lilium narazíte čas od času na kixy s ovládáním, které způsobí, že třeba i pětkrát za sebou spadnete na stejném skoku. To ale lze celkem s rozumem přejít a hře odpustit především za pečlivost s jakou tvůrci přistupovali k tvorbě okolního světa. To je 2D, kreslené a s povedeným fantasy nádechem. A tak začínáte v zasněžených lokacích s padajícími vločkami na pozadí, abyste se po zamrzlých plošinkách pomalu probojovali až k dalším krajinám, jako jsou třebLiliuma travnaté oblasti. Po této stránce si tvůrci s hrou opravdu vyhráli a na výsledném kousku je to každopádně znát.

S takovým nadšením ale nelze hodnotit samotný design levelů, který je dosti chaotický. Autoři poměrně odvážně zvolili variantu, kdy lze do nových místností procházet jak po vyšplhání nahoru, tak i dolů a do obou stran. Do praxe již ale tento odvážný cíl nebyl převeden až tak hladce a tak se velice často budete ocitat v situaci, kdy prostě nebudete vědět kam dál. Někdy není ani zcela jasné, zda jde na daný směr opravdu projít či nikoliv a když už se někam skutečně dostanete, čeká na vás třeba i nepochopitelně prázdná obrazovka, tudíž vaše putování působí tak nějak bezúčelně, bohužel.

Kladně ohodnotit je třeba právě zpracování, stejně jako zajímavě vybranou postavičku, která je sice jednoduchá, zato ale slušně rozpohybovaná a tak nějak do hry zapadá. Škoda jen toho velkého sousta, které tvůrci prostě nezvládli požvýkat. Třeba si reputaci napraví v druhém díle, o němž vás budeme informovat za pár dní v žurnále.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

14 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 8 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Další z rubriky

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...Najdete na iDNES.cz