Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Memorarium - slouží vám paměť?

  12:19aktualizováno  31. srpna 2004 1:45
Pro ty, jejichž hlava nestává z vakuové výplně či mobilního seníku, tu máme další atraktivní freewarový kousek. Pod tajuplným názvem Memorarium se neskrývá nic klasičtějšího než samotné legendární Pexeso. Ve své ""lehce"" pozměněné verzi má však 60 úrovní a vládne spoustou užitečných drobných vylepšení.
20

Memorarium

Platforma: Freeware

Stáhnout

Memorarium

Pexeso bylo u nás zvláště v 90. letech jednou z nejoblíbenějších "stolních" her. Svou popularitu si získalo nejen relativní jednoduchostí originálního nápadu, jež stál v jeho zdrodu, ale také svou snadnou výrobou - nejrůznější firemní či skupinová pexesa brzy zaplavila většinu domácností. Boom pexesa však odešel prakticky stejně rychle, jako s velkou slávou přišel a po čtverečcích zbarvených z jedné strany do stejnokroje a pomalovaných nejrůznějšími dvojicemi obrázků ze strany druhé jako by se zem slehla.

Klasické hry se k nám však, jak už to tak bývá, po kratších či delších časových intervalech znovu vracejí. Monopoly, Pacman, Arkanoid - všechny tyto hry už si své repete ve 21. století užili, a tak není divu, že řada opět vyšla na ono zmíněné Pexeso. Jeho předělání do podoby pcčkové freewarovky si na svá bedra vzali pilní němečtí tvůrci. Nelenili a do práce se pustili s vervou sobě vlastní.

Hra ve výsledku nabízí celých 60 úrovní, z nichž každá má nejen odlišnou náplň a kritéria vítězství, jednak unikátní pozadí hracího prostoru, jež se střídá vždy po několika kolech. Podmínkou postupu do dalšího levelu je přitom klasicky dokončení levelu předchozího. A tak zatímco v klasickém pexesu lze hrát jednu a tutéž partii znovu a znovu, v pexesu virtuálním si hráči potrpí na přidané hodnoty a variailitu a podobná monotónnost je může leda otrávit.

Čím se tedy jednotlivé úrovně od sebe liší? Především časem, který je vyhrazen pro jejich dokončení - někdy přitom činí pouhých pár desítek sekund - a základním úkolem. Zatímco v některých úrovních skládáte vždy dva čtverce a všechno je v nejlepším pořádku, v další misi vás možná překvapí nutnost složit celou trojici.

Memorarium

Nejde sice o nic světoborně originálního, ale přesto to potěší. Stejně jako sympatická grafika, jejímž přispěním Memorarium vypadá mnohem lépe, než většina obdobných her, a především na hráče působí pohodovým, odpočinkovým dojmem. Pozadí jsou možná drobně přebarvená a stejně tak některé jiné grafické prvky, nicméně celkový barevný "kýč" vzniknuvší jejich kombinací prakticky nikdy nepřekračuje únosnou mez.

Ovládání Memoraria je také pohodovou záležitostí - zvládnout by ji měl každý, kdo je schopnek posouvat s myšítkem a tisknout levé tlačítko. Dvojice karet se vždy otočí po sobě a sama zároveň otočí zpět dolů, pakliže jste nenatrefili na karty totožné. Každé takové automatické "navrácení do původního stavu" váš však stojí určitý obnos času, který se nekompromisně odpočítává v levé části obrazovky.

Pozornost si jistě zaslouží i poměrně podrobný uživatelský manuálek, který se naneštěstí nenachází v odděleném readme souboru, ale je uzavřen do hry jako takové. Před každou úrovní vás navíc naskočivší zprávička informuje o tom, co je v dané misi vaším cílem a k čemu se máte ve výsledku přiblížit. Není sice nijak nevyhnutelné je číst, ale občas se hodí - např. když stejně jako já nebudete chápat, že když najednou čtverce mizí častěji než obvykle, nebude to chybou softwaru, ale rysem hry.

Pokud bych měl Memorarium doporučit jedné speficiké cílové skupině, pak jednoznačně lidem, kteří si chtějí cvičit postřeh, rychlé uvažování a pod. Dokonce i netrpělivým osobám by se Memorarium mohlo líbit - dohrání jedné partie pexesa je totiž otázkou několika málo sekund (když tu navíc máme ono omezení v podobě uběhnutí onoho zadaného časuú. Stejně navíc v tuto chvíli na "trhu" nenajdete kvalitněji a propracovaněji udělanou hříčku než je tato.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

20 %

Hodnocení čtenářů

39 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 53 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...Další z rubriky

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...Najdete na iDNES.cz