Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Matrix – všude kolem nás

  12:00aktualizováno  31. srpna 11:07
Ano, není to vtip, v oblasti freewarových PC her již delší dobu figuruje gameska s tímto titulem. Nyní máte konečně možnost nalézt ji i u nás. Vězte však, že se jedná o titul podobající se Moorhuhnu. Ve hře naleznete řadu prvků ze stejnojmenného mega filmu. Wake up Neo… Matrix has you… Follow white rabbit…Kdo z nás by to neznal.

Matrix

Platforma: Freeware
Výrobce: HT Software

Stáhnout

Matrix – všude kolem násKaždý jistě shlédl (a ne pouze jednou:-)) film stejnojmenného názvu jako dnešní plná hra zdarma – Matrix. Řekněte sami, kdo by se v dnešní době nechtěl vtělit do osoby šarmantního Nea, překrásné Trinity či cílevědomého Morphea? Nenajde se snad ani jediný(á). A právě proto se vývojáři z německého týmu HT Software rozhodli vytvořit počítačovou hru s námětem tohoto filmu, který v mnohých z nás zanechal spoustu zážitků. Jak si však Matrix bude stát na české freewarové scéně se můžeme jen dohadovat. Nebylo by tedy od věci podívat se na tuto gamesku trochu zblízka a zjistit, oč se vlastně jedná.

Na úvod si dovolím podotknout, že si autoři vzali příklad ze stále oblíbených Moorhuhnovek, protože asi by bylo opravdu těžké vymyslet gamesu na motivy filmu, jakým je Matrix. I když, se možná časem mezi komerčními tituly něco podobného objeví :-). Takže pokud budete věnovat pár impulsů ke stažení hry, pak vám nebude jistě nic bránit, abyste mohli začít pařit. Nejdříve se budete muset vžít do role Neoa, což vám napoví intro hry, které je vskutku lákavé a každému dobře známé. Neo v klidu pracuje na počítači ve svém doupěti, když znenadání zčerná monitor a objevují se pouze nesmyslné zprávy. Během okamžiku už na dveře kdosi klepe…

Matrix – všude kolem násNásledně se už ocitnete v doslova nejzákladnějším menu, co jde. Na výběr zde naleznete pouze dvě položky – start a konec :-). Především vaší pozornosti neujde hudba, která bude vystupovat z vašich reprobeden. Ano, domníváte se správně, skutečně se jedná o vysoce kvalitní a skvělou muziku přímo z filmu. To je tedy značné plus. Jakmile vstoupíte do hry samotné, rázem nebude na nic čas. Zjistíte, že jste se objevili v jakémsi prostoru mezi sloupy a zdmi. Všude “vyjančeně” pobíhají manící se slunečními brýlemi, protože jistě tuší, že s vámi si není radno zahrávat :-). Do rukou vám byla vložena nějaká zbraň. Svižná hudba vám zrychlí tep a proto nebudete mít možnost čekat, ale pustíte se rovnou do odstřelování (ne)vinných chlapíků.

Jako u každého klonu Moorhuhnu dostáváte za tyto živé terče určitý počet bodů – čím více je objekt vzdálen, tím více bodů obdržíte za úspěšný zásah. Ale pozor! Zde za týpka, který vám vyleze přímo před nosem, získáte stejně bodů jako za toho úplně nejvzdálenějšího. Aktuální stav budete moci sledovat v pravém horním rohu, kde cifra bude hodně rychle stoupat. Hi-score tabulka se zobrazí pouze po dokončení hry. Vymezený časový prostor je zde zvolen 120 sekund (můžete kontrolovat v dolní části obrazovky), což bohatě stačí. Zbraň je nutné nabít po pěti výstřelech. Nepřátelé jsou rozděleni na dva typy, které se rozlišují pouze vzhledem. Všechny však spojuje jejich hbitost a umění se schovat. V našem případě za již zmíněné sloupy. Nikdy tedy nebudete vědět, zda se někdo objeví, za tím, či oním sloupem. Tyto stavby máte také možnost poškodit, ale ne úplně zničit. Tímto asi autoři chtěli do hry zakomponovat více realismu, což jistě není na škodu.

Matrix – všude kolem násV Matrixu najdeme také jakýsi bonus v podobě zelené koule, která se čas od času při hře objeví. Pokud ji sestřelíte, všude se zobrazí známé zelené kódy. Najednou se stane na pár sekund okolní svět (až na vás) zhruba o 50% pomalejší než normálně, a vy tedy budete mít možnost si v klidu nastřílet větší obnos bodíků. Z grafického hlediska se tato gameska řadí mezi průměr klonů Moorhuhnu, ba naopak po zvukové stránce je vše naprosto geniální. Rázná a dynamická hudba, jež je použita ze stejnojmenného filmu, se stává velkým přínosem do hry.

Věřím, že si Matrix v počítačové podobě najde své obdivovatele, nejen z řad filmových nostalgiků :-). Svoji kvalitou jistě předčí mnohé tituly z oblasti tohoto typu stříleček. Neváhejte tedy a stáhněte si jej, neboť hry na takovýto motiv nevycházejí každý den. To mi říká, že jsem si chtěl jít znovu půjčit Matrix do videopůjčovny (již po páté:-)).

Autor:


Nejčtenější

V surreálné a děsivé Rot je svět kolem vás ve smyčce

Rot

Horor s obtížně čitelným dějem, ale nekonečně podmanivou atmosférou. Rot má vizuál, který vám vyrazí dech.

V pohádkovém Shattered bojujete proti zlu svým ptačím zpěvem

Shattered

Ostrov ptačích pěvců je v ohrožení a jen vy, jakožto nejzdatnější z nich můžete vše zachránit. Tedy, pokud vás neodradí...V Monster Sanctuary jste pánem divé zvěře a Pokémonů

Monster Sanctuary

Podobně jako ve slavných Pokémonech, i v této hře za sebe necháváte bojovat zvířecí kamarády. Monster Sanctuary je...

Svět loutek je v Ruben's Puppets na pokraji války

Ruben’s Puppets

Tato hra není neobvyklá jen zasazením do pohádkového světa loutek, ale také svým žánrem. Akčních strategií se poslední...

Další z rubriky

V surreálné a děsivé Rot je svět kolem vás ve smyčce

Rot

Horor s obtížně čitelným dějem, ale nekonečně podmanivou atmosférou. Rot má vizuál, který vám vyrazí dech.

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...Najdete na iDNES.cz