Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Masochisia je plná nezodpovězených otázek, ale i skvělé atmosféry

  15:00aktualizováno  15:00
Jak asi vypadá vědomí psychopata a násilníka? O čem asi sní a jak funguje jeho podvědomí? V této velmi originální adventuře to zjistíte, protože vám v ní zbývá jen něco málo času, než propadnete šílenství a ztratíte kontrolu.
85

Masochisia

Platforma: Freeware
Výrobce: Jon Oldblood

  • opravdu originální druh adventury
  • jedinečná atmosféra
  • skvělá hudba
  • pomalejší tempo hraní
  • perspektiva pohledu je občas matoucí

Stáhnout

Masochisia | foto: Jan Hanáček, Bonusweb.cz

Masochisia

Na jednu stranu klasická adventura, na druhou jeden z nejoriginálnějších příspěvků do tohoto žánru poslední doby. Masochisia je hra plná velmi specifické atmosféry, nepochopitelného děje plného otazníků a zvláštních výjevů v ještě zvláštnější grafice. Ovšem s nezapomenutelnou hudbou. Těžko říct, jestli se bude zrovna vám líbit a stejně tak je těžké ji k něčemu připodobnit. Zažít ji nejspíš musíte sami.

Masochisia

Masochisia vypráví příběh zamlžený jako skotské pobřeží. Prezentuje ho skrze obrazy a několik málo rozhovorů, ale snažit se z nich vyčíst víc, než jen další otázky je skoro nemožné. Podle autora se nacházíte ve snové vidině (nebo spíš noční můře) člověka, kterému zbývá jen něco málo životního času, než se promění v psychopatického násilníka a masového vraha a plně propadne šílenství. Co bude dál, je jen na vás. Podlehnete osudu?

Masochisia

Hra je snímána z pohledu hrdiny, ale pohyb probíhá jen posunováním obrazovky doleva a doprava podobně, jako kdyby se před vámi rolovala nějaká nástěnná malba. A přesně tak ostatně Masochisia vypadá.

Masochisia

Je zahalená snovým oparem, podivným grafickým filtrem a vykreslená vybledlými barvami, které sem tam vykouknou z oprýskaných tmavých reliéfů. Ačkoliv tento styl nemusí každému sednout (i já jsem s ním měl zprvu problém), nemůže se mu upřít to, že je naprosto originální a jedinečný.

Masochisia

S atmosférou souvisí také skvělá hudba, která variuje v některým momentech mezi orchestrální, smutnou a monumentální a tklivou, vybrnkávanou kytarovou baladou. Zkrátka je skvělá a hra jí vděčí minimálně za polovinu dojmu, kterým na své hráče působí.

Masochisia

Většina hádanek je založena jen na nalezení a použití předmětu na určitém místě, takže v tomto směru jde o žánrový standard. Jinak je tomu u rozhovorů, které jsou všechno, jen ne racionální a od většiny postav se skutečně nic nedozvíte. Jsme přece ve snu a tak situace, kdy postava otevírá ústa, ale vyhází jen skřekot je skoro „normální“.

Masochisia

 Zdaleka nejvýraznějším problémem, kterým Masochisia trpí je to, že pochopit postup hry je trochu obtížnější. Většinou vůbec netušíte, co máte dělat a díky tomu, že není smysluplně vysvětlen děj, vám ani on jako vodítko nemůže sloužit. Často tak tápete. Naštěstí, předmětů k sebrání je poskromnu a lokace také nejsou nijak rozlehlé, takže vždy po chvíli zase naberete správný směr akcí. Jen díky tomu sem tam trpí plynulost zážitku.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

85 %

Hodnocení čtenářů

0 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 0 čtenářů

Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...Další z rubriky

Not Alone je plný atmosféry a také obskurních hádanek

Not Alone

Co může být větší horor, než opuštěná nemocnice s nesmrtelným monstrem? Co takhle opuštěná nemocnice s nesmrtelným...

Taktická City of the Shroud má nejpodivnější soubojový systém

City of the Shroud

Taktické strategie nemusejí být nutně klony X-Comu. Prapodivný příběh téhle hry předčí snad jenom sám soubojový systém,...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...Najdete na iDNES.cz