Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Los Straitjackets - oživlé diamanty

  12:00aktualizováno  27. března 9:44
Steven Spielberg nedávno opět oživil E.T. mimozemšťana - počítačoví tvůrci nezaváhali a rozhodli se jej následovat freewarovkou Los Straitjackets. Ta se rozhodla vdechnout život věci očividně neoživitelné - drahým kamenům. Čtveřice extravagantně oblečených chlapíků je teď musí pochytat dřív, než bude zle.

Los Straitjackets

Platforma: Freeware
Výrobce: KewlBox

Stáhnout

Los Straitjackets

Je až z podivem s jakým bezostyšným klidem mnoho freewarových tvůrců takřka přesně kopíruje náměty slavných arkádových či logických her a přitom je vydává za úplně nový titul. Mnoho z nich totiž moc dobře ví, že se řada takových her může nejen velmi rychle prosadit, ale že jim známý a léty prověřený námět zaručí kýženou hratelnost, která je u freewarových titulů stále hlavním kritériem kvality. Los StraitJackets jsou přesně takovou hrou - do značné míry se sice inspirují prapůvodním Tetrisem, ale přidávají i své relativně nové prvky a především - hráči vyprosenou vyšší interaktivitu.

Je mi až trapné tu opět popisovat princip natolik kultovní hry, jakou je logický Tetris, nicméně i přesto tak učiním a to zejména proto, že řada novinek, které se pak Los Straitjackets (dále jen LS) týkají, součástí původní ruské logické hry nebyla. Herní obrazovku tvoří jako obvykle dvě části, které dělí vertikální mezera uprostřed obrazovky. Pravému ovládacímu segmentu vévodí několikero tlačítek - jedno je zasvěceno maximalizaci okénkového zobrazení na celou obrazovku, řada dalších "ručnímu" ovládání hry (pro ty, kterým se nechce rejdit po klávesnici a upřednostní možnost ošoupat si podložku pod myš). Právě ono alternativní ovládání patří mezi zajímavé novinky, kterými se LS mohou pochlubit - bohužel postrádá jakýkoli podstatnější význam (ve vyšších levelech je navíc hra tímto způsobem prakticky nehratelná). V pravém horním rohu ještě najdete obligátní políčko určené k zobrazení následujícího seskupení hracích "kamenů" plus čtveřici obličejů hlavních hrdinů hry, oněch Los Straitjackets.

Los Straitjackets

Levou oblast obrazovky zcela zaplnilo čtverečkové pole, v němž probíhá naprosto stejně jako v Tetrisu skladování jednotlivých útvarů. Ty padají z horní části a vaším úkolem je, jak jinak, jednotlivé sestavy "kamenů" skládat a kombinovat tak, aby tvořily nepřerušované linie, které pak jednoduše mizí a za které získáváte body k dobru. Na základě pochybného příběhu o jakémsi hradním chrámu, kde se zbláznily klenoty a začaly padat zeshora na naši čtveřici hrdinů, právě diamanty vyměnily tradiční "kameny" a typické barevné čtverečky navíc nahradily sympatické drahé kameny. Praktický význam tyto záměny sice postrádají, nicméně tvůrci mají mé sympatie, protože to alespoň lépe vypadá :).

Zajímavé je, že dokonce i zmíněné obličejíky nejsou jen obyčejnou dekorací, ale občas i komentují dění. Například pokud se vám podaří úspěšně odstranit vícero řad diamantů najednou, pochválí vás hromadným pokřikem, pokud jste úspěšní průběžně, jste ze strany jednoho z nich častování nejrůznějšími lichotivými poznámkami. A opět - hledat význam je zbytečné, ale vypadá to hezky a ještě lépe se to pak hraje :). O to lépe, že hra postupem času nabírá kvapnější atmosféru a viditelně zrychluje. Za linie se inkasuje více peněz a kombinování se stává hektičtějším a napjatějším. Až v jednu krásnou chvíli celá ta sranda skončí nápisem Game Over. Ani v tu chvíli ale není všem dnům konec - své ohromující skóre totiž můžete odeslat na Internet a pochlubit se jím svým přátelům či ostatním hráčům LS (tedy samozřejmě jen v tom případě, že JE čím se chlubit :).

Los Straitjackets

Osobně jsem se sotva dostal k necelým 30 tisícům, což mi nepřijde nijak oslňující a potřebu svůj výsledek publikovat rozhodně nepociťuji, ale znáte to - proti gustu...

Od LS byste neměli čekat žádné zázraky. Pokud budete počítat s tím, že jde o technicky velice dobře zpracovaný klon stařičkého Tetrisu, u kterého se nějakou tu chvíli pobavíte, nebudete zklamáni. Zázraky od něj ovšem nečekejte, stejně jako nějaké revoluční novinky či ohromující inovace. Los Straitjackets jsou prostě hrou, která si na nic nehraje. Tečka.

Autor:


Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Další z rubriky

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Not Alone je plný atmosféry a také obskurních hádanek

Not Alone

Co může být větší horor, než opuštěná nemocnice s nesmrtelným monstrem? Co takhle opuštěná nemocnice s nesmrtelným...

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...Najdete na iDNES.cz