Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Maniac Mansion Deluxe – remake klasiky

  12:00aktualizováno  12. srpna 11:34
Maniac Mansion Deluxe potěší všechny fanoušky této skvělé, klasické humorné adventury od Lucas Arts. Nechybí nic, včetně řady nových vtípků a narážek na amatérskou vývojářskou scénu.
80

Maniac Mansion Deluxe

Platforma: Freeware
Výrobce: LucasFan Games

Stáhnout

Maniac Mansion DeluxeSoučasná pozice firmy Lucas Arts na herně vývojářské scéně působí proti té z devadesátých let minulého století... rozpačitě. Zejména mezi fanoušky adventure her tato kdysi zbožňovaná společnost získala pověst, za jakou by se nemusel stydět ani texaský masový vrah. Po oznámeních o nerentabilitě žánru a ukončení vývoje očekávaných titulů jako Full Throttle 2 či Sam & Max 2: Freelance Police (a zejména druhého jmenovaného je opravdu nutné litovat) se nedá očekávat, že by se Lucasové pustili do v kuloárech často skloňovaného Monkey Islandu 5, a tak většina zuřivých podepisovatelů petic proti tomuto zrádcovskému chování k vlastní slavné minulosti obrátila svou pozornost na volně šířitelnou oblast. V ní totiž funguje celá řada vývojářských týmů, které vyrostly na klasikách jako Monkey Island, Indiana Jones či třeba Day of the Tentacle – a nyní k poctě těmto skvělým a nepřekonatelným adventurám tvoří neoficiální pokračování, remaky, či podobně stylizované hry: a často dosahují takřka stejné kvality, jako tomu bylo kdysi.

Maniac Mansion DeluxeMezi takováto vývojářská uskupení se řadí krom řady jiných též německý tým LucasFan Games (logo záměrně připomíná Lucasy z dob, kdy se ještě jmenovali LucasFilm). Již před delší dobou vydali tito elitní amatérští autoři skvělou hru The New Adventures of Zak McKracken, jež byla neoficiálním pokračováním jedné z prvních vážně perfektních adventur Lucas Arts. Po Zak McKrackenovi se pak LucasFilm podívali na zoubek hře Maniac Mansion, titulu, který poprvé představil slavné SCUMM ovládání (ostatně SCUMM znamená Script Creation Utility for Maniac Mansion) – a zároveň jedné z mála opravdu nelineárních adventure her, které kdy spatřily světlo světa. Maniac Mansion Deluxe nicméně už není fanouškovským pokračováním, jako tomu bylo u Zaka McKrackena, ale "pouhým" remakem, jenž předělává klasiku do 256 barev a přidává spoustu nových vtípků a narážek, mířících zejména do freeware scény.

Maniac Mansion DeluxeManiac Mansion se odehrává ve starém sídle, které obývá šílený vědec, fyzik dr. Fred a řada dalších podivných existencí – stará a pořádně úchylná sestřička Edna, šílený Ed nebo mrtvý strýček Ted zamumiovaný ve vaně. O tom, co se v domě děje, nemá nikdo z okolí ani ponětí – a vlastně je to všem vcelku jedno. Tedy až do chvíle, než šílený vědec unese mladou vysokoškolkou studentku Sandy a uvězní ji. Její přítel Dave se vydává na nebezpečnou výpravu do vědcova sídla, aby zjistil, jaké s ní má šílenec úmysly, osvobodil ji a zabránil mu v provedení plánu, který by mohl ve svém důsledku zničit svět. Zápletka Maniac Mansion je pořádně střelená – a totéž by bylo možné říci i o samotné hře, neboť ta je humorem prosáklá do nejmenších detailů a menší i větší vtípky číhají takřka na každém kroku.

Maniac Mansion DeluxeVýjimečnost Maniac Mansion spočívá ovšem zejména v propracovaném a do té doby (a vlastně ani později) nevídaném game designu. Maniac Mansion je totiž hra nelineární, a to ne ve smyslu několika možných různých konců, nebo dvou tří míst, kde se příběh větví, ale nelineární hra už ze své podstaty. Spolu s Davem, hlavním hrdinou celé hry, se totiž do domu vydává ještě další dvojice studentů – a podle toho, které dva hrdiny ze šesti dalších si hráč na počátku vybere, se odvíjí i postup hrou. Každý z nich má určité vlastnosti a schopnosti, čemuž je přizpůsobeno i řešení puzzlů a osvobozování Sandy. Navíc Maniac Mansion obsahuje velké množství naskriptovaných situací, jež jí dávají nádech realističnosti. Může se stát, že doktoru Fredovi přijde očekávaný balík, čas od času si obyvatelé domu sejdou ze svých pokojů do kuchyně pro něco k jídlu, na zazvonění seběhne jeden z nich ke dveřím, aby se podíval, kdo přišel, a tak podobně.

Maniac Mansion DeluxeDíky tomu je hratelnost Maniac Mansion velice variabilní a zábavná. Zkoušení, co se stane, dokáže zabavit i v zákysových chvílích – a těch i přes značnou logičnost většiny požadovaných úkonů nebude málo. Naštěstí hra neklade žádný odpor v oblasti ovládání. To využívá již jednou zmíněného SCUMM systému, nicméně jedná se o jeho vylepšenou verzi známou z pozdějších titulů Lucas Arts, kdy pravé tlačítko aktivuje základní akci pro daný objekt – otevření dveří, prozkoumání skříně a tak podobně -, čímž se postup hrou značně zrychluje. Další vylepšení Deluxe verze Maniac Mansion spočívají zejména ve větší grafické líbivosti (vizuální duch původní hry byl ovšem zachován v plné míře) a v již několikrát zmíněných nových vtípcích, které naštěstí nejsou nijak nevkusně na kostru hry nalepeny, ale příjemně se doplňují s originálními hláškami.

Maniac Mansion DeluxeManiac Mansion Deluxe je naprosto skvělá hra, která rozhodně potěší všechny fanoušky Lucas Arts. LucasFan Games odvedli precizní práci a ze hry přímo čiší vědomí toho, jak se při práci na ní zároveň dobře bavili. Nezbývá, než doufat, že se podobné renesance v brzké době dočkají i další, třebas i méně známé hry od LucasArts – takový Loom v nové grafice by byl určitě naprostým trhákem, o pokračování Sama a Maxe či Day of the Tentacle ani nemluvě. Na závěr tedy jen: všem, kteří se na Maniac Mansion Deluxe i The New Adventures of Zak McKracken podíleli, patří vřelé díky. I díky vám klasické adventury stále žijí – a dokazují, že i v dnešní třemi rozměry a akcí posedlé době mají co nabídnout: kvalitní příběh, inteligentní humor a strhující hratelnost.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

61 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 34 čtenářů

Nejčtenější

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...Další z rubriky

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Peace-Keeper je nepřetržitá a brutální řežba

Peace-Keeper

Skvělých 3D akcí je mezi Plnými Hrami pomálu a Peace-Keeper je o to cennějším přírůstkem. Krvavá a rychlá akce se tady...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz