Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lirige - drak a záplava brouků

  12:00aktualizováno  2. prosince 5:26
Po mnoha měsících jsme se konečně dočkali. Zajímavá česká hra s výraznám motivem brouků a draků je po mnoha odkladech vydána v plné verzi. Podaří se vám hladce projít všemi 22 levely?
80

Lirige

Platforma: Freeware
Výrobce: Likandro, Ricky & Gelu

Stáhnout

LirigeLirige má za sebou dlouhou historii a bohužel také několik odkladů, které fanoušky zrovna moc nepotěšily. Stejný účinek měly i naprosto hluchá místa, kdy se o hře ani slůvkem nepsalo. I když tomu už možná kdekdo přestával věřit, vyhlášení soutěže Velkého Chytráka jasně ukázalo, že je hra již téměř hotova a poté, co prošla poslední betatestem, vyráží mezi všechny hráče bez rozdílu.

Většina recenzí začíná příběhem a ten i v tomto případě hraje poměrně dLirigeůležitou roli. Vypráví o zemi zvané Lirige, která byla až donedávna zcela mírumilovným místem k životu. Vše se změnilo příchodem zlého draka Sarkenta. Spolu s ním přicupitala i armáda brouků, proti níž budete většinu času bojovat. To ale zcela odlišným způsobem, než jsme mohli být zvyklí z jiných podobných her. Všechny z 22 levelů přichází s jednoduchou a přesto zajímavou myšlenkou prezentovanou na jediné obrazovce. Na ní budete ovládat žlutou kuličku, která má za úkol pojídat ostatní puntíky žluté, červené a tmavě žluté barvy a to tak, aby dosáhla co nejrychleji předem daného limitu a posunula se dále. Sbírání probíhá intuitivně pomocí myši, která umožňuje dostatečně rychlou reakci na okolní podněty. V tomto případě je řeč především o broucích všech možných tvarů, barev a chování. Ti se budou nekontrolovatelně pohybovat po okolí a mezi vámi a jimi nesmí dojít k sebemenšímu kontaktu, jinak vás rychle stihne trest v podobě ztráty jednoho z životů. Těch naštěstí máte dostatek a přidávají se vám za navyšující se skóre.

Lirige

Naštěstí nejsou všechny levely úplně totožné a narazíte i na několik kousků, které vás kupříkladu nechají jen uhýbat před brouky a přežít po zadaný časový interval. Jiné mise pro změnu nabízí klasický sběrací koncept, ovšem do lepších výkonů vás žene časový limit mnohdy nastavený na nepříjemně malou hodnotu. A právě na takových levelech se zaseknete asi nejvíce. To ale ve skutečnosti stejně neprodlouží herní dobu nad limit tří hodin, v němž by se mělo konečnou obrazovku podařit vidět snad každému.

I tak jsou ale tři hodiny na freeware projekt hodně slušné číslo a to obzvláště, když hra vypadá tak skvěle, jako Lirige. Pochválit je třeba perfektní pixel art od Likandra, který se mi sice líbil o fous méně, než v případě Fairy prince, přesto ale zůstala laťka poměrně nahoře. Dobrá je i hudba od Protta, která se mi z počátku líbila obzvláště, bohužel se díky malému počtu variací neskutečně rychle oposlouchá. Stejně tak se časem může okoukat i samotný koncept, který je i přes lehké změny v obsahovosti levelů stále na stejný princip. Pokud ale situaci vyřešíte stejně jako já a nebude projekt dohrávat na jeden zátah, nýbrž si jej rozkouskujete do menších fází, užijete si spoustu legrace. Osm bodů jako vyšitých.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

46 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 18 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...

V akci scAvenger 2 nesundáte prst ze spouště

scAvenger 2

Loď je plná nepřátel, pomalu se vám rozpadá před očima a záchranný tým má před sebou ještě pěknou štreku. Je na čase...Najdete na iDNES.cz