Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mine sucher - woknoidní klasika v novém

  12:00aktualizováno  14. září 2:31
Umíte německy? Pokud ano, pak asi nemá smysl říkat nic víc. Když přeložím název pro ty, jež raději holdují angličtině a německy neumí - Hledač min, asi všem rázem svitne. Je to tak, čeká vás jedna z prvních klasických her pro Windows v úplně nové grafice. A to je asi tak vše.

Mine sucher - woknoidní klasika v novém

Platforma: Freeware
Výrobce: HT Software

Stáhnout

Mine sucher - woknoidní klasika v novémTento článek je pro mne velkou výzvou. Vzal jsem si totiž za úkol napsat článek standardní velikosti o něčem, co všichni notoricky znáte a co je navíc strašně jednoduché. No jo, vážně je to tak. Od německy mluvících sousedů k nám dorazila nová podoba min. Mine sucher je zkrátka klon jedné z nejznámějších her na světě. Přesto ale existuje několik drobných věcí, ve kterých se obě hry liší. Pro začátek začnu tím, v čem je Mine sucher lepší než jeho starší protějšek. Tak to co vás uhodí v první řadě do očí po spuštění, je grafika. Je jedním slovem roztomilá. Roztomilá a přesto přehledná (tedy až na výjimečné stavy, kdy máte žlutým trojúhelníčkem označenou bombu a vedle je žluté číslo čtyři značící počet bomb - na první pohled to vypadá podobně, ale stačí se podívat lépe). Ještě dodám, že po spuštění hrajete v okně s dost netypickým rozlišením 408 x 327. Dalším výrazným kladem je ozvučení celé hry. Jak je zvykem u většiny her, dělí se ozvučení na zvuky a hudbu, přičemž obojí lze vypnout v úvodním menu. I přes svoji malou velikost se hudba dá poslouchat, obzvlášť dobře mi udělala skladba od 2Unlimited nebo Around the World od Daftpunk. Pokud se během hry spletete a kliknete na minu, všechny miny předpisově explodují. Pak se ještě zmíním o klávese P, která hru zapauzuje. To je asi tak vše, co lze říci ke kladům nové verze.

Mine sucher - woknoidní klasika v novémBohužel, trochu nepochopitelně se hra nedočkala pouze zlepšení, ale je zde několik věcí, které vás asi překvapí. Začnu tím, že již během prvního tahu lze narazit na minu (toto má originální verze ošetřeno). Dále během hry zamrzí absence jakékoliv lišty (hudbu lze vypnout jen před a po hře). K dispozici máte pouze tlačítka neu (nová hra) a ende (konec). V hlavním menu pak lze najít ještě jakousi nápovědu a legendu k ikonkám v němčině. V praxi to znamená, že se nekoná žádná tabulka s vítězi (pokud hru úspěšně nedohrajete). Proč tedy zadáváte jméno při vytvoření rekordu hry je mi tak trochu záhadou. Největší chybou nové verze je ale fakt, že velikost hracího pole i počet min je vždy stejný a nelze nijak změnit. Už žádné 3 předdefinované velikosti hracích ploch a jedna libovolná, kdepak - ode dneška jedna velikost pro všechny). Můžete se zkusit postavit na hlavu, ale nepomůže to a nic nezměníte. Je jedno že jste nováček a chcete menší plochu a méně min, je jedno že jste profík a chcete více min, zlikvidovat zkrátka musíte vždy přesně 40 min a hrajete na šachovnici o velikosti 16 x 16 (tedy 256 dlaždic).

Mine sucher - woknoidní klasika v novémShrneme si tedy vše na závěr. Graficky zdařilá kopie Minesweeperu s několika vylepšeními a několika novými nedostatky. Hru není těžké dohrát, chce to jen logicky myslet. Bohužel se vám asi párkrát stane, že ve snaze dohrát hru co nejdříve, kliknete vedle. Jinak ale musím zmínit, že políčka jsou o něco větší než v originálu, takže těch úkliků by mělo být méně než dříve. Doporučuji vyzkoušet, jako náhrada za miny vám pravděpodobně postačí a už se nebudete muset dívat na strohou grafiku Minesweeperu. Hra vám asi nevydrží na dlouhé podzimní a zimní večery, ale dovedu si celkem představit, že se k ní po čase opět vrátíte. Je to prostě taková ta hra do kanceláře, když chcete nějak zabít 10 minut.

Autor:


Nejčtenější

Další z rubriky

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

V logické The Polaroid si musíte dávat dobrý pozor na detaily

The Polaroid

Při prohlížení zašlých fotografií je dobré vnímat jednotlivé maličkosti, detaily, které vyprávějí. To je v The Polaroid...

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...Najdete na iDNES.cz