Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Man in the Rain – trable českého vědátora

  12:00aktualizováno  5:14
Vítězný příspěvek nedávné české vývojářské soutěže o hru s nejlepším konceptem. Po problémech se zmenšovacím přístrojem jste spláchnuti do pražské kanalizace, kde na vás čeká nejedno překvapení, jež je důsledkem vašich nezodpovědných vědeckých pokusů...
80

Man in the Rain

Platforma: Freeware

Stáhnout

Man in the RainZatím poslední vývojářská soutěž pořádaná serverem České hry kladla důraz především na koncept samotného titulu. Příspěvky nemusely být dopilovány po technické stránce, ale měly se především zaměřit na hratelnost a originalitu. A právě Man in the Rain se stal jejím vítězem. Autorský tým Workoholic Software, který tvoří hlavně naklonovaný Jan Kaleta, jej vytvořil v programu Game Maker. Přesto nejde o něco béčkového, nýbrž propracovanou hru, která si vítězství zasloužila.

V Man in the Rain se ujmete role českého vědce, jenž se stane obětí svých vlastních pokusů a po nedorozumění se zmenšovacím přístrojem je v miniaturní podobě smeten uklizečkou do pražské kanalizace. Cestou za svobodovou se potýká s výplody svého bádání. A protože si nedělal dlouhá léta těžkou hlavu ani s vyléváním toxických látek, není divu, že v kanalizaci na něj číhají i podivné zmutované životní formy. Hra začíná povedeným intrem a i každý ze zhruba dvacítky levelů je doprovázen krátkým a vtipným příběhem s vědátorovými postřehy. Díky tomuto zpracování se hráč s hlavní hrdinou doslova ztotožní a není pro něj jen pouhým pidimužíkem v bílém plášti.

Man in the RainSamotný herní princip trochu připomíná fenomenální Icy Tower. Hlavním úkolem je v každém kole zneškodnit dva přístroje. Ty jsou většinou umístěny na špatně dostupném místě arény, která se postupně zaplavuje vodou. Ze začátku si vystačíte s kryogenní pistolkou, kterou můžete mrazit dopadající kapky vody v ledové kostky a ty následně použít jako schodiště. Postupně získáte i další zbraň na mražení samotné vodní hladiny, budete moci sbírat životy nebo přechodně snížit vodní hladinu. Pozitivní bonusy brzy vyváží zmutované měňavky, které vaše přítomnost magicky přitahuje, větráky, elektrické krabice (s vodou smrtící kombinace) a další nástrahy. 

Man in the RainHerní variabilitu a poutavost dramaticky zvyšuje nejen neustálý tlak v podobě zvedající se vodní hladiny, ale také reálné chování zmražených ledových kostek, jež se mikroskopicky pohybují, přeskupují a bortí. To hráči přivodí radostné chvilky, kdy pod vodou sotva lapá po dechu a najednou se pro něj uvolní skulinka k úniku, a naopak pocit bezmoci, kdy k vytčenému cíli stačí jeden krůček, ale najednou se pod ním celá hromada kostek zhroutí. I další prvky přidávají hře na reálnosti: zraňování hrdiny padajícími kostkami, reakce měňavek na váš pohyb a přitom jejich „hloupé“ chování v blízkosti větráků, jež je sešrotují. To vše se zároveň odráží i na hratelnosti a Man in the Rain nepatří k nejjednodušším arkádám. 

I přesto, že byl Man in the Rain vytvořen v Game Makeru, nechybí mu animované intro ani možnost ukládání a po technické stránce je hodně povedený. Zvuky doprovází většinu akcí, Man in the Rainbohužel hudební stránku tvoří jen midi píseň od Mikea Oldfielda a nevím, kolik z vás sáhne po možnosti nahrání vlastních midi songů. 

Po grafické stránce sice šla spousta věcí vypracovat lépe a některé textury byly použity spíše provizorně, přesto vizuální zpracování drží hru v oblasti decentnosti a nevím, jak by to dopadlo třeba při komiksovém zpracování. Takto se humor a vtip objevují jen v příběhu a vlastní hra je drasťák. A tato Jekyll-Hydeovská podoba Man in the Rain sluší. Zpočátku vás přitáhne vtipem, jenž se brzy mění v boj o holý život. Neubírá se stejnou cestou i naše věda a vůbec celé lidstvo?


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

55 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 26 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...

V Boolean Escape přežijete jen díky vlídnosti jiného hráče

Boolean Escape

Ačkoliv je svět této inovativní hry omezený jen na několik místností a podřizuje se přísné dvouhodnotové logice, dokáže...

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...Najdete na iDNES.cz