Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Maximum Overdrive - rychlí angličáci

  12:00aktualizováno  18. srpna 2004 3:28
Maximum Overdrive je opět jeden z dnes již dlouhé řady autíčkových závodů. Tyto titěrné gamesky se kupodivu hráčům velice líbí a jsou mezi nimi opravdu oblíbené. Maximum Overdrive v žádném případě za svými bratry nezaostává, ba naopak - řekl bych, že v mnohém je ještě předčí.
60

Maximum Overdrive

Platforma: Freeware
Výrobce: Smiley Studios

Stáhnout

Maximum Overdrive

Jejda... což si nepamatujete na chvíle napětí zračící se ve vašich očích, když jste sami závodili v reálném světe s kamarády na autodráhách s takzvanými angličáky, které jste proháněli obrovskou rychlostí ostrými zatáčkami? Co vše jsme se s těmi titěrnými angličáky natropili a kolik rvaček kvůli nim vzniklo. Na svátek, k narozeninám, pod stromečkem… to vše někteří spojují s novou zásobou těchto návykových miniaturních modelů pojízdných strojů. Já jsem se sice nikdy nijak zvlášť extra do angličáků nezamiloval (já byl spíš na holky :), ale někteří mí kamarádi prosazovali tehdy heslo "Bez angličáků ani ránu!".

Tenkrát sice ne, ale o to víc se jim povedlo mě upoutat ve chvíli, když se objevily na monitorech počítačů. 95´ Slicks´N´slide, Fast Laps, Lobo Cup, PC Slot Cars a další tituly mě prostě vždy dovedly odpoutat od pořádné práce a vrátit do světa fantazie. Ani komerční trh nijak nezaostává a i v dnešní době společnosti jako Microids podobné hry vyvíjejí a v žádném případě nejsou ani trochu špatné. Vypadá to, že mánie nechytla jenom mě a vývojáři opravdu pružně na naše požadavky odpovídají, a tak na nás doslova chrlí spoustu autodráh a angličáků.

Pochopitelně o tom mluvím díky skutečnosti, že Maximum Overdrive do této skupiny bezpochyby patří a to i přes skutečnost, že se v mnohých věcech oproti svým početným bratříčkům liší. Maximum Overdrive je totiž skutečně skvěle zpracovanou hrou. Liší se Maximum Overdrivehlavně svou dynamikou. Jemu podobné gamesky byly většinou takové trošku pomalé. Rychlost angličáků v této hře je obdivuhodná a řezat s nimi devadesátistupňové zatáčky, kterých je zde docela dost, bývá docela zajímavou kapitolkou hry. A copak by to bylo za umění, je jen obyčejně vyjet, ale když se na vás v takovém ohybu nahodí několik kolegů a k tomu si ještě vjedete na ropnou skvrnu, tak pak teprve legrace začíná naplno.

V pěkném menu najdete spoustu věcí, které by se mohly hodit, ale oni vám, podržte se, nefungují! Zkoušel jsem si stáhnout hru podruhé, ale i poté se mi to rozjet bohužel nepodařilo a tak přišlo na řadu kladívko… ale to už je jiný příběh. Z těch fungujících položek je tam Options s pouhým nastavením rozlišení a jinak jsou tu jen Credits, kde autoři děkují mamince a tatínkovi. S menu se Overdrive sice nepředvedl, ale o to více vás potěší v samotné hře. Startuje vás povětšinou šest aut a jedete tři kola. Druhů aut je opravdu dost, ale není na vás, abyste si vybral svůj oblíbený, postará se o to totiž samotný pan počítač. Samozřejmě se tak může stát, že dostanete nějakou, co se týče rychlosti trošku retardovanou Škodověnku, ale vězte, že co neskryli autoři pod kapotu, namontovali na auto.

Tím, co namontovali na auto, je většinou velké množství střeliva a výbušnin. Nějaký počet zbraní má i to nejrychlejší auto, ale vězte, že nábojů moc nemá a nějaké tyto zákeřné prostředky mu chybí úplně. Všeho všudy můžete útočit buď pomocí lehkých, slabých střel, ale k dispozici vám bude i menší počet super a maxi střel, které jsou schopné auto doslova dodělat. Zbraní je dohromady pět, těmi dalšími je ještě granát a ropná skvrna. Občas lze nějaké náboje či kanystr s ropou najít, ale moc se jich na silnici neválí. Právě tyto zbraně jsou poměrně nebezpečným problémem pro rychlou elitu, protože stačí jen málo střel a auto je vyřazeno. V lepším případě můžete najít bonus v podobě bedničky, která ho celé opraví, ale takové štěstí se většinou nikomu moc nestává.

Na výběr máte z pouhopouhé jedné trati a výsledek, kterého dosáhnete, se nikam nezapisuje. Jen pokud vyhrajete, tak jste prohlášeni za prvního. Kolikátého místa jste dosáhli, uvidíte po dojezdu, kde vám to hra pěkně zobrazí. Alespoň částečným elixírem na zhojení nedostatku tratí je jednoduchý editor, který najdete v adresáři s hrou.

Takže jak vidíte, větší možnosti hry by byly určitě vítány. Nedostatek tratí a nedodělané menu není příjemnou vizitku a nedá se na něj zapomenout ani poté, když si zahrajeme opravdu vynikající závod. Škoda těchto drobností, protože jinak by se hra mohla klidně nazývat nejlepší ve své kategorii, ale takhle to opravdu nepůjde.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

58 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 22 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

V logické The Polaroid si musíte dávat dobrý pozor na detaily

The Polaroid

Při prohlížení zašlých fotografií je dobré vnímat jednotlivé maličkosti, detaily, které vyprávějí. To je v The Polaroid...Najdete na iDNES.cz