Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lyle in Cube Sector - ztracen mezi krabicemi

  12:00aktualizováno  9:13
Skvělá a humorná plošinovka v retro kabátku z dob osmibových počítačů. Lyleovi ukradli koťátko a při hledání se dostanete až do světa plného prapodivných zvířat a spousty krabic, které můžete využí při šplhání nebo boji.
80

Lyle in Cube Sector

Platforma: Freeware
Výrobce: Bogosoft

Stáhnout

Lyle in Cube SectorLyle si žije spokojeným životem v malém domě na předměstí až do chvíle, kdy mu tajemný zakuklenec ukradne spící koťátko. Nelení však ani chvíli a vydává se na nebezpečnou cestu do míst, o kterých ještě nedávno neměl ani potuchy. Lyle in Cube Sector je výborná arkáda, která sice na obrázcích nevypadá nijak vábně, ovšem opak je pravdou. Grafika, ale také další herní složky jako animace či zvuky pochází ze zlaté éry osmibitů a nutno jedním dechem podotknout, že jí nedělají žádnou ostudu. Kostičkovaná grafika je vtipná, detailní, cestou narážíme na originální monstra, jejichž vizáž by se v pokročilejší grafice jen s obtížemi realizovala. Nízké rozlišení však dává fantazii volný průchod a nezaměnitelný styl.

Kousek za městem se Lyle dostane do podivného světa, který je plný různobarevných krabic. Zpočátku na ně zvládne jen nemotorně vyskočit, ale jak proniká dál, získává také nové schopnosti, dokáže krabice použít jako zbraň a házet je na nepřátele, vrstvit je na sebe a pronikat do nepřístupných oblastí či je využívat jako raketový pohon k odrážení. Možná vás překvapí, kolik zábavy si lze s krabicemi Lyle in Cube Sector užít, já si ovšem vzpomněl na nepřekonatelný Deus Ex, kde jsem s nimi pobíhal v zapadlých uličkách, vrstvil je na sebe, stejně jako zde. 

Hra je sestavena z volně složených scénarií, z nichž některá jsou volně průchozí, jiná beznadějně zablokovaná, vstup do dalších brání potvůrky a některé vchody vyžadují důvtip, jinak je vůbec neobjevíte. Procházení je tak někdy oříšek, naštěstí máte vždy po ruce nápovědu v podobě mapy. Specifickým znakem každé scény, je, že kostky mezi nimi nelze přenášet a zároveň se vynuluje pokaždé, co do něj vkročíte. Pokud jste v něm tedy pozabíjeli všechny příšery, po návratu budou zase živé. Nejprve mě to štvalo, obzvlášť, když po sejvu vám sice zůstanou nabyté vlastnosti, ovšem začínáte pěkně od začátku. Později je to však docela kouzelná vlastnost, když se vracíte z nějaké hluboké propasti a vše vidíte z trochu jiné perspektivy. Příšerky ve hře jsou nejen vtipné, ale také značně chytré, rozhodně nejde o tupé překážky, které ve většině plošinovek Lyle in Cube Sector brázdí obrazovku zprava doleva. Skákající modrá kulička střídá dlouhé a krátké skoky, dokáže vás pronásledovat do pater a je velmi dotěrná, housenky ve vaší blízkosti uskuteční výpad hodný šermíře, a pokud už po vás někdo střílí, tak to není žádný slepec, ale hotový Vilém Tell. 

O charakteristické grafice již byla zmínka, také zvuky jsou věrně použity z éry osmibitů, hudba je ve formátu MIDI a mění se hezky podle prostředí. Bohužel použité songy nejsou příliš kompaktní, některé sem sice sedí, ovšem Modern Talking vás dokáží zaskočit. Při tvorbě byl použit program Multimedia Fusion a nenarazil jsem na žádné problémy při změně rozlišení, i přes nízké rozlišení textur vypadá při roztažení na celou obrazovku velmi dobře. Lyle in Cube Sector je výborná arkáda, které kazí tvář jen několik drobných pih. Je to jedna z her, u kterých si člověk po dohrání povzdechne, že již končí. 


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

55 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 14 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Další z rubriky

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

Před nepřáteli v Brother Wake Up se budete muset perfektně schovávat

Brother Wake Up

Černobílý svět této adventury se sice podle všeho nachází ve snu, ale spíš je to pěkná noční můra. Pomalu ubíhající čas...

V Keep Them Below musíte vykopat z hrobu svou babičku

Keep Them Below

Zdědit farmu, kterou vůbec nechcete je horor. Alespoň podle povedené a pořádně děsivé Keep Them Below. Nejenom že na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz