Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lumines - krkavčí variace Tetrisu

  12:00aktualizováno  6:04
Pod stařičkým Tetrisem se zatřásl trůn. Postarala se o to variace Lumines určená pro nový handhald Sony PSP, kterou již nyní někteří nazývají nejlepší hrou pro handhaldy všech dob. My vám dnes nabízíme její věrnou PC předělávku, jak jinak než zcela zdarma.
80

Lumines

Platforma: Freeware
Výrobce: Q Entertainment

Stáhnout

LuminesPodle hodnocení herního magazínu Gamespot.com jsou dvěmi nejlepšími hrami pro Sony PSP, letošní novinku na trhu handhaldů, závody automobilů Burnout Legends a logická arkáda Lumines. Recenzent o ní prohlásil, že se jedná o nejlepší tetrisáckou hru od dob samotného Tetrisu. Lumines jsou tak určitě pěkným dárkem všem fanouškům k výročí 20. narozenin této ruské klasiky. Pokud Sony PSP nevlastníte, můžete radostí obejmout své PC a zcela zdarma si stáhnout povedený klon této hry a věřím, že vás dostane úplně stejně. 

Hlavní designer komerční verze Tetsuya Mizuguchi rád experimentuje s hudbou, snaží se ji co nejvíce začlenit do hry a činí z ní něco jako povinnou část herního interface. Autor dnešní předělávky k tomuto faktu také přihlédl, celé pozadí je tvořeno animovaným ekvalizérem a hraní doprovází rytmická a velmi příjemná hudba, která zrychluje pokud se začínají kostky hromadit nebo utichá pokud se vám daří. Lumines by bez ní byli jen poloviční.

LuminesTetris se sice dočkal mnoha vizuálních zpracování, ale původní verze s barevnými kostkami mu sluší nejlépe. Lumines svým konceptem dávají větší volnost, kostky do sebe přesně zapadají a vytváří prostory bez mezer, čehož lze úžasně využít, nahradit kostky prakticky jakýmkoliv zobrazením, jež je možno využít jako dvojici a kostky dále zapracovat do pozadí. V této verzi jsou k dispozici bohužel jen dvě základní témata: zmiňovaný ekvalizér s obyčejnými barevnými kostkami a domino. Ale nebojte, ani po hodinách hraní vás pohled na plochu neunudí, protože se neustále v rámci obou témat mění barevné kabátky kostek. Navíc si nový skin můžete snadno vytvořit sami.

Doposud jsem se zmínil pouze o vizuální a hudební stránce, ale právě ony jsou tak vyjímečné, že tvoří nezbytnou součást hry. Princip Lumines je shodný s Tetrisem v tom, že musíte skládat kostky do tvarů a zabránit, aby dosáhly horního okraje obrazovky. Nejsou zde však různé formace ve tvaru písmene L a tak podobně, každý tvar se skládá přesně ze čtyři kostek ve dvou barevných variantách. Tím se snížil počet kombinací, které lze vytvořit, a zároveň se tím dostavil nepříliš žádoucí jev, kdy lze po čase tyto Lumines kombinace dostat do krve. Hra vypadá opticky lépe, protože kostky se mohou rozpadnout a nemizí striktně po jednotlivých řadách. S pomocí speciální bomby, nahrazující jednu z kostek, lze odbourat všechny navazující kostky a během chvilky kompletně přestavit celou plochu.

Lumines je geniální hra a tato verze se své handhaldové předlohy velmi věrně drží. Jsem přesvědčen o tom, že se v dohledné době dočkáme ještě dalších freewareových předělávek, protože tu dost možná máme nového krále, jenž po mnoha letech na trůně vystřídá svého prapředka jménem Tetris. 


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

27 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 17 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Další z rubriky

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...

V Boolean Escape přežijete jen díky vlídnosti jiného hráče

Boolean Escape

Ačkoliv je svět této inovativní hry omezený jen na několik místností a podřizuje se přísné dvouhodnotové logice, dokáže...

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz