Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Little Jonny Evil - to není pro děti!

  12:00aktualizováno  14. srpna 2004 12:17
Little Jonny Evil je zrádná hra. Tváří se jako roztomilá dětská adventurka, ve skutečnosti je ale hlavní hrdina mladistvý agresivní deviant a věci, které ve hře provádí, by děti doma rozhodně zkoušet neměly…
60

Little Jonny Evil

Platforma: Freeware
Výrobce: Das Kandyman

Stáhnout

Little Jonny EvilLittle Jonny Evil (ne, to skutečně není tisková chyba, hlavní hrdina se opravdu jmenuje Jonny) je krátkou adventurkou odehrávající se na prostoru jediné obrazovky. Mezi tituly vytvořenými v programu Adventure Game Studio tak patří co do velikosti k nejmenším, na druhou stanu případným zájemcům dá pořádně zabrat, protože obtížností patří na samý vrchol.

Důvodem, proč Malého zlého Jonnyho zveřejňujeme na Plných hrách, je především fakt, že až na krátkost prakticky postrádá závažnějších chyb. Je graficky i zvukově precizní, má zajímavé puzzly a dostatečně úchylný námět na to, aby i v záplavě všelijak ulítlých a brutálním humorem oplývajících freegamesek zaujal.

Hlavní hrdina má plné právo činit si nárok na přídomek malý. Je to totiž mlaďoučký škrvček, který těžko mohl dosáhnout deseti let věku. Leckdo teď možná čeká klasické rčení „nikdo by při pohledu na něj neřekl, že je schopen vůbec nějaké špatnosti“, ale ona to není pravda. Krev v očích a zarputilý výraz v Jonnyho tváři dávají jasně najevo, že tu máme co do činění s pořádným parchantem.

Jonny dělá všechno pro to, aby způsobil pokud možno co největší zkázu a ublížil co nejvíce lidem. Tentokrát to ale přehnal – zabití vlastního bratra už bylo jednoduše moc, a tak ho až doposud o jeho osud starostlivá matka zavřela se všemi jeho věcmi do sklepa a zavolala si na pomoc policii. To ale netušila, že Jonny je tak kreativní, že dokáže vynalézt způsob, jak se dostat i z uzamčené podzemní prostory a všechno jí pěkně vrátit (to druhé už se ve hře bohužel, nebo spíše bohudík, neřeší).

Little Jonny EvilJak už bylo řečeno, dostat Jonnyho z vězení je poměrně velký problém, a to i přesto, že počet objektů na jedné malé obrazovce je omezený. Řešení hry mi osobně zabralo takřka hodinu, což je na tak malou hru hodně slušná hrací doba. Nebudu nikomu předkládat kompletní návod, jen ať si všichni pěkně Jonnyho protrpí, snad jen lehce napovím: klíčem je sestrojení bomby podle návodu v jedné chytré knížce, které se válí okolo…

Little Jonny Evil oplývá maximálně černým humorem. Hlavní hrdina je tak neskutečně zlý, až je to svým způsobem vtipné, a jako stylizace je to rozhodně zábavné. Už jen kvůli některým jeho hláškám se vyplatí si pár set kilobajtů velkou hru stáhnout. Opět platí, že raději nebudu uvádět příklady, ale je vidět, že si autoři hry s tou svou jedinou lokací dali opravdu práci.

O perfektním grafickém zpracování už se v tomto textu trochu mluvilo, nakousnuté teď dotáhněme do konce. Prostředí sklepa je zcela věrné a přestože by svádělo k šedivé jednotvárnosti, autoři ho naplnili nejrůznějšími třeba i neaktivními, ale detailně vykreslenými objekty, které je krásně zpestřují. A kapitola sama pro sebe jsou animace hlavního hrdiny, které se mohou směle rovnat libovolné freeware konkurenci.

Když k výše zmíněným kladům přičteme ještě roztomilé ozvučení, je jasné, že tu máme co do činění s freeware adventurkou nejvyšší kvality. Škoda, že není přeci jen trochu delší, na druhou stranu komu styl mnoha obtížných puzzlů nahuštěných v omezeném prostoru vyhovuje, nesmí ani chvilku nad stažením Little Jonny Evila váhat.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

83 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 92 čtenářů

Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Další z rubriky

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Not Alone je plný atmosféry a také obskurních hádanek

Not Alone

Co může být větší horor, než opuštěná nemocnice s nesmrtelným monstrem? Co takhle opuštěná nemocnice s nesmrtelným...Najdete na iDNES.cz