Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lost City of Z – amazonské dobrodružství od National Geographic

aktualizováno 
Další hidden object hra? I díky kombinaci s krásnou přírodou dnes potěšíme spíše něžnější pohlaví.
70

Lost City of Z

Platforma: Freeware
Výrobce: My Play City

  • Grafika
  • Enviromentální poselství
  • Napojení na realitu
  • Opakující se obrazovky
  • Pořád je to "simulátor úklidu"

Stáhnout

z_01Nahlédnutí do jmen sponzorů leckterých ex-komerčních her většinou nedává tušit jejich téma. US Army třeba vydala America´s Army, ale její sestra US Air Force také zaplatila freeware verze konspirační Area 51 či starověké Rise and Fall. Podobné vojenské pozadí dnešní hře schází. Lost City of Z je klasická point ´n click hra o hledání skrytých objektů od freeware giganta MyPlayCity. Poklidné pralesní pátrání po zmizelé sestře je ale o to zajímavější, že ho zaplatil gigant National Geographic.

Protagonistova sestra pátrala uprostřed amazonských pralesů po ztracené starověké civilizaci jménem Z (také známého jako El Dorado). Za tajemných okolností ale zmizela, a jako věrný sourozenec se ji snažíte najít a zachránit. Do všeho je samozřejmě zapletená legenda skutečně zmizelého plukovníka Fawcetta, a na vás tak čeká série obrazovek a nenásilných miniher, v nichž ve stylu hidden object her vysmejčíte džungli skrz naskrz.

z_02Když jsem někdy před rokem poprvé pronikl do hidden object her od MyPlayCity, osobně jsem je překřtil na simulátory uklízení. Prakticky ve všech máte totiž obrazovku plnou různorodého bordelu a vaším cílem je najít určitý dovedně ukrytý kus bordelu, často z poloviny zakrytý či zasazený do stejnobarevného prostředí. Totéž platí i pro Lost City of Z, jenom s tím rozdílem, že na konci obrazovek je ještě třeba hrát krátkou minihru. Tady spojíte dohromady kamenné puzzle, támhle domorodci dezinfikujete kousnutí od pavouka.

Avšak navzdory své osobní averzi vůči hře, která je celá založená na pixel huntingu, čili hledání a vykliknutí několika určitých bodů na obrazovce s rozlišením 1024 x 768, je třeba objektivně uznat, že určitým hráčských skupinám (primárně ženám) se podobné nenásilné záležitosti velmi líbí – a právě pro ně Lost City of Z nabízí smrtelně nebezpečnou kombinaci správně zpracovaného teatrálního příběhu, roztomiloučké grafičoučky a ekologicko-humanistického poselství, že Amazonie by se neměla kácet a místní kmeny lidojedů by měly být ponechány ve svém přirozeném habitatů. A s posvěcením National Geographic navíc přichází přesah do reality.

z_03Proti tomu nelze nic namítat, ať už jste jakkoliv náruživý hráč akčních stříleček. Všem milovníkům hidden object her tedy přeji příjemnou nadprůměrnou zábavu, a my hráči masomlejnů se do džungle raději ještě jednou podíváme s Crysis nebo s Bradem Pittem, který má hrát v adaptaci knihy, která se zabývá skutečným Fawcettem.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

56 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 51 čtenářů

Nejčtenější

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...Další z rubriky

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...Najdete na iDNES.cz