Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Meteor 2 - opět v plném nasazení

  12:00aktualizováno  20. srpna 9:28
Několik let uplynulo od vydání prvního Meteoru. Pokud jste jej nehráli, vězte, že jde o rozsáhlou akční vojenskou hru se spoustou misí a velkou volností. Pokud jste ji hráli, pak už jistě nedočkavě čtete recenzi...
80

Meteor 2

Platforma: Freeware
Výrobce: James Bunting

Stáhnout

Meteor 2První díl Meteoru je moje srdeční záležitost, protože jsem na něj psal jednu ze svých prvních recenzí a hlavně to byla první hra, u které jsem poznal, že i free titul může být rozsáhlý a propracovaný. Několik let trvaly práce na druhém pokračování, jež vám dnes představím. Pokud sledujete Plné hry pravidelně, možná jste si přečetli v magazínu první dojmy z betaverze. Tehdy testovaná betaverze byla vůbec poslední před oficiálním vydáním. Mezi tím uběhlo několik dalších měsíců, takže seznam změn zaplnil několik stran. Autor však udělal dle mě velkou chybu, protože po takových úpravách mělo dojít k dalšímu testování. Ale nebudu předbíhat.

Meteor 2D je akční řežba, která trochu připomíná českého Kuliče a v některých aspektech i Starship Trooper. V roli vojáka plníte mise s rozmanitými úkoly: záchranou vlastních lidí, odhalováním špionů atd. Děj a prostředí je přitom ze současnosti a nejfuturističtějším prvkem je nespíš ovečka :-). I když zní třeba „zajištění kufříku s tajnými dokumenty“ hodně vznešeně, v praxi jde většinou jen o vystřílení Meteor 2 nepřátelských vojáků, sesbírání přístupových karet a pomačkání několika tlačítek. Tyto prosté úkony jsou obaleny do podrobných brífinků a mnoha doprovodných textů, konverzací a e-mailů.

Nadřízený generál nejspíš dobře zná vaši vrtkavou povahu a do způsobu řešení vám raději nijak nemluví. Hlavní přece je, že úkol bude nakonec splněn. A kolik civilistů, spolubojovníků či zvířátek přitom zařve a kolik letadel a tanků bude muset být sešrotováno ho již nezajímá. Díky tomu máte obrovskou volnost, téměř každý objekt je zničitelný. Svět je přitom opět velmi detailní, místnosti jsou propracovány do rozměru záchodových mís. Opět nechybí široká paleta zbraní a dostatek nábojů, díky nimž můžete své destrukční choutky plně uspokojit. Novinkou jsou ovladatelná vozidla. Do většiny vozidel a taktéž letadel nyní můžete nastoupit a ty menších rozměrů dokonce mohou vjíždět do větších místností a skladů. A projížďka v Humvee či útok stíhačky jsou opravdu požitek. Autor tak Meteor 2 ještě více posunul k volnosti nabízené sérií GTA. 

Meteor 2Meteor 2 je po stránce funkčnosti absolutně perfektní a plně srovnatelný s komerčními hrami. Nechybí mu důkladný sejvovací systém, volba obtížností, detailní nastavování, hudební jukebox i podrobný editor. S tím si fanoušci již během vývoje testovali vlastní mody a pracovali na vlastních misích. Je tedy téměř jisté, že se opět dočkáme spousty přídavků. Navíc je editor tak propracovaný, že u prvního dílu v něm vzniklo několik nových a unikátních her, dokonce v jiném žánru. 

Samotná hra nabízí kopec zábavy a není to zase taková procházka růžovým sadem, jak by se z mého popisu mohlo zdát. Soupeřovi vojáci jsou velmi chytří a silní, obzvláště při boji v místnostech jsou síly naprosto vyrovnané. Omluvit ovšem musíte nižší inteligenci předskriptovaných vozidel a vojáků, kteří se po čase zasekli v řadě jako kachny. Snad bude tento bug opraven dalším patchem. Také při pohybu v místnostech nebo průchodu úzkými prostory se voják občas zasekne nebo špatně otáčí. Tyto chybky ovšem zapadnou v moři rozmanitosti a celkové rozsáhlosti prostor, kterými procházíte.

Meteor 2I když autor sliboval rapidní zlepšení grafické stránky hry, pravdou je, že s vyjímkou detailnosti a větší kompaktnosti se toho mnoho nezměnilo. A několikaletý odstup od prvního dílu zkrátka na vizuální stránce znát není a v současnosti patří jen k průměru. Hudební doprovod a ozvučení si však svou kvalitu dokáží obhájit. K povedeným zpestřením patří také in-game animace, i když někdy se mi zdálo, že trvají až příliš dlouho a mohly být doprovázeny dabingem. Meteor 2 nedělá svému předchůdci žádnou ostudu a opět jde o velmi rozsáhlou a povedenou akci, kterou byste měli vyzkoušet. Přeci jenom jsem ale čekal výraznější změny a vylepšení a musím jen konstatovat, že spíše než reinkarnaci a čestného nástupce zde máme jen dílko po plastické operaci.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

78 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 44 čtenářů

Témata: Meteor

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz