Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lode Runter 2 - běh o život

  12:00aktualizováno  19. srpna 8:56
Jste-li příznivci inteligentních akčních her a bezhlavé řežby jako Phobia 3 vám toho mnoho neříkají, hrou jako stvořenou právě pro vás by mohla být dnešní francouzská hříčka jménem Lode Runter 2.

Lode Runter 2

Platforma: Freeware
Výrobce: Margasoft

Stáhnout

Lode Runter 2Psal se tehdy rok 1998, kdy světlo světa spatřila hra jménem Lode Runner 2, logicko-akční kousek navazující na stejnojmenného předchůdce (samozřejmě ještě bez té "dvojky" v názvu:) od tehdy hodně známé společnosti GT Interactive. Nyní, téměř po více jak 5 letech se k nám dostává remake této povedené hry, jenž mají na svědomí francouzští autoři.

Samotný fakt, že autory jsou žabožrouti z Francie, by zase tak mnoho neznamenal, ale názor na celou věc změníte v okamžiku, kdy hru poprvé spustíte. Jak známo, Francouzi jsou poměrně velkými nacionalisty (viz třeba nedávná kauza o "pofrancouzštění" slova e-mail), takže celá hra s vámi komunikuje pouze v jejich rodném jazyce, což není hlavně zpočátku dvakrát ideální. Postupně se však na to dá zvyknout a metodou pokus-omyl zjistíte, co všechna zákoutí hlavního menu hry skrývají.

Abych vám strast v podobě mírné jazykové bariéry usnadnil, trochu vám popíšu, co všechno v menu najdete. Kliknutím na "Jouer" započnete novou hru, avšak ještě předtím dostanete možnost si vybrat, zda chcete začít hru od začátku nebo z místa, kde jste naposledy skončili, protože hra vám automaticky ukládá poslední level, do kterého dosáhnete. Lode Runter 2Druhou volbou menu je položka s názvem "Aide", což lze přeložit jako pomoc - hra vám ukáže jedno z možných řešení vámi zvoleného levelu, ale tuto volbu silně nedoporučuji, neboť si tím můžete zkazit požitek ze hry. Dále následuje poměrně standardní nastavení hry skrývající se pod "Options", neaktivní tlačítko "Editeurs" (pravděpodobně editor levelů, ale není ke hře přibalen) a ukončení ve formě "Quitter". Tak, nezbytné nutnosti bychom měli za sebou, pojďme se podívat na vlastní hru.

V Lode Runter 2 ovládáte člověka, jehož úkolem bude rychle proběhnout každý z 50 leveů, v každém z nich posbírat všechny předměty, které se tu nacházejí, a přitom se nesmí nechat chytit od nepřátel, jež vám sbírání věcí hodně znepříjemňují. Abyste to měli jednodušší, každá úroveň je hodně členitá a většinou obsahuje velké množství různých žebříků a lan, po nichž můžete jako opice ručkovat. A navíc má vaše postava schopnost na určitých místech vykopat (stiskem SHIFTu) do země díru, která se dá docela dobře strategicky využít - pokud ji vyhloubíte před přicházejícího soupeře, on do ní spadne a nebude se moci dostat nahoru a nebude vás tím pádem obtěžovat. A propos, jakýkoliv fyzický kontakt s nepřítelem znamená vaši rychlou smrt, takže buďte hodně obezřetní a hlídejte si každičký pohyb. Inteligence nepřátel sice není vysoká, ale jejich nohy jsou proklatě rychlé a tím pádem vám občas dokáží pocuchat nervy.

Lode Runter 2Příjemné je, že doba vašeho setrvání ve hře není nijak limitována počtem životů, protože jich máte neomezeně. Zpracování by se dalo nazvat průměrným a ve srovnáním s původním druhým dílem Lode Runnera je poněkud chudší - na hru nenahlížíte z izometrického nadhledu, ale pouze z boku. To příliš nevadí, protože grafická skladba levelu se často mění, a tak nějaký stereotyp alespoň po této stránce nehrozí. Co víc dodávat? Pokud máte rádi akční rychlovky říznuté trochou logiky, Lode Runter 2 se vám bude zcela určitě líbit.

Pozn.: Po dohrání hry a následném napsání recenze jsem narazil na patch, který změní ovládací jazyk hry na angličtinu, takže vám jej doporučuji stáhnout (cca. 150 kB).

Autor:


Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Další z rubriky

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Not Alone je plný atmosféry a také obskurních hádanek

Not Alone

Co může být větší horor, než opuštěná nemocnice s nesmrtelným monstrem? Co takhle opuštěná nemocnice s nesmrtelným...

Peace-Keeper je nepřetržitá a brutální řežba

Peace-Keeper

Skvělých 3D akcí je mezi Plnými Hrami pomálu a Peace-Keeper je o to cennějším přírůstkem. Krvavá a rychlá akce se tady...Najdete na iDNES.cz