Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Loch Zot Mysteries – s Lochneskou?

  12:00aktualizováno  12:33
Populární freewarovka Moorhuhn inspirovala již desítky autorů k vytvoření řady více, či méně zdařilých kopií tohoto „klasického zástupce freewarového žánru“. Dnes představovaná hra patří také do oné dlouhé řady, ovšem kopie je to hodně vydařená a nelze pochybovat o tom, že zaujme takřka každého hráče.

Loch Zot Mysteries

Platforma: Freeware
Výrobce: Stada

Stáhnout

Loch Zot Mysteries je německá freewarovka, inspirovaná legendárním Moorhuhnem, vyrobená na zakázku pro fotografickou firmu STADA. Proto v ní místo spouště pušky, budete ovládat uzávěrku fotoaparátu. Autoři zvolili prostředí skotského jezera Loch Ness, což si ovšem mohli němčiny znalí čtenáři, ale asi nejen oni, odvodit již od samotného názvu hry. Váš cíl je tedy zřejmý - vyfoťte co nejvícekrát lochnesku a zapíšte se do tabulky nejpohotovějších fotografů.

Loch Zot Mysteries

Máte na to časový limit jedné a půl minuty, během kterých se musíte zorientovat v poměrně rozlehlé obrazovce a neminout přitom hledáčkem virtuálního fotoaparátu lochnesku. Vše vám komplikují rozmanité „odlákávací atrakce“ jako jsou z vody se vynořující předměty (ponorka, kachnička a podobně :)) nebo různé, typicky skotské reálie (hrad, opíjející se Skot či skupina dudáků). Za každý vydařený snímek ještěra, jenž se následně zobrazí nahoře mezi časem a body, obdržíte bodové ohodnocení, závisející na obtížnosti snímku a pomyslné vzdálenosti lochnesky od skla monitoru. Všímejte si proto pozorně, občasně se kutálejícího ještěra v pozadí, protože se jedná o nejlépe hodnocený cíl. Když ovšem vyfotografujete cokoliv jiného než populární Nessie, počet bodů klesne a nutno dodat, že vzhledem k množství pohybujících se předmětů na obrazovce, se to stává poměrně často. Přece jenom splést si v dálce klátícího se Skota a obřího ještěra je tak snadné! :) Loch Zot Mysteries však oproti konkurenčnímu Moorhuhnovi neobsahuje žádné vychytávky jako jsou všelijaké speciální, štědře odměňované bonusy, což ze hry činí poměrně krátkodobou záležitost nenutící k opakovanému hraní a postupnému překonávání rekordů. Ke hře lze vznést ještě řadu dalších připomínek - obrazovka je sice poměrně široká a hýbe se na ní spousta předmětů, proč se však většina dění odehrává v její levé části (která je mimochodem graficky bohatší)? A proč musím hrát hru několikrát abych měl aslepoň minimální šanci dostat své jméno do tabulky nevyšších výsledků? Bohužel, tyto chybky při celkové kvalitě hry mírně zarážejí, kazí veskrze dobrý dojem a nezbývá než doufat, že v případných pokračováních nebo speciálních edicích se tomu autoři vyvarují a vše bude celkově vyladěnější a propracovanější.

Loch Zot Mysteries se ovládá velice snadno, podobně jako konkurenční Moorhuhn - pomocí dvou tlačítek myši (a klávesou ESC pro ukončení :). Levým myšítkem fotíte zaměřené objekty a pravým „nabíjíte“ film, ovšem kapacita pouhých sedmi snímků na jeden film mi přijde na fotoaparát dnešní doby poněkud malá.

Loch Zot Mysteries

Vizuální podoba Loch Zot Mysteries je velmi, ale velmi vydařená. Typicky hornatá, ale zelená krajina se starobylým hradem uprostřed a spoustou pohybujících se předmětů, činí spolu s vesele se vynořující Nessie s klasickou čepičkou dojem opravdové skotské krajiny. Grafickou bohatost ovšem tím pádem odnesla celková velikost instalačního souboru (2,92 MB) a hardwarové nároky, které sice nedosahují hodnot udávaných autory, ovšem spouštět tuto hru, zaměřenou na rychlost reakcí, na něčem slabším než je PII 266 MHz s 32 MB RAM, je dle mne čiré bláznovství. Hudební stránka hry toho příliš nenabízí a jedná se pouze o směs zvuků v pozadí a spouště fotoaparátu. Přitom by bohatě stačilo dát do pozadí pouze třeba nějakou tlumeně hrající skotskou lidovku.

Loch Zot Mysteries je vcelku zdařilá kopie Moorhuhnu s úžasnou grafikou, ovšem horším systémem hry a celkovou hratelností. Avšak při velikosti downloadu a zadarmo poskytnuté zábavě na několik desítek minut, nebude myslím na škodu, když si hru okamžitě stáhnete.

Autor:


Témata: Ponorka

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.Najdete na iDNES.cz