Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malos - kutálej se, kutálej!

  12:00aktualizováno  12:41
Nevěříte, že i jednoduchá hra může být složitá? Malos taková je. Oč jednodušší je její princip, o to složitější je tuto hru skutečně dohrát. A možná, že právě tohle je to, kvůli čemu vás hra chytne a už nepustí. Chcete-li se přesvědčit, zda bude mít podobný účinek i na vás, pak neváhejte a čtěte dále.

Malos

Platforma: Freeware
Výrobce: Luke Hodorowicz

Stáhnout

Malos

Nevím čím to je, ale bezesporu nejoblíbenějším geometrickým objektem tvůrců freewarových her se stala koule. Schválně si někdy zkuste náhodně vybrat několik freewarovek, a pak zjistěte, v kolika z nich figurují právě tyto objekty. Přitom ale z programátorského hlediska by mnohem jednodušším útvarem byla třeba kostka. I když, ve většině her, kde se koule vyskytují, tam se i kutálejí a to jde, pravda, s kostkami o něco hůře. Pokud bychom všechny koule zaměnili za kostky, mnoho her by asi také ztratilo svou přitažlivost a některé by se musely i přejmenovat. Co byste asi řekli na simulaci „kostečníku“? Zřejmě na těch koulích přeci jen něco bude. Každopádně, tímto krátkým zamyšlením jsem měl v úmyslu uvést dnešní hru. Kdo hádá, že právě koule v ní hrají hlavní roli, ten se rozhodně nemýlí.

Pokud bychom to hodně zjednodušili, pak vaším cílem ve hře Malos bude dostat se z bodu A do bodu B a přitom projít body C, D, případně ještě několika dalšími. Příznivci orientačního běhu by se s takovým popisem možná spokojili, nicméně pro vás ostatní to poněkud rozvedu. Hrát budete na čtvercové ploše, na které je rozmístěno několik praporků. Ty označují místa, kterými musíte v libovolném pořadí projít (nebo spíše prokutálet se jimi). Malos

Zatím se to zdá jednoduché, že? To ale nevíte, že pokaždé, když se dostanete až k praporku, objeví se na herní ploše nová koule, jejímž jediným úkolem je zničit vás. Naštěstí tyto koule neoplývají vysokou inteligencí (kdo by to také u obyčejných koulí čekal), a tak vás pronásleduje vždy po té nejkratší možné cestě. Je-li tedy mezi vámi a onou „zlou“ koulí libovolná překážka, jste v bezpečí. Tímto způsobem si můžete naplánovat relativně bezpečnou trasu, jenže ouha. Je tu ještě jeden nepřítel, o kterém jsem se ještě nezmínil – čas. Ano, po celou dobu hraní vás bude svazovat neúprosný časový limit, díky kterému budou mnohé vaše pokusy o pokoření hry zmařeny. Aby to ale bylo alespoň trochu spravedlivé, nachází se v každém levelu místo, přes které když se překulíte, přestanou vás ostatní koule pronásledovat. To má bohužel jen krátkodobý efekt a tak nakonec vždy dojde na zběsilý úprk.

Celkem ve hře nalezneme sedm levelů, které dokonale prověří nejenom schopnost rychlého uvažování, ale i vaše nervy. Pokud se vám totiž ani po několika pokusech nepodaří zdolat aktuální level, hra končí a začínáte znovu hezky od začátku. Jistě nemusím zdůrazňovat jak vysoká psychická zátěž to je, když se v momentě propadnete až na úplný začátek. Na druhou stranu vám ale hra vydrží hodně dlouho :-) Psychicky labilnější hráči by se tedy neměli do hry pouštět, nechtějí-li riskovat, že se jim klávesnice rozlomí ve dví, nebo že monitor proletí oknem (v horším případě zavřeným).

Malos

Pocuchané nervy ale jistě zklidní příjemné grafické zpracování, které vaši 3d kartu rozhodně nenechá zahálet. Ačkoliv grafická stránka hry působí poněkud jednoduše a jistě by jí prospěla trochu větší barevnost, vše je zpracováno velmi dobře, bez jakýchkoliv chyb či jiných nepříjemností. Na stejné úrovni jako grafika stojí i zvuková stránka hry, ve které nechybí ani hudební podklad. Celkem je pro vás připraveno pět příjemných skladeb, které celou hru příjemně oživují. Ač jsem se snažil, nenašel jsem ve hře žádné vážnější (a vlastně ani drobnější) chyby, které bych tu teď mohl uvést. Hra Malos sice není nějak extra úžasná, ale je zábavná a to je hlavní. Pokud vám tedy nebude vadit, že je její hratelnost okořeněna poněkud vyšší obtížností, nezbývá než vám Malos doporučit.

Autor:


Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Další z rubriky

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Not Alone je plný atmosféry a také obskurních hádanek

Not Alone

Co může být větší horor, než opuštěná nemocnice s nesmrtelným monstrem? Co takhle opuštěná nemocnice s nesmrtelným...

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz