Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Marbles - kuličky kam se podíváš

  12:00aktualizováno  9:54
Cvrnkali jste jako malí kuličky do důlků? Leštili jste svou oblíbenou duhovku jako by to byl ten nejcennější poklad na světě? Ve dnes recenzované hře si blyštivých kulatých nesmyslů užijete dosytosti. Simulátor cvrnkání zde sice (bohužel) nenajdete, ale i tak by Vás tento logický rychlík mohl zaujmout.
60

Marbles

Platforma: Freeware
Výrobce: Wild Fire Design

Stáhnout

MarblesKdyž jsem si vybíral hru pro dnešní recenzi, projížděl jsem si nekonečné stohy her, které přímo volaly po tom, aby jim někdo věnoval článeček. V řadě nezajímavých, navlas stejných stříleček jsem objevil něco, co mi v hlavě rozsvítilo majáček s výstražným nápisem deja-vu. Tohle jsem už přeci někdy hrál, říkal jsem si v duchu, když jsem projížděl screenshoty. Klik dal klik a hra se stahovala na můj disk. Po rychlé instalaci jsem kliknul na odkaz na ploše a v očekávání věcí příštích čekal s očima přilepenýma na obrazovce co se bude dít.

Jakmile se hra nahrála, čekalo mě první nepříjemné překvapení. Hra totiž běží v relativně malém okně, což má za následek tyto skutečnosti. Za prvé, prostor pro prezentaci grafiky je neuvěřitelně titěrný, čímž nás autoři obrali zhruba o polovinu vizuálních radovánek. Za druhé, hra má přímo "za oknem" desktop. Může se Vám tak stát, že vyjuknutí nějakého prográmku, který samozřejmě vůbec nepočítá s tím, že hrajete nějakou freeware hru zapříčiní neslavný konec. Poté je tedy celkem pravděpodobné, že ukončení neproběhne přes volbu "Exit game", nýbrž přes kouzelný čudlík Restart na Vašem case.

Marbles Ale přeci nejde zavrhnout hru jen podle prvního pohledu. Pojďme se tedy ponořit do samotného hraní. Samozřejmě na Vás nečeká žádné intro. Ona by se také dost těžko dělala nějaká videosekvence, díky níž budete uvrženi do děje k logické hře o kuličkách, že. Po volbě New Game se bez jakýchkoli okolků můžete pustit do akce. Hra samotná je další z nekonečných variací na legendární Tetris. Dáváte k sobě stejně barevné kuličky, po explozi tří stejných kuliček spadne ze stropu nová várka. Jak postupujete dále a dále a získáváte čím dál více bodů, které jsou jedinou motivací k dlouhodobému hraní, objevují se kulaté nesmysly stále nových barev, ruku v ruce jdou i nové bonusy. Jakmile nastřádáte určitý počet bodů, můžete použít pravým tlačítkem myši takzvaný megabum, který vyčistí pole 3x3 políčka lépe, než Mr. Proper v nejlepší formě. Samozřejmě můžete využívat různých bonusů, které se náhodně objevují na hracím poli. Pokud se Vám povede zničit kuličku, která má na sobě napsaný nějaký bonus, bodová odměna jistě nebude malá.

Marbles A právě body jsou největším problémem této hry. Neexistuje totiž žádná jiná motivace, než nahnat co největší skóre a tím se zapsat do "tabulky nejlepších". A jelikož se výsledky nedají odeslat na Internet, odpadá tak i možnost porovnání s ostatními hráči. Přesto nejde tuto hru pouze hanit. Grafická prezentace je v rámci žánru excelentní, rovněž hudba není špatná, byť ji po většinu hraní ani nevnímáte.

Hra Marbles je ideálním kandidátem na ukrácení volné chvíle v parných dnech, které u nás panují, navíc si promažete jistě notně zarezlé mozkové závity a to formou relativně zábavnou. Co víc si přát?


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

74 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 41 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Další z rubriky

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...

Před nepřáteli v Brother Wake Up se budete muset perfektně schovávat

Brother Wake Up

Černobílý svět této adventury se sice podle všeho nachází ve snu, ale spíš je to pěkná noční můra. Pomalu ubíhající čas...Najdete na iDNES.cz