Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mechanik DeLuxe - jede, jede mašinka

  12:00aktualizováno  18. srpna 2004 3:27
Podle názvu her toho o nich moc nepoznáte, takže nadpis Mechanik DeLuxe vám toho asi moc neřekne. Nebudu vás déle napínat, dnešní hra bude pojednávat o mašinkách a taky lidech, kteří je řídí. Copak jste si někdy nechtěli sednout na strojvůdcovské křeslo a pořádně to rozjet? Vsadím se, že ano, a tady je vaše příležitost.
70

Mechanik DeLuxe

Platforma: Freeware
Výrobce: Heland

Stáhnout

Mechanik DeLuxe

Šišišiši hůů, šišišiši hůů... Nehráli jste si ve svém mládí někdy na lokomotivu? Nesledovali jste s vykulenýma očima spoustu vagónů a neposlouchali vrčení paní lokomotivy? Nečetli jste pohádky o nezbedných lokomotivách? Ne? Tak to mi je vás opravdu líto. I hodně z nás, skalních pařanů, když jsme ještě pochopitelně nevlastnili ony báječné stroje honosící se zkratkou PC, milovalo vlaky. Vlastně celé Čechy jsou zemí železnic, máme zde dokonce druhou nejhustší síť na světě a tento druh dopravy je v dnešní době opět velice silně využíván. Tratě se elektrizují, zrychlují, vývoj jde dopředu, už to nejsou ony starodávné plechovky, které musely na každé stanici čerpat vodu a nabírat uhlí, ale stávají se z nich oběti dnešní urychlené doby. Nicméně si pamatuji na doby, kdy kdekdo ze třídy vlastnil miniaturní vláčky a podle nich se tvořily i různé vlakové společnosti. Ony časy titěrných vláčků však již minuly a už mnoho zim přechází většina rodin na počítače. Tam si mohou postavit železnici, jak dlouhou chtějí, koupit si nejnovější model a přitom neutratit prakticky ani korunu. Nicméně i hmatatelné vláčky měly něco do sebe, ale vězte, že ty virtuální, když se dobře zpracují, jsou mnohem lepší.

Snad vám všem již došlo, že hra, o které budeme dneska pojednávat,bude mít co dočinění s železniční dopravou. Gameska má sice příponu DeLuxe, kterou měl i budovací Tycoon, ale žádné trati stavět nebudete. Ty budete mít předem nadefinované, nebo si je nastavíte sami. V Mechaniku, gamesce ze sousedního Polska, dostanete za úkol ony vlaky řídit. Mechanik DeLuxeNabírat cestující, otvírat dveře, volit rychlost, jezdit ať svítí slunce, prší nebo sněží, ať je den nebo noc - vždy to budete muset zvládnout. Ono vězte, že lidé od železnic to zase tak lehké nemají.

Opravdu je to tak. Vím, že řídit lokomotivu v počítačové hře a ještě k tomu ve freewarové, není příliš obvyklé, nicméně bych to neposuzoval jako mínus, ale rozhodně jako plus. No považte, řídili jste vůbec někdy lokomotivu? V absolutní většině případů bude odpověď ne. Jenže také dost lidí by neopovrhlo šancí si to vyzkoušet. No prosím, šance je tady! Neváhejte. I když dnešní hra není bez chyb, rozhodně alespoň za vyzkoušení stojí, to mi věřte.

První problém, který vás ve hře čeká, je instalace skládající se z pěti .exe souborů, které musíte vybalit do jednoho adresáře. Samotnou hru spustíte souborem En57. Tento sobor před vás vykouzlí jakési předmenu, kde nadefinujete, s jakým vlakem, a v kterém prostředí chcete jezdit. Také navolíte délku trati, zastávky a hra může začít. Jinak projíždět se můžete v opravdu rozmanitých prostředích, tedy v zimě, v létě, na podzim, ve dne či v noci. Na výběr toho je, co hrdlo ráčí. Krajina je většinou úplně rovná, občas nějaká ta zatáčka a kolem vás se míhají stanice, domy, stromy, zdi tunelů, louky, pole či mosty. Jinak dráha sama o sobě je jen z kolejnic podložených dřevem a nijak extra rychle to po ní nejede, nejvyšší rychlost jsem měl asi 120 km/h. V této hře nijak nehospodaříte s penězi a v podstatě vám o nic nejde. Úkolem je jenom se dobře pobavit. Otvírat dveře, přibírat cestující a jet s nimi do další zastávky, vyzkoušet si život strojvedoucího.

Mechanik De Luxe

Než se naučíte onu mašinku ovládat, bude to asi chvilku trvat, protože ke spuštění motoru na plné pecky, zapnutí různých blbostí a dalších věcí je potřeba strašně moc tlačítek, které se většinou nacházejí buď přímo u písmenek, nebo u číslic. Co se u této hry grafiky týče, tak v tomhle se gameska opravdu nevyznamenala. Bohužel, ale opravdu ji nemůžu nijak pochválit. Vidět při jízdě pixely, a to i když se jedná o freewarovku z roku 1997, je podle mého názoru už opravdu přehnané. Naštěstí co se hratelnosti týče, tak to vůbec nijak špatné není. Je pravda, že hra vás po několika desítkách minut omrzí, jezdit jen tak není nijak zábavné, ale přesto mě tato hra pobavila více než kdejaká jiná. Hudba při jízdě nehraje žádná, ale zvuky tam jsou, i když kvalitou nejsou nijak vysoko. Celkově zrekapitulováno se jedná o fakt skvělou simulaci, ale je na ní mnoho co vylepšit.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

78 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 122 čtenářů

Témata: Vlak

Nejčtenější

Další z rubriky

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...Najdete na iDNES.cz