Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Matopeli - další had v počítači

  12:00aktualizováno  22. července 9:27
Když jsem nedávno objevil tuto hru někde v hlubinách internetu, doufal jsem, že mě zbaví závislosti na hře Had, kterou známe z mobilních telefonů Nokia. Říká se přeci, že všechno jednou omrzí, a tak i já jsem usedal k počítači s dobrým pocitem, že zase bude lépe...

Matopeli

Platforma: Freeware
Výrobce: Jaakko Välikylä

Stáhnout

Matopeli

Když jsem nedávno objevil tuto hru někde v hlubinách internetu, doufal jsem, že mě zbaví závislosti na hře Had, kterou známe z mobilních telefonů Nokia. Říká se přeci, že všechno jednou omrzí, a tak i já jsem usedal k počítači s dobrým pocitem, že zase bude lépe.

A řeknu vám to na rovinu, nestalo se tak. Hra Had, případně její mladší bratříček - novější verze, tak jak ji známe kupříkladu z telefonu Nokia 3310 - mě stále dokáže na dlouhé hodiny a hodiny zabavit a ušetřit mě nekonečného tápání ve školních lavicích. Učitelka pak už může jen nevěřícně kroutit hlavou, co že to tam ten student stále pod lavicí dělá...

Ale pryč od mobilní verze této celosvětově populární hry, vrhněme se na představení další odnože - tentokráte pro počítače. Přestože je to v dnešní době okýnek a rámů, kdy si každý svoji aplikaci hlídá a tvoří pouze pro Windows, případně jiný, masově používaný systém (Mac OS, Linux, OS 2,…), nečekané, hra Had (v tomto případě pojmenovaná Matopeli) je natolik jednoduchá, že ji můžeme nalézt ve verzi snad pro všechny OS. Dokonce je mi známo o učitelích informatiky na středních školách, že zadávají jako maturitní práci ze svého oboru právě naprogramování co nejvěrnější simulace této gamesky. Zlaté to téma!

Matopeli

Jsme teprve na začátku, těsně po samotném spuštěním této verze a už na nás vystrkuje hlavu první problém. Hra je totiž celá v nějaké zvláštním jazyce, který je jen opravdu velmi zdaleka podobný tomu našemu. To však až tak moc nevadí a přestože tedy pravděpodobně stejně jako já neholdujete některému ze severských jazyků, hra je bez obtíží ovladatelná. Ostatně menu, do kterého po spuštění vkročíte, je zcela klasického rozpoložení. První buttonek je ten nejdůležitější a i v Matopeli jím samotnou hru spouštíte. Další tlačítka pak pod sebou ukrývají nejrůznější nastavení.

Odkliknutím se tak dostaneme do samotné hry, která, jak jinak, je celá provedena v interface mobilního telefonu pětjednadeset. Abych byl však přesný, je vidět pouze blízké okolí displeje, zbytek je skryt mimo viditelnou část obrazovky :-).

Tím se však dostávám k jedné z výhod této hry - skinovatelnost. V jednom z tlačítek v menu si můžete zvolit "tapetu", která bude obrazovku hry zdobit. A pakliže jste příznivci kupříkladu Siemense, není problém, stačí si sehnat vhodný obrázek a ve formátu PCX jej nahrát do adresáře s hrou. A protože víme, jak nás máte rádi, připravili jsme pro vás skin s Matopelitakovou "malou" reklamkou na náš "malý" server, takže si ho můžete třeba vyzkoušet.

Další volbu můžete samozřejmě provést co se týče rychlosti pohybu hada, jak jinak než od nejpomalejší 1 po nejrychlejší a nejvíce bodované 9. Každý mi jistě dá za pravdu, že hrát na rekord s jinou rychlostí než 9 je zcela zbytečné.

Ovládání je řešeno formou klasických šipek na klávesnici a s problémy jsem se nesetkal - Had vždy zabočil tam, kam jsem chtěl, a nikdy neměl tendenci nereagovat. Nesmím zapomenout zmínit přítomnost žebříčku nejlepších hráčů, hra prostě obsahuje jen to, co má.

PS: Jaký je váš rekord v této hře a jaký v mobilním telefonu? Já nahrál na telefonu něco kolem 1323 bodů ve verzi 5110, ale nedělám si iluze, že by to bylo nějak extra moc, nebo snad ano?

Autor:


Témata: Linux, Nokia

Nejčtenější

Další z rubriky

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

Akční Lay Lines vám nedovolí vypnout mozek

Lay Lines

Se svou egyptskou tématikou vzdáleně připomíná Serious Sama, ale nenechte se mýlit. Hektickou akci v Lay Lines doplňují...Najdete na iDNES.cz